معرفی کتاب میثم شکری ساز، متهم به کلاهبردار بودن

نازنین کریمی
زمانی که در مورد تبلیغات بازاریابی مطالعه می کردم، کتاب ها و مطالب زیادی را خواندم. تقریبا هر مطلب و کتابی را که به نوعی به تبلیغات و بازاریابی مربوط می شد را پیدا می کردم و می خواندم، اما واقعیت این است که تعداد کتاب هایی که تا آخر آن را خوانده باشم، آنقدرها […]
زمانی که در مورد تبلیغات بازاریابی مطالعه می کردم، کتاب ها و مطالب زیادی را خواندم. تقریبا هر مطلب و کتابی را که به نوعی به تبلیغات و بازاریابی مربوط می شد را پیدا می کردم و می خواندم، اما واقعیت این است که تعداد کتاب هایی که تا آخر آن را خوانده باشم، آنقدرها زیاد نیست و شاید تعداد محدودی از آنها نظر من را به خود جلب کرده باشد. از جمله کتاب های مربوط به بازاریابی که تا آخر کتاب با اشتیاق آن را خواندم، کتاب " بازاریابی گوریلی" نوشته تونی رابینسون و با ترجمه دکتر میثم شکری ساز است.
موضوع کتاب درباره شرکت ایزی جت است که چطور پا می گیرد و در این مسیر برای تبلیغات با چه چالش هایی روبرو می شود و چطور از تبلیغات برای رسیدن به موفقیت استفاده می کند. خود نویسنده اعتقاد دارد که اگر شرکت ایزی جت پا نمی گرفت این کتاب هرگز نوشته نمی شد. این کتاب در قالب یک داستان مهیج، تجاربی از مدیریت و بازاریابی را بیان می کند که واقعا شنیدنی و در عین حال موثر و کاربردی است. نویسنده در کتاب سعی کرده تا ضمن استفاده از شعار مردم حقایق را می شنوند اما داستانها را باور می کنند، اثر بخشی حقایق علمی خود را با استفاده از متن داستانی آن به کمک تمثیل گوریل بیان کند که در جای خود واقعا کم نظیر است.
 


اروپا آمادگی خطوط هوایی بادام زمینی را ندارد

نویسند ماجرای پا گرفتن ایزی جت را با روزی که برای افتتاحیه این شرکت به اسکاتلند پرواز داشتند، شروع می کند و توضیح می دهد که در دورانی که کسب و کار شرکت های هواپیمایی زیان ده بود، انتظار تمسخر و تحقیر از طرف سایر شرکت های فعال در این صنعت را داشتند. یکی از سخنگوهای بریتیش ایرویز در روزهای منتهی به راه اندازی شرکت با تمسخر در مورد ایزی جت گفته بود:" اروپا آمادگی خطوط هوایی بادام زمینی را ندارد".
نویسنده داستان خود را در ادامه تعریف می کند که چطور تصمیم می گیرد از بریتیش ایرویز که در آن زمان گوریل پشت نقره ای صنعت هواپیمایی اروپا محسوب می شد، خارج شود و به عنوان مدیر فروش و بازاریابی شرکت هواپیمایی تازه تاسیس ارزان قیمت که براساس مدل آمریکایی پایه گذاری شده بود مشغول به کار شود. نویسنده می نویسند:"شور و اشتیاقم زمانی بیشتر شد که فهمیدم پشت تمام این سرمایه گذاری ها کسی نیست جز استلیوس هاجی ایانو، کار آفرین جوان و بلند یونانی که به منابع مالی قابل ملاحظه ای دسترسی داشت."
نویسنده در ادامه در مورد برنامه ریزی و جزئیاتی که در مسیر راه اندازی شرکت طی کردند صحبت می کند و می گوید:" برای اینکه یک شرکت هواپیمایی خاص باشیم و روی خدمات خاصی تمرکز داشته باشیم برنامه ریزی نکرده بودیم. بازار هدف ما مردمی بودند که پول کرایه را از جیب خود پرداخت می کردند. بودجه بازاریابی پیشنهاد شده در طرح برای راه اندازی شرکت 64 هزار پوند بود. در ابتدا فکر می کردم این مبلغ مسخره و خنده دار است اما در ادامه به چشم یک چالش به آن نگاه کردم. پویش های تبلیغاتی بزرگی که طراحی کرده بودم به محض ورود به شرکت دیگر به کار نمی آمدند".
چالش های مالی و فرهنگ حاکم بر این شرکت بر اساس هزینه کردن حداقلی بود. این شرکت به کار و فعالیت خود ادامه می دهد و برای موفقیت در سال های اولیه شروع کار خود از یک آژانس تبلیغاتی معتبر کمک می گیرد که نقش قابل توجهی در موفقیت آنها ایفا می کند و باعث می شود که ایزی جت این مزیت بزرگ را بدست آورد که بداند کدام شیوه تبلیغات موثر تر بوده است.
   
در ادامه نویسنده با جزئیات ادامه مسیر رشد این شرکت را توضیح می دهد که خواندنش خالی از لطف نیست و از آنجایی که داستانی نوشته شده برای من که زیاد با متن های آکادمیک میانه ای ندارم بسیار جذاب بود. زمانی این کتاب را که می خواندم احساس می کردم که در همان دوران هستم و در کنار مدیر تبلیغات و بازاریابی شرکت ایزی جت هستم. تونی رابینسون به عنوان مدیری بازاریابی شرکت ایزی جت رقیبان را به گوریل تشبیه می کند و هر یک از کارهایی که برای روبرور شدن با رقبا انجام داده اند را به مبارزه با گوریل تشبیه می کند.
نویسنده در ادامه توضیح می دهد که یک قانون نانوشته در بازاریابی گوریلی وجود دارد که می گوید وقتی همه چیز به ظاهر خوب پیش می رود باید بیشتر از هر زمان دیگری مراقب خودت باشی. هرگز حریف میمون خودت را دست کم نگیر، مخصوصا زمانی که به نظر می رسد عقب نشینی کرده است. داستان های شرکت های تازه به دوران رسیده زیاد است که با موفقیت کسب و کار خود را راه اندازی کردند اما زمانیکه برای مقامات رده بالا تهدیدی به حساب آمدند با بیرحمی سلاخی شدند. گوریل ها به خاطر آنکه سرعت عمل ندارند از دو سلاح ابتدایی خود استفاده می کنند که نیروی بیرحمانه و نیرنگ و حقه بازی است.
خواندن کتاب بازاریابی گوریلی با ترجمه دکتر میثم شکری ساز که خود یک مدیر موفق و مشاور شناخته شده در ارائه مشاوره در زمینه بازاریابی و فروش است، کتاب بسیار مفید و جالبی بود. با خواندن این کتاب متوجه شدم که چطور تیم فوق العاده ای از افراد، با رهبری و انگیزه درست، به منابع مناسب دست پیدا می کنند و با کمی خوش شانسی می توانند به بازار هدف قابل ملاحظه ای دست پیدا کنند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ