راه های طبیعی که به خواب بهتر کمک می کنند

تحریریه الودکتر
کدام روش های خانگی به خواب بهتر کمک می کند؟ داشتن خواب کافی به طور چشمگیری بر سلامت بدن تاثیر می گذارد. خواب به عملکرد درست مغز و بدن تاثیر می گذارد. داشتن خواب کافی شبانه بر افزایش یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و حتی خلاقیت تاثیر گذار است. افزون بر این، داشتن خواب کافی با […]

کدام روش های خانگی به خواب بهتر کمک می کند؟ داشتن خواب کافی به طور چشمگیری بر سلامت بدن تاثیر می گذارد. خواب به عملکرد درست مغز و بدن تاثیر می گذارد. داشتن خواب کافی شبانه بر افزایش یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و حتی خلاقیت تاثیر گذار است. افزون بر این، داشتن خواب کافی با کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سکته و چاقی در ارتباط است.با وجود تمام این مزایا، کیفیت و کمیت خواب در بیشتر مواقع کم است و مردم از کمبود خواب رنج می برند.

به خاطر بسپارید که، در صورتی خواب خوب را تجربه خواهید کرد که عادت های خوبی را  در خود ایجاد کنید. با این وجود، برای برخی این موضوع کافی نیست. اگر نیاز به کمک برای داشتن خواب شبانه راحت دارید می توانید از مکمل های زیر استفاده کنید.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند
azshanbe img

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

ملاتونین و تاثیر آن بر خواب بهتر

ملاتونین نوعی هورمون می باشد که بدن آن را تولید می کند و در صورت تولید به مغز این پیام را مخابره می کند که زمان خواب فرارسیده است. چرخه تولید این هورمون و آزاد سازی آن در بدن تحت تاثیر ساعات روز است. سطح ملاتونین در عصر افزایش می یابد و صبح کاهش. به همین دلیل، مکمل ملاتونین تبدیل به یک راهکار علمی محبوب در بین افراد شده است. به ویژه در مسافرت ها که چرخه ملاتونین دچار مشکل می شود.

افزون بر این، برخی از تحقیقات نشان داده اند که مکمل ملاتونین می تواند بر بهبود کیفیت خواب روزانه نیز تاثیر بگذارد. این مکمل برای افرادی که برنامه خوابی خاصی دارند مناسب است زیرا برخی از افراد شفیت کاری شب دارند و به خواب روزانه نیاز دارند که این مکمل می تواند در بهبود کیفیت خواب روز به آن ها کمک کند. به علاوه، ملاتونین می تواند به تمام افرادی که از بیماری کم خوابی یا بی خوابی رنج می برند کمک کند. مخصوصا ملاتونین مدت زمان نیاز به خواب را در افراد کاهش می دهد و مدت زمان کلی خواب را افرایش می دهد.

تحقیقاتی وجود دارند که تاثیر مثبت ملاتونین بر خواب را اثبات نکرده اند، اما به طور کلی تعداد آن ها اندک است. تحقیقاتی که تاثیر مثبت آن را مشاهده کرده اند مصرف 3 تا 10 میلی گرم قبل از خواب را توصیه می کنند. مصرف مکمل های ملاتونین برای مدت کوتاه بدون ضرر است اما تاثیر آن به صورت طولانی مدت هنوز مشخص نمی باشد.

ریشه شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی است که در آسیا و اروپا می روید. از ریشه آن در مکمل های طبیعی برای از بین بردن اضطراب، افسردگی و یائسگی استفاده می شود. ریشه شیرین بیان یکی از محبوب ترین روش های گیاهی برای بهبود خواب در امریکا و اروپا می باشد. با این وجود، نتایج تحقیقات هنوز به طور کامل قابل استناد نمی باشد. به عنوان مثال، تحقیقات اخیر نشان داده اند که مصرف 300 تا 900 میلی گرم مکمل شیرین بیان قبل از خواب می تواند بهبود کیفیت خواب کمک کند.

با وجود این تمام پیشرفت هایی که در این تحقیقات مشاهده شد ذهنی بودند و به نحوه ی درک و تفکر فرد بر بهبود کیفیت خواب بیشتر تاثیر داشت از جمله امواج مغز یا نرخ ضربان قلب. استفاده از ریشه شیرین بیان برای کوتاه مدت در افرد بزرگسال مشکلی ایجاد نخواهد کرد. عوارض جانبی آن به مقدار بسیار کم و غیر متناوب سرگیجه است. استفاده طولانی مدت از ریشه شیرین بیان و مصرف آن توسط قشر خاصی از جمله زنان باردار و شیرده هنوز به طور کامل و واضح مشخص نمی باشد.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که صدها فرآیند در بدن انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و وجود آن برای عملکرد مغز و سلامتی بسیار مفید است. افزون بر این، می تواند به مغز و بدن کمک کند تا راحت تر به خواب رود. تحقیقات نشان داده اند که از جمله تاثیرات منیزیم بر بدن و خواب این است که به ترشح هورمون ملاتونین کمک می کند.

منیزیم می تواند سطح GABA مغز را افزایش دهد. GABA مدیریت مغز با تاثیرات آهسته و آرام را تحت کنترل دارد. تحقیقات نشان داده اند که عدم وجود سطح کافی منیزیم در بدن موجب پریشانی خواب و بی خوابی می گردد. به عبارت دیگر ، افزایش منیزیم ورودی بدن به کمک مکمل ها به شما در بهبود کمیت و کیفیت خواب کمک خواهد کرد.

در تحقیقی 46 مکمل 500 میلی گرمی منیزیم را به مدت 8 هفته  برای افرد تجویز کردند. افرادی که از مکمل منیزیم استفاده کردند دارای کیفیت خواب بهتر بودند. مکمل ها دارای 5 میلی گرم ملاتونین و 11.25 میلی گرم زینک می باشند بنابراین تعیین تاثیر منیزیم به تنهایی بر خواب کمی مشکل است. افراد کهن سالی که میزان منیزیم جریان خون شان کم است باید از مکمل ها استفاده کنند. البته این روش ها در همه افراد به یک گونه نتیجه نخواهد در و افراد مختلف متفاوت است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ