چای سبز و این همه خواص/ از طول عمر تا کاهش وزن

Shabnam Khesal
چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین محسوب می شود و دارای آنتی اکسیدان هایی است که فواید زیادی برای سلامتی دارند.   چای سبز حاوی ترکیبات زیست فعال سالم است فواید چای سبز شامل بهبود عملکرد مغز، کاهش چربی، محافظت در برابر سرطان، کاهش خطر بیماری قلبی است و حتی ممکن […]

چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین محسوب می شود و دارای آنتی اکسیدان هایی است که فواید زیادی برای سلامتی دارند.

 

چای سبز حاوی ترکیبات زیست فعال سالم است

فواید چای سبز شامل بهبود عملکرد مغز، کاهش چربی، محافظت در برابر سرطان، کاهش خطر بیماری قلبی است و حتی ممکن است مزایای بالقوه سلامتی نیز داشته باشد.

به گزارش هلث لاین، در اینجا 10 فایده چای سبز برای سلامتی آورده شده است.

چای سبز چیزی فراتر از یک نوشیدنی آبرسان و مرطوب کننده است. گیاه چای سبز حاوی طیف وسیعی از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی مقوی تبدیل می کند. این چای سرشار از پلی فنول است که ترکیبات طبیعی هستند و فوایدی برای سلامتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان دارد.

چای سبز حاوی یک کاتچین به نام اپي گالو کاتچين گالات است، کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلول کمک می کنند و فواید دیگری نیز دارند.

این مواد می توانند با تشکیل رادیکال های آزاد در بدن، سلول ها و مولکول ها را در مقابل آسیب محافظت کنند. این رادیکال های آزاد در روند پیری و بسیاری از انواع بیماری ها نقش دارند.

اپي گالو کاتچين گالات یکی از قوی ترین ترکیبات موجود در چای سبز است. تحقیقات توانایی آن را برای کمک به درمان بیماری های مختلف آزمایش کرده است. به نظر می رسد یکی از اصلی ترین ترکیباتی است که به چای سبز خواص دارویی می بخشد. این چای همچنین دارای مقادیر کمی مواد معدنی است که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.

سعی کنید یک برند چای سبز با کیفیت بالا انتخاب کنید زیرا برخی از برندهای با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند.

عملکرد مغز را بهبود می بخشد

چای سبز علاوه بر هوشیاری می تواند به تقویت عملکرد مغز کمک کند. ماده اصلی فعال در آن کافئین است که یک ماده محرک شناخته شده است. این ماده به اندازه قهوه در چای سبز وجود ندارد، اما به اندازه کافی برای ایجاد پاسخ بدون ایجاد اثرات ناخوشایند مرتبط با مصرف بیش از حد کافئین است.

کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین بر مغز تاثیر می گذارد. به این ترتیب باعث شلیک سلول های عصبی و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین می شود.

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد کافئین می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز از جمله خلق و خو، هوشیاری، زمان واکنش و حافظه را بهبود ببخشد. با این حال، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست، این چای همچنین حاوی اسید آمینه ال تیانین است که می تواند از سد خونی مغزی عبور کند.

ال تیانین فعالیت انتقال دهنده عصبی مهارکننده گاما آمینوبوتیریک اسید را افزایش می دهد که دارای اثرات ضد اضطرابی است. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود.

مطالعات نشان می دهد کافئین و ال تیانین می توانند اثرات هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیب این دو می تواند به ویژه تاثیرات مهمی در بهبود عملکرد مغز داشته باشد.

بسیاری از افراد گزارش می کنند در مقایسه با قهوه انرژی پایدارتر و بهره وری بیشتری هنگام نوشیدن چای سبز دارند.

چربی سوزی را افزایش می دهد

اگر به فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل های چربی سوزی نگاه کنید به احتمال زیاد چای سبز را  در آن خواهید دید. این به این دلیل است که طبق تحقیقات چای سبز می تواند با افزایش چربی سوزی میزان متابولیسم را افزایش دهد.

در یک مطالعه که با حضور 10 مرد سالم انجام شده، مصرف عصاره چای سبز میزان کالری سوزانده شده را 4 درصد افزایش داد. در مورد دیگری که شامل 12 مرد سالم بود عصاره چای سبز در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند میزان اکسیداسیون چربی 17 درصد افزایش  یافت.

با این حال، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیسمی را نشان نمی دهد، بنابراین اثرات ممکن است به فرد و نحوه تنظیم مطالعه بستگی داشته باشد. کافئین همچنین ممکن است با بسیج اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی، عملکرد بدنی را بهبود بخشد.

همچنین دو مطالعه مروری جداگانه گزارش کرده اند کافئین ممکن است عملکرد بدنی را تقریبا 11 الی 12 درصد افزایش دهد.

آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهند

سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول ها ایجاد می شود که یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است.

تحقیقات نشان می دهد آسیب اکسیداتیو می تواند با ایجاد التهاب مزمن منجر به بیماری های مزمن از جمله سرطان شود. آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کنند.

چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدان های قدرتمند است. تحقیقات ترکیبات چای سبز را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط کرده است، از جمله مطالعات زیر:

سرطان پستان: یک بررسی جامع از مطالعات مشاهده ای نشان داد زنانی که چای سبز بیشتری را می نوشیدند تقریبا 20 تا 30 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان، یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان کاهش یافت.

سرطان پروستات: یک مطالعه نشان داد مردانی که چای سبز کمتری می نوشند در معرض خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات قرار دارند.

سرطان روده بزرگ: تجزیه و تحلیل 29 مطالعه نشان داد افرادی که چای سبز می نوشند حدود 42 درصد کمتر در معرض سرطان روده بزرگ قرار دارند.

برای داشتن بیشترین مزایای سلامتی از افزودن شیر به چای خود خودداری کنید چراکه برخی مطالعات نشان می دهد می تواند مقدار آنتی اکسیدان را در برخی از چای ها کاهش دهد.

بیشتربخوانید: آیا چای سبز به درمان آکنه کمک می کند؟

بیشتربخوانید:با چای سبزپوسیدگی دندان را فراموش کنید

بیشتربخوانید:تاثیرات بی نظیر چای سبز بر کاهش وزن

چای سبز مغز را در مقابل پیری محافظت می کند

چای سبز نه تنها می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد بلکه ممکن است با افزایش سن از مغز شما محافظت کند. بیماری آلزایمر یک بیماری شایع تخریب عصبی و شایع ترین علت زوال عقل در افراد مسن است. بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری های شایع تخریب عصبی است و شامل مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز است.

چندین مطالعه نشان می دهد ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می تواند اثرات محافظتی مختلفی بر سلول های عصبی در محیط آزمایش و مدل های حیوانی داشته باشد و احتمالا خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

چای سبز بوی بد دهان را کاهش می دهد

کاتچین های موجود در چای سبز فوایدی برای سلامت دهان و دندان دارند. مطالعات نشان می دهد کاتچین ها می توانند رشد باکتری ها را سرکوب کرده و به طور بالقوه خطر عفونت را کاهش دهند.

استرپتوکوک موتانس یک باکتری رایج در دهان است که باعث تشکیل پلاک می شود و از عوامل اصلی ایجاد حفره و پوسیدگی دندان است. مطالعات نشان می دهد کاتچین موجود در چای سبز می تواند از رشد باکتری های دهانی در آزمایشگاه جلوگیری کند، اما هیچ مدرکی دال بر اینکه نوشیدن چای سبز هم اثرات مشابهی دارد، موجود نیست. با این حال، برخی شواهد نشان می دهد چای سبز ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد.

چای سبز به جلوگیری از دیابت نوع 2 کمک می کند

نرخ دیابت نوع 2 در دهه های اخیر در حال افزایش است. این شرایط اکنون تقریبا از هر 10 آمریکایی 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیابت نوع 2 شامل افزایش سطح قند خون است که ممکن است ناشی از مقاومت به انسولین یا عدم توانایی در تولید انسولین باشد. مطالعات نشان می دهد چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه در افراد ژاپنی نشان داد افرادی که چای سبز بیشتری می نوشند، تقریبا 42 درصد کمتر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند. طبق بررسی 7 مطالعه با مجموع 286 هزار و 701 نفر، افراد چایخوار 18 درصد خطر کمتری برای ابتلا به دیابت دارند.

چای سبز به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند

بیماری های قلبی عروقی از جمله سکته قلبی و مغزی مهم ترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. مطالعات نشان می دهد چای سبز ممکن است برخی از عوامل اصلی خطر ابتلا به این بیماری ها را بهبود بخشد که شامل بهبود کلسترول تام و سطح کلسترول بد است.

چای سبز همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را افزایش می دهد که از ذرات لیپوپروتئین کم‌چگالی در برابر اکسیداسیون محافظت می کند که بخشی از مسیر بیماری قلبی است.

با توجه به اثرات مفید روی عوامل خطر تعجب آور نیست افرادی که چای سبز می نوشند تا 31 درصد خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را دارند.

چای سبز به شما در کاهش وزن کمک می کند

با توجه به اینکه چای سبز می تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

چندین مطالعه نشان می دهد چای سبز ممکن است به کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم کمک کند. یکی از این مطالعات یک مطالعه کنترل شده تصادفی 12 هفته ای بود که 240 نفر مبتلا به چاقی در آن شرکت داشتند. در این مطالعه، در گروه چای سبز در مقایسه با گروه کنترل درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکم کاهش قابل توجهی داشت.

با این حال برخی از مطالعات از نظر آماری افزایش قابل توجهی در کاهش وزن با چای سبز را نشان نمی دهند، بنابراین محققان برای تایید این اثر باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

چای سبز به شما کمک می کند بیشتر عمر کنید

با توجه به اینکه برخی از ترکیبات موجود در چای سبز به محافظت در برابر سرطان و بیماری های قلبی کمک می کند، منطقی است که می تواند به شما در طول عمر بیشتر کمک کند.

در یک مطالعه محققان 40 هزار و 530 بزرگسال ژاپنی را طی 11 سال مورد مطالعه قرار دادند. افرادی که بیشتر چای سبز می نوشند “5 فنجان یا بیشتر در روز” به طور قابل توجهی کمتر در طول دوره مطالعه می میرند.

مرگ از همه دلایل: 23 درصد در زنان کمتر، 12 درصد در مردان کمتر

مرگ ناشی از بیماری قلبی: 31 درصد در زنان کمتر، 22 درصد در مردان کمتر

مرگ ناشی از سکته مغزی: 42 درصد در زنان کمتر، 35 درصد در مردان کمتر

مطالعه دیگر با حضور 14 هزار و یک فرد مسن ژاپنی نشان داد افرادی که چای سبز بیشتری نوشیده اند 76 درصد کمتر در معرض مرگ در طول دوره مطالعه 6 ساله قرار داشتند.

مترجم: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ