پروبیوتیک ها به کاهش وزن شما کمک می کنند

حسام آرین
کاهش وزن روندی خسته کننده است که موارد زیادی باید در آن در نظر گرفته شود. از هورمون ها، میزان استرس گرفته تا رژیم غذایی و تناسب اندام عوامل زیادی اهداف کاهش وزن شما را تعیین می کنند. علاوه بر این، سلامت دستگاه گوارش از بسیاری جهات بر وزن بدن تاثیر می گذارد به همین دلیل بسیاری بر این باورند پروبیوتیک ها می توانند به روند کاهش وزن کمک کنند.

کاهش وزن روندی خسته کننده است که موارد زیادی باید در آن در نظر گرفته شود. از هورمون ها، میزان استرس گرفته تا رژیم غذایی و تناسب اندام عوامل زیادی اهداف کاهش وزن شما را تعیین می کنند. علاوه بر این، سلامت دستگاه گوارش از بسیاری جهات بر وزن بدن تاثیر می گذارد به همین دلیل بسیاری بر این باورند پروبیوتیک ها می توانند به روند کاهش وزن کمک کنند.

باکتری های روده و وزن بدن

به گزارش تایمزسوفاندیا، سیستم گوارشی ما حاوی چندین میکروارگانیسم است که ضمن کمک به تجزیه مواد غذایی قابل هضم توسط بدن آنها را به بوتیرات، یک کربوکسیلیک اسید با زنجیره مستقیم تبدیل می کند. روده انسان متشکل از باکتری های زیادی از جمله باکتریوئیدها، اکتینوباکترها، فوزوباکتری ها، وروکومیکروبیا، پروتئوباکتریاها و سیانوباکترها است که باکتریوئیدها روی وزن بدن تاثیر دارند. طبق بسیاری از تحقیقات، افراد مبتلا به چاقی در مقایسه با افرادی که دارای وزن سالم هستند باکتریوئیدهای کمتری دارند. افراد دارای اضافه وزن و چاقی دارای ترکیب باکتری های روده ای متفاوت از افرادی که اضافه وزن ندارند هستند.

بیشتر بخوانید: آیا چاقی و افسردگی با هم ارتباط دارند؟

چگونه پروبیوتیک ها بر وزن بدن تاثیر می گذارند؟

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. در حالی که بدن ما پر از باکتری های مختلفی است پروبیوتیک ها باکتری های خوب و سودمندی هستند که به سلامت روده کمک می کنند. این ماده استات، پروپیونات و بوتیرات تولید می کند که اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای هستند و به شما در تاثیر اشتها، جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی و دفع چربی های ناخواسته با مدفوع کمک می کنند.
پروبیوتیک ها نیز اشتها را تنظیم می کنند، این ماده حاوی هورمون های کاهش دهنده اشتها مانند پپتید شبه گلوکاگون 1 و پپتید YY است که به شما در سوزاندن کالری بیشتر کمک می کند. علاوه بر این، ذخیره چربی در بدن را که اغلب منبع افزایش وزن است کاهش می دهد.

آیا پروبیوتیک ها باعث کاهش وزن می شوند؟

بر اساس یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز در سال 2019 که شامل 105 مقاله بود و 6 هزار و 826 نفر در آن شرکت کرده بودند مشخص شد درمان پروبیوتیک به کاهش چربی بدن، اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی کمک می کند. پروبیوتیک ها با تولید اسید چرب زنجیره کوتاه همراه هستند که به کاهش ذخیره چربی بدن کمک می کند. جدا از این، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و التهاب را نیز از بین می برد. علاوه بر این، پروبیوتیک ها بر اشتها تاثیر می گذارند و با افزایش متابولیسم باعث کاهش وزن می شوند.

پروبیوتیک ها از افزایش وزن جلوگیری می کنند

پروبیوتیک ها علاوه بر کمک به کاهش وزن به جلوگیری از افزایش وزن غیر ضروری نیز کمک می کنند. بر اساس نتایج یک مطالعه روی کاهش وزن، مصرف پروبیوتیک باعث کاهش وزن و افزایش چربی در افرادی می شود که رژیم غذایی با کالری بالا دارند. با این حال، توجه به این نکته نیز مهم است که استفاده از مکمل های پروبیوتیک نیز می تواند منجر به مقاومت به آنتی بیوتیک و سایر اثرات سوء بر سلامتی شود. مکمل های پروبیوتیک اغلب حاوی مقادیر زیادی پروبیوتیک از همان گونه هستند، بنابراین مصرف مکمل ها منجر به انتقال ژن های مقاوم به عوامل بیماری زای عفونی می شود، همچنین بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند پروبیوتیک ها به جای اینکه در مکمل های غذایی موجود باشند باید در فهرست داروهای تنظیم شده ذکر شوند.

مترجم: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ