بهترین پروبیوتیک ها برای سگ کدام است؟ + نحوه استفاده و تعیین دوز مورد نیاز

تحریریه الودکتر
بهترین پروبیوتیک ها برای سگ کدام است؟ پروبیوتیک ها نوع مفیدی از باکتری ها هستند که نقش آن ها حمایت از سلامت روده و عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. این اتفاق هم در بدن انسان ها و هم در بدن حیوانات خانگی رخ می دهد. تعداد این میکروب ها ( باکتری و مخمر) به […]

بهترین پروبیوتیک ها برای سگ کدام است؟ پروبیوتیک ها نوع مفیدی از باکتری ها هستند که نقش آن ها حمایت از سلامت روده و عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. این اتفاق هم در بدن انسان ها و هم در بدن حیوانات خانگی رخ می دهد. تعداد این میکروب ها ( باکتری و مخمر) به تریلیون می رسد که در دستگاه گوارش تمام حیوانات به ویژه سگ ها زندگی می کنند. این دلیلی است که نشان می دهد چرا پروبیوتیک ها برای تعادل روده آن ها مفید است. اگر نگران سلامتی سیستم گوارش سگ خود هستید، شاید در حال مبارزه با مشکلات رایج از جمله اسهال یا آلرژی غذایی می باشد. اگر سعی می کنید که آن ها را از این مشکلات دور نگه دارید بهتر است که به آن ها مکمل  های پروبیوتیک  با کیفیت بدهید.

بهترین پروبیوتیک ها برای سگ ها کدام است؟

ایده بسیار خوبی است که به سگ خود حداقل چند نوع پروبیوتیک بدهید. زیرا پروبیوتیک های مختلف در جاهای مختلف دستگاه گوارش زندگی می کنند در نتیجه از فواید بی نظیر آن ها بهره خواهند برد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند
azshanbe img

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

چه به سگ خود پودر پروبیوتیک بدهید، یا از انواع دیگر آن که در دسترس است استفاده کنید، باید از مارکی استفاده کنید که دارای سویه هایی نظیر اینتروکوکوس فائیسیوم، باسیلوس کواگولانس و لاکتوباسیلیوس اسیدو فیلوس باشد. این باکتری ها فواید زیادی از جمله حفاظت در برابر عفونت، انگل ها و دیگر موارد دارند.

کدام پروبیوتیک ها برای سگ  مورد استفاده قرار می گیرد؟

پروبیوتیک ها به عنوان میکروارگانیسم ( ریز موجودات) زنده محسوب می شوند که وقتی تعداد آن ها به اندازه کافی باشد، مزایای زیادی برای سلامتی خواهد داشت.

از جمله مزایای زیادی که پروبیوتیک ها برای روده های انسان و حیوانات دارند می توان به موارد زیر اشاه کرد:

 • محدود کردن رشد باکتری های مضر که عفونت ایجاد می کنند.
 • درمان اسهال
 • کاهش التهاب روده
 • کاهش آلرژی ها
 • کمک به جذب مواد مغذی

البته که بیشتر تمرکز شما بر روی جذب مواد غذای رژیم حیوان خانگی می باشد و افزودن پروبیوتیک به غذای او موجب بهبود سلامتی، روحیه و ظاهر او می گردد.

طبق مقاله ای که در مجله سگ ها منتشر شده است، گونه های پروبیوتیک که برای سگ ها مفید هستند عبارتند از:

 • اینتروکوکوس فائیسیوم
 • باسیلوس کواگولانس
 • لاکتوباسیلیوس اسیدو فیلوس
 • بیفیدوباکتریوم انیمالیست
 • کالتوباسیلوس رهامونوس
 • لاکتوباسیلوس پلانتاریوم
 • استرپتوکوکوس
 • لاکتوباسیلوس کاسه ای
 • بیفیدوباکتریوم برو

تحقیقات زیادی بر روی فواید مثبت پروبیوتیک ها انجام شده است و میزان این فواید را در انسان ها و سگ ها با هم مقایسه کرده اند. با این وجود، شواهد زیادی در مورد گونه های خاص پروبیوتیک که به نظر می رسد موجب بهبود و ایجاد تعادل در روده می شوند گزارش شده است.

4 گونه از باکتری های پروبیوتیک توسط موسسه امنیت غذایی اروپا مورد آزمایش قرار گرفته اند و امنیت و بازدهی آن ها به عنوان پروبیوتیک های سگ مورد بررسی قرار گرفته است. این دو گونه عبارتند از اینتروکوکوس فائیسیوم و لاکتوباسیلوس اسیدو فیلوس، و بفیدو باکتریوم انیمالیست می باشند.

چه نشانه هایی نشان می دهند که پروبیوتیک ها می توانند برای سگ مفید واقع شوند؟

اسهال، ایجاد گاز، کرامپ و بوی بد دهان از جمله علائم قابل مشاهده است. از جمله عوامل ایجاد کننده رایج که می توانند ایجاد مشکل در سگ ها کنند عبارتند از:

 • عفونت، انگل ها یا باکتری های نا متعادل از میکروب ها در روده
 • استرس، تنها در انسان ها
 • تغییرات در رژیم، به ویژه اگر به صورت ناگهانی اتفاق افتاده باشد.
 • خوردن غذاهای فاسد
 • سن بالا
 • استفاده از داروهایی نظیر آنتی بیوتیک ها که باکتری های خوب بدن را از بین می برند.

فواید پروبیوتیک ها برای سگ ها

کمک به درمان اسهال و یبوست

پروبیوتیک ها از روده و سیستم گوارش در بسیاری از حیوانات حفاظت می کنند و موجب عملکرد خوب روده و درمان التهاب می شوند. پروبیوتیک ها ها به درمان حاد اسهال و کاهش نیاز به آنتی بیوتیک ها، جلوگیری از بیماری های ایجاد شده توسط مخمر ها، منظم کردن عملکرد روده و کاهش ریسک آلرژی ها کمک می کند. اگر سگ شما دچار اسهال شده است، پروبیوتیک هایی وجود دارند که می توانند در درمان این مشکلات کمک کنند.

باکتری های مشخصی برای درمان دوره اسهال سگ ها وجود دارند. دو نوع خوب پروبیوتیک ها برای درمان اسهال سگ ها عبارتند از بیفیدوباکتریوم انیمالیست و لاکتوباسیلیوس رامینوس می باشند. برخی از گونه ها توانایی درمان یبوست را با بهبود حرکت در روده دارند.

تحقیقی در سال 2010 مشاهده کرد دادن پروبیوتیک بیفیدوباکتریوم انیمالیست به سگ ها موجب کاهش دوره اسهال از 7 روز به 4 روز خواهد شد و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را برای درمان 10 درصد کاهش خواهد داد. در این تحقیق روزانه یک مرتبه پروبیوتیک به سگ ها داده می شد البته زمانی که سن آن ها تقریبا 6 ماه بود. مصرف روزانه پروبیوتیک ها برای مدت 12 هفته به طول انجامید و در انتها تاثیر و سازگاری خوب آن را در سگ ها مشاهده کردند.

کمک به کاهش آلرژی

دادن مکمل پروبیوتیک به سگ ها به آن ها کمک می کند که مشکلات روده ای، گاز، خارش و بوی بد دهان که همراه با آلرژی است را طرف کند. مطالعات پیشنهاد می کنند که دو پروبیوتیک خوب برای سگ هایی که آلرژی دارند یا عملکرد سیستم ایمنی بدن آن ها خوب نیست عبارتند از لاکتوباسیلوس وبیفیدو باکتریوم. این گونه به نظر می رسد که به حمایت از سیستم ایمنی و از بین بردن آلرژی کمک می کنند.

همچنین موجب جذب بهتر مواد مغذی و کاهش اسهال در سگ ها می شوند. اگر سگ شما آلرژی دارد با دامپزشک درمورد استفاده از فرمولاسیونی که ایمن باشد صحبت کنید از جمله پروبیوتیک های غیر لبنی برای سگ ها.

کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و حفاظت در برابر عفونت

استفاده از مکمل ها در بسیاری از تحقیقات موفقیت آمیز بوده است ازجمله درمان بیماری های حاد روده ای و التهاب های روده ای، چاقی، اضافه وزن، عفونت دستگاه تناسلی، هلیکوباکتر گاستریتیس و عفونت پاراسیتیک در سگ ها. افزون بر این برخی از گونه ها نشان داده اند که رشد دیگر گونه های مضر را که موجب ایجاد عفونت در حیوانات می شوند را محدود می کنند گونه هایی نظیر E. coli، سالمونلا و کلستریدیوم پرفرنجینس.

برخی از گونه ها ایجاد عفونت ادرار در سگ ها جلوگیری می کنند درحالی که برخی دیگر با عفونت های روده ای  که موجب اسهال، تحریک روده و التهاب می شوند، مبارزه می کنند. افزون بر این برای کمک به درمان بیماری های غیر عادی، پروبیوتیک ها به جلوگیری از برخی مشکلات مانند چاقی و بیماری های کبدی کمک می کند.

ممکن است به بهبود روحیه و رفتار سگ کمک کند

داشتن یک سیستم گوارش سالم موجب بهبود رفتار و روحیه حیوانات خانگی خواهند شد. باید از فاکتورهایی که موجب کاهش التهاب تاثیرگذار بر روی مغز می شوند تشکر کنید. آن ها موجب جذب بیشتر مواد مغذی و در نتیجه بهتر شدن سیستم گوارش خواهند شد.

به بهبود و سلامت پوست سگ و ظاهر او کمک خواهد کرد

ممکن است که این موضوع به اندازه دیگر مسائل مهم به نظر نیاید، مصرف روازنه مکمل پروبیوتیک موجب بهبود بوی دهان و داشتن ظاهری سالم در حیوانات خواهد شد. پروبیوتیک موجب ضخیم تر شدن پوشش حیوان، درخشان تر خواهد شد و خارش و خشکی آن ار کاهش خواهد داد.

چگونه از پروبیوتیک ها برای سگ استفاده کنیم؟ ( دوز پیشنهادی چقدر است؟)

ممکن است از خود بپرسید که کدام پروبیوتیک را باید به سگ داد؟ تعداد متفاوتی مکمل برای سگ ها وجود دارد که می توان آن ها را به صورت آنلاین یا از فروشگاه تهیه کرد. این پروبیوتیک ها عبارتند از:

 • پودر پروبیوتیک، که می توان آن را به غذای سگ هر روز اضافه کرد
 • پروبیوتیک موجود در غذای سگ. این موضوع شاید این گونه باشد که به سگ ها غذای حاوی میکروب داد. که به صورت منظم و باقاعده به غذاهای آن ها اضافه شده است.
 • استفاده از کپسول هایی که به صورت مایع یا سرد هستند که می توان آن را شکست و مواد درون آن را به غذای سگ اضافه کرد.
 • پروبیوتیک های یخ زده و خشک شده
 • پروبیوتیک های جویدنی

آیا پروبیوتیک های انسانی برای سگ ها بی خطر است؟

در بیشتر موارد بله. برخی از افراد از مکمل های مورد استفاده خود به سگ  می دهند اگرچه دوز آن باید با توجه به جسه سگ توسط دامپزشک تجویز شود. دادن مکمل ها پروبیوتیک ی انسانی با دوز کامل به سگ هایی که وزنشان 40 پوند یا بیشتر است بلامانع می باشد. اما میزان کم تری از دوز آن ها برای سگ های کم وزن تر نیاز است. اگر در سگ خود اسهال مشاهده کردید می توانید به او دوز بالایی از مکمل بدهید.

برخی از دامپزشکان توصیه می کنند که به سگ ها مکمل پروبیوتیک مخصوص حیوان را بدهید زیرا آن ها حاوی مقدار خاصی پروبیوتیک و دارای دوز مشخصی هستند.

به دنبال اطالاعاتی از مکمل های پروبیوتیکی باشید که توضیح می دهد در انتها چه تعداد از باکتری ها زنده خواهند ماند. وقتی که مکمل را خریداری می کنید بسیار مهم است که برچسب آن را به دقت مطالعه کنید.

زیرا برخی از مکمل ها برای زنده ماندن پروبیوتیک های آن نیاز به نگه داری در یخچال دارند. البته چک کردن تاریخ انقضای هر مکملی که تهیه می کنید مهم است. مکمل پروبیوتیک را در محیط سرد نگه دارید زیرا برخی از آن ها برای عدم جذب رطوبت نیاز به محیط سرد دارند به ویژه گونه ها پودری آن ها.

پروبیوتیک ها را می توان با غذا یا با شکم خالی مصرف کرد. اگرچه مصرف آن ها با غذا و بین وعده غذایی موثرتر خواهد. بدین مفهوم که اگر در حال استفاده از پروبیوتیک برای بهبود سیستم گوارش سگ خود هستید بهتر است که به او هنگام غذا خوردن پروبیوتیک بدهید. اگر به سگ خود همراه با غذا پروبیوتیک می دهید، بهتر است که با کمی آب این کار را انجام دهید. آب موجب رقیق شدن اسید معده، کمک به زنده ماندن پروبیوتیک ها و انتقال آن ها به روده خواهد شد.

آیا سگ ها نیاز به پروبیوتیک به صورت روزانه دارند؟

سگ ها می توانند پروبیوتیک را برای کوتاه مدت یا طولانی مدت مصرف کنند و این بستگی به میزان سلامتی و واکنش آن ها دارد. بهتر است که از دستورات نوشته شده بر روی برچسب محصول پیروی کنید تا از میزان دوز و دوره آن مطلع شوید. برخی از داروها کمی به صورت متفاوت عمل می کنند پس بهتر است که از دامپزشک در این باره سوال کنید.

توصیه دیگر برای افزایش اثر گذاری پروبیوتیک ها بر روی سگ ها دادن مکمل پروبیوتیک به او می باشد که حاوی عناصری است و این عناصر به عنوان ماده غذایی پروبیوتیک های موجود در روده آن ها عمل می کنند.

پروبیوتیک ها به صورت انتخابی در سیستم گوارش تخمیر می شوند. این کار به گونه های خاص اجازه می دهد که ترکیبات و فعالیت آن را تغییر دهد. وقتی که پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها با یکدیگر مصرف می شوند، به آن سینبیوتیک می گویند.

در انتها توصیه می شود که پروبیوتیک طبیعی از جمله غذاهای تخمیری بدهید مانند ماست تهیه شده از شیر بز یا کفیر، یا تخمیر های گیاهی زیرا این مواد برای سگ ها ایمن تر هستند.

عوارض جانبی پروبیوتیک ها برای سگ

چه عوارض جانبی متوجه سگ شما می باشد؟ به عنوان مثال آیا سگ می تواند با مصرف بیش از اندازه پروبیوتیک اوردوز کند؟ آیا پروبیوتیک در عوض بهبود اسهال سگ می تواند موجب بدتر شدن آن شود؟

پروبیوتیک ها به صورت کلی ایمن، کم خطر و سازگار با بدن سگ می باشند. با این وجود در برخی از موارد عوارضی برای سگ خواهد داشت از جمله:

 • گاز و نفخ
 • اسهال
 • تغییر اشتها یا وزن
 • آلرژی

پروبیوتیک را با دوز کم شروع کنید. اگر مشاهده کردید که سگ واکنش کمی نسبت به آن نشان می دهد سپس می توانید دوز و نوع آن را تغییر دهید. اگر احساس نگرانی در مورد عوارض جانبی مکمل ها می کنید با دامپزشک خود مشورت کنید. برای تشخیص این که آیا  پروبیوتیک ها برای سگ مفید است یا نه به عکس العمل او توجه کنید. وزن سگ خود را چک کنید، شرایط پوشش او را بررسی کنید، سطح انرژی و کیفیت مدفوع را بسنجید.

حرف آخر

پروبیوتیک ها به عنوان موجودات ریز زنده محسوب می شوند و وقتی که تعداد آن ها به اندازه کافی باشد برای سلامتی مفید هستند. نه تنها که موجب بهبود و سلامت روده و دستگاه گوارش انسان ها می شوند بلکه برای حیوانات خانگی نیز مفید هستند. پروبیوتیک ها برای سگ ها مفید می باشند زیرا به درمان اسهال، عملکرد بهتر روده، کاهش آلرژی، جلوگیری از عفونت، بهبود بوی دهان و بهبود پوست آن‎ها کمک می کنند.

برخی از گونه های مفید پروبیوتیک ها عبارتند از اینتروکوکوس، باسیلوس کواگولانس، بیفیدو باکتریویم انیمالیست، لاکتوباسیلوس اسیدو فیلوس، لاکتوباسیلوس رامینوس و لاکتوباسیلوس پلنتاریوم.

اگرچه استفاده از  پروبیوتیک ها برای سگ ها توصیه می شود اما می تواند عوارضی برای آن ها نیز داشته باشد از جمله ایجاد گاز، تهوع، از دست دادن اشتها. بعد از دادن پروبیوتیک به سگ، وزن، شرایط پوششی، سطح انرژی، کیفیت مدفوع او را مورد بررسی قرار دهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ