3 علامت پوستی ناشی از کرونا

Shabnam Khesal
همه ما در این زمان علائم نسبتا رایج ویروس کرونا از جمله تب، سرفه خشک و درد عضلانی را می شناسیم علائمی که ممکن است مدتی طول بکشد تا برطرف شوند، همچنین احتمال می رود شدت و نوع عفونت شما را نشان دهند. به گزارش ایندیاتایمز، برخی دیگر از علائم احتمالی عفونت نیز ممکن است خطرناک باشد، اما اغلب مورد توجه […]
همه ما در این زمان علائم نسبتا رایج ویروس کرونا از جمله تب، سرفه خشک و درد عضلانی را می شناسیم علائمی که ممکن است مدتی طول بکشد تا برطرف شوند، همچنین احتمال می رود شدت و نوع عفونت شما را نشان دهند.
به گزارش ایندیاتایمز، برخی دیگر از علائم احتمالی عفونت نیز ممکن است خطرناک باشد، اما اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند به عنوان مثال وجود انگشتان پای کرونا و بثورات.
کرونا باعث التهاب پوستی می شود
در حالی که می توان آن را به راحتی به عنوان یک بثورات عادی یا نشانه آلرژی دانست، اما بثورات غیرمعمول، قرمزی و برجستگی ها اغلب می توانند به عنوان نشانه ای از آلوده شدن به ویروس کرونا باشند. تقریبا از هر 6 بیمار با علائم پوستی، یک مورد نیاز به مراقبت حاد در بیمارستان دارد و بسیاری دیگر از علائم طولانی مدت هفته ها و ماه ها پس از بهبودی رنج می برند. از این رو علائمی نیستند که به راحتی نادیده گرفته شوند، همچنین مطالعات نشان داده است بثورات و برجستگی نیز از علائم اصلی عفونت در کودکان کوچک تر محسوب می شوند که علائم مختلف آنها را نسبت به بزرگسالان نشان می دهد. ما در مورد برخی علائم برای بررسی به شما می گوییم:

جوش

برای بسیاری از افرادی که از ویروس کرونا رنج می برند ویروس می تواند به وریدها و عروق سرایت کرده و باعث التهاب شود که روی پوست خود را به صورت جوش نشان می دهند. این التهاب سریع می تواند منجر به ایجاد بثورات شود که می تواند بعنوان “نقاط قرمز، خارش دار و حتی برجسته” توصیف شود.
در کودکان کوچک تر و نوزادان ظاهر پوست خال دار یا تکه تکه که می تواند روی پاها، دست ها، شکم یا پشت اتفاق بیفتد می تواند نشانه ای باشد که باید نسبت به آنها هوشیار بود. پوستی تکه تکه و قرمز نیز می تواند به دلیل تغییر در سطح فشار خون و جریان اکسیژن در بدن اتفاق بیفتد، همچنین می تواند ناشی از تب و لرز شدید باشد.

انگشتان پای کرونا

انگشتان پای کرونا که برای نخستین بار در کودکان کشف شد اکنون یک علامت رایج است که میان بزرگسالان نیز شایع شده است. انگشتان پای کرونا التهاب ناشی از انتشار ویروس در بدن می توانند باعث تورم، ضایعات و تغییر رنگ انگشتان دست و پا شوند که شبیه به سرمازدگی زمستانی تشبیه شده است. همراه با تغییر رنگ و تورم می تواند منجر به تاول، خارش، درد و زبری شود.

خشکی لب ها

همانطور که بسیاری از بیماران اشاره کرده اند لب ها اگر از عفونت ویروس کرونا رنج ببرند می توانند زخم شوند. ایجاد لب های خشک و پوسته پوسته شده در مرحله عفونت می تواند شایع باشد و درد نیز داخل دهان گسترش یابد. به احتمال زیاد علت خشکی پوست و تاول هایی است که با عفونت اتفاق می افتد، همچنین خشکی لب ها ممکن است در صورت کمبود آب بدن یا عدم تغذیه کافی در دوران نقاهت نیز رخ دهد. یکی دیگر از علائم آب زیر کاه کرونا، رنگ آبی مایل به خاکستری روی لب ها ناشی از کمبود اکسیژن است که می تواند به عنوان نشانه هشداردهنده در نظر گرفته شود.

چه کسی بیشتر در معرض خطر است؟

مطالعات نشان داده است افرادی که از قبل دارای شرایط پزشکی خاصی هستند مانند اختلالات تنفسی، چاقی، سالمندان (که می تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد) در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. بیماران مبتلا به دیابت که از کووید-19 بهبود یافته اند باید توجه بیشتری نشان دهند زیرا در معرض خطر برای ابتلا به عفونت پوستی، خونریزی و بریدگی قرار دارند.
مترجم: الهه زارعی
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ