آیا سرکه سیب برای درمان سرماخوردگی مفید است؟

alikarimi55
سرکه سیب از تخمیر آب سیب تهیه می شود. این نوع سرکه بسیار قوی است و بویی شبیه به شراب چند ساله دارد. غلظت بالای ویتامین C، فیبر و اسید موجود،موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن خلط که به دلیل سرما خوردگی ایجاد می شود، می گردد. سرکه سیب و تاثیر آن […]

سرکه سیب از تخمیر آب سیب تهیه می شود. این نوع سرکه بسیار قوی است و بویی شبیه به شراب چند ساله دارد. غلظت بالای ویتامین C، فیبر و اسید موجود،موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن خلط که به دلیل سرما خوردگی ایجاد می شود، می گردد.

سرکه سیب و تاثیر آن بر سرما خوردگی

در حالی که سرکه به عنوان یک درمان خانگی محبوب برای سرما خوردگی محسوب می شود، دانشمندان هنوز به دنبال یافتن علت تاثیر مثبت آن در درمان بیماری در برخی از افراد و عدم کارآیی آن در دیگر افراد هستند.

مزایای سرکه سیب برای سرماخوردگی

وقتی که شما سرکه سیب طبیعی مصرف می کنید، ماده ای طبیعی به نام ” ماست ” به بدن شما وارد خواهد شد. ماست بسیار کوچک و قسمتی از سیب است که در آب سیب کدر تخمیر می شود. ماست ماده ای است که موجب نگه داری گروهی از باکتری ها به نام پروبیوتیک می شوند. پروبیوتیک ها موجب بهبود تقویت سیستم ایمنی می گردد در نتیجه دوره درمان سرما خوردگی کوتاه خواهد شد.

اسید موجود در سرکه موکوس و خلط گلو را از بین خواهد برد. این کار موجب بیرون کردن موکوس و خلط از سیستم تنفسی شما در مدت زمان کوتاه تری خواهد شد. از بین رفتن خلط گلو به شما کمک می کند که احساس بهبودی کنید. دلایلی وجود دارد که اثبات می کند اسید موجود باکتری های بیماری زا را از بین می برد.

سرکه حاوی برخی از مواد مغذی است که در سیب نیز یافت می شود. پتاسیم، ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و ویتامین E که تنها بخشی از مواد مغذی موجود در سیب می باشند.

 

نحوه استفاده از سرکه سیب برای سرما خوردگی

مصرف سرکه به همراه عسل یک راه درمانی محبوب سرما خوردگی می باشد.

طریقه تهیه این مخلوط:

یک قسمت سرکه سیب را یا 5 قسمت آب گرم مخلوط کنید.

2 تا 3 قاشق به آن عسل خالص بیفزایید.

با سرکه غرغره کنید:

اگر عسل در دسترس شما نیست می توانید از محلول سرکه سیب و آب برای غرغره استفاده کنید.

طرز تهیه:

یک چهارم فنجان آب ولرم را با یک چهارم فنجان سرکه مخلوط کنید.

سر خود را به عقب ببرید و به مدت 2 دقیقه با محلول تهیه شده غرغره کنید. از این که تمام آن را تف کرده اید مطمئن شوید و بعد از استفاده دندان های خود را بشویید. این کار ممکن است که خلط ها را از بین ببرد و شما احساس بهتری داشته باشید.

سرکه سیب را روی گلو بمالید:

ممکن است که تمایل داشته باشید سرکه سیب را روی گلو و سینوس های خود بمالید. بوی قوی سرکه ممکن است به شما در باز شدن بینی و تنفس بهتر و ساده تر کمک می کند. همچنین با از بین بردن خلط گلو را باز می کند.

قرص سرکه سیب:

اگر مصرف سرکه سیب برای شما خوشایند نیست می توانید از قرص آن استفاده کنید. در حالی که این قرص ها حاوی مقداری ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی می باشند، می توانند دیگر مزیت ها را برای شما به ارمغان بیاورند.

عوارض جانبی:

سرکه سیب بسیار اسیدیس است. این اسید می تواند موجب تحریک معده، مری و زخم معده شود.

سرکه را باید قبل از مصرف با آب رقیق کرد.  افرادی که از زخم معده یا ریفلاکس اسید معده رنج می برند باید از مصرف خودداری کنند.

بعد از خوردن دندان های خود را آب کشی کنید. عدم آب کشی دهان و دندان ها موجب تخریب مینای دندان به مرور زمان خواهد شد.

اگر تمایل به استفاده از سرکه برای درمان سرما خوردگی کودک خود هستید ابتدا با متخصص کودکان در این باره صحبت کنید.

اگرچه که این نوع سرکه یک درمان خانگی بسیار راحت است اما هنوز نیاز به مطالعه بیشتری در این زمینه می باشد.

اگر هر کدام از علائم زیر را در خود مشاهده می کنید هرگز از درمان های خانگی استفاده نکنید و به پزشک مراجعه کنید:

  • سرفه های شدید
  • تب شدید که بیش از 48 ساعت به طول بیانجامد
  • سرگیجه
  • تهوع

با پزشک خود صحبت کنید اگر که علائم سرما خوردگی شما برطرف نشد و رو به وخامت گرایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ