آلرژی به سیر ؛ علائم، عوارض و تغذیه مناسب آن

alikarimi55
در مورد آلرژی به سیر چه می دانید؟ سیر قادر است طعم فوق العاده ای به غذا هایمان بدهد و اغلب به خاطر فواید بالقوه ای که برای سلامتی مان دارد، معروف است. با این حال، بعضی از افراد به سیر آلرژی دارند. این آلرژی نادر است. اگر چنین مشکلی داشته باشید، می توانید به […]

در مورد آلرژی به سیر چه می دانید؟ سیر قادر است طعم فوق العاده ای به غذا هایمان بدهد و اغلب به خاطر فواید بالقوه ای که برای سلامتی مان دارد، معروف است. با این حال، بعضی از افراد به سیر آلرژی دارند. این آلرژی نادر است. اگر چنین مشکلی داشته باشید، می توانید به سیر در حالت خام یا پخته شده یا به هر فرم و شکلی، آلرژی داشته باشید. حساسیت به سیر زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن مان سیر را اشتباها به عنوان ماده مضر تشخیص می دهد و پادتن هایی تولید کرده و تلاش می کند تا با آن ها مبارزه نماید. این پاسخ می تواند فورا بعد از مصرف آن یا ظرف دو ساعت بعد از خوردن یا لمس کردن اش رخ دهد.

آلرژی به سیر

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند
azshanbe img

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

آلرژی به سیر

ممکن است بدون اینکه به سیر آلرژی داشته باشید نیز نسبت به آن پاسخ منفی نشان دهید که در این صورت این واکنش به عنوان عدم تحمل غذایی شناخته می شود که متداول تر از آلرژی ست. عدم تحمل غذایی نسبت به سیر ممکن است باعث دیرهضمی، سوزش سر معده یا نفخ شود. بر خلاف آلرژی ، عدم تحمل غذایی توسط سیستم ایمنی ایجاد نمی گردد. علائم آن معمولا کمتر جدی به نظر می آید. همچنین آنافیلیکسی عارضه احتمالی نیست که در عدم تحمل غذایی تجربه کنید.

اگر به صورت منظم بعد از خوردن یا لمس کردن سیر احساس ناراحتی می کنید، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است بخواهد به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. آلرژیی به سیر را می توان از طریق آزمایشات پوستی یا آزمایش خون تشخیص داد. اگر به سیر آلرژی داشتید، در صورتی که از مصرف آن اجتباب نمایید، علائم به طور کامل سبک خواهد شد. اگر نسبت به آن عدم تحمل غذایی داشتید، پزشک ممکن است توصیه کند که مصر آن را متوقف نمایید. همچنین ممکن است به شما دارو هایی همچون داروهای ضد اسید معده بدون نسخه، تجویز کند تا به بهبود علائمتان کمک شود.

علائم حساسیت به سیر

علائم حساسیت به سیر ممکن است در طیف وسیعی از خفیف تا جدی متفاوت باشد که می توان از آن جمله به موارد ذیل اشاره کرد:

 • التهابات پوستی
 • کهیر
 • احساس مور مور شدن در لب ها، دهان یا زبان
 • گرفتگی بینی یا آبریزش بینی
 • خارش بینی
 • عطسه
 • خارش یا آبریزش چشم
 • تنگی نفس یا خس خس کردن سینه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گرفتگی معده
 • اسهال

آلرژی به سیر

اگر به سیر آلرژی دارید، علائم می تواند فورا یا تا چند ساعت بعد از مصرف یا لمس آن مشاهده شود. ممکن است این علائم را بعد از بو کردن سیر، لمس کردن یا قورت دادن آن تجربه کنید. اما اگر نسبت به سیر عدم تحمل غذایی دارید، ممکن است علائم مربوط به دستگاه گوارش را تجربه کنید مانند سوزش معده، اسهال یا معده درد که می توانند فورا یا تا چند ساعت بعد مصرف آن احساس شوند.

غذا های واکنش زا و سایر خوراکی هایی که باید از آن اجتناب کنید:

سیر بخشی از خانواده آلیوم است. اگر به سیر آلرژی دارید، ممکن است به سایر خوراکی هایی که در این گروه قرار دارند نیز آلرژی داشته باشید. پروتئین ها یا آلرژن های موجود در این گیاهان مشابه یکدیگر است، بنابراین سیستم ایمنی تان ممکن است نسبت به هرکدام از آنها واکنش نشان دهد. سایر خوراکی های موجود در این گروه شامل موارد ذیل می شود:

 • پیاز ها
 • تره فرنگی
 • موسیر
 • پیازچه

بنابراین نیاز خواهد بود که مواد تشکیل دهنده غذا هایی که می خرید یا در رستوران سفارش می دهید را به دقت مطالعه کنید، چراکه سیر در غذاهی آماده زیادی وجود دارد که شامل موارد ذیل می گردد:

 • سوپ های کنسرو شده
 • برنج های بسته بندی شده و پاستا
 • غذاهای یخ زده
 • سس های سالاد و سایر سس ها

آلرژی به سیر

سیر همچنین معمولا در دم کرده ها و ادویه ها، بشقاب سیب زمینی و بعضی از نان ها نیز استفاده می شود که گاهی اوقات روی بسته لیبل  به عنوان طمع دهنده به آن اشاره می شود و اسم آن به تنهایی در لیست ذکر نمی گردد. محصولات زیادی دارای شماره های رایگان هستند که می توانید با آنها تماس بگیرید و در مورد اجزائشان سوال کنید. اگر شک دارید از خوردن آن اجتناب کنید.

از سیر در بسیاری از غذاهای بومی از جمله غذاهای ایتالیایی، چینی و هندی استفاده می شود. زمانی که به رستوران های این چنینی می روید، حتما هنگام سفارش عنوان کنید که به سیر حساسیت دارید.

عوارض آلرژی به سیر

اگر به سیر حساسیت دارید، تنفس حتی در جایی که مقدار کمی گرد سیر خشک شده یا پوست سیر باشد، ممکن است باعث حمله آسمی ناشی از آلرژی شود. نشانه های آن نیز شامل تنگی نفس و خس خس کردن می شود. اگر این حمله های آسمی درمان نشوند می توانند به سرعت تشدید شده و بسیار جدی شوند. بنابراین اگر دچار چنین حمله هایی شدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید و کمک فوری بخواهید.آلرژی به سیر

عارضه بالقوه دیگری که بر اثر حساسیت به سیر پیش می آید، آنافیلاکسی است که بسیار شدید  بوده و پاسخ آلرژی گونه بالقوه کشنده ای است. البته آنالاکسی بر اثر حساسیت به سیر نادر است و بیشتر احتمال دارد که از سیر خام ایجاد شود تا به صورت پخته شده آن.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ