پریاپیسم؛ بیماری دردناک آلت تناسلی در مردان

حسام آرین
بدن به روش های مختلف غیرعادی و عجیب و غریب به صورت بیماری ها و شرایط نادر بهداشتی تحت تاثیر قرار می گیرد. پریاپیسم یکی از این موارد نادر است که آلت تناسلی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. پریاپیسم به نعوظ دائم و طولانی مدت آلت تناسلی مردانه گفته می شود. نعوظ مداوم ساعت ها بعد از […]

بدن به روش های مختلف غیرعادی و عجیب و غریب به صورت بیماری ها و شرایط نادر بهداشتی تحت تاثیر قرار می گیرد. پریاپیسم یکی از این موارد نادر است که آلت تناسلی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. پریاپیسم به نعوظ دائم و طولانی مدت آلت تناسلی مردانه گفته می شود. نعوظ مداوم ساعت ها بعد از رابطه جنسی ادامه می یابد و گاهی حتی بدون تحریک جنسی ایجاد می شود و معمولا دردناک است. به گزارش تایمزسوفاندیا، مردان 30 سال به بالا مستعد تجربه این بیماری هستند.
پریاپیسم به 2 صورت پریاپیسم جریان خون کم (پریاپیسم ایسکمیک) و پریاپیسم جریان خون بالا (پریاپیسم غیر ایسکمیک) وجود دارد. این بیماری با نعوظ طولانی مدت غیرارادی مشخص می شود حتی بدون هیچ گونه تحریک جنسی که می تواند 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد ادامه دارد. در صورت پریاپیسم با جریان خون کم درمان فوری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:بهترین درمان خانگی برای زود انزالی مردان

علائم شایع پریاپیسم

– ایجاد نعوظ غیرمرتبط با فعالیت جنسی
– آلت تناسلی سفت و محکم، اما نوک آن نرم است
– نعوظی که بیش از 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد

علت پریاپیسم چیست؟

– مولتیپل میلوما
– داروی اختلال نعوظ
– اختلال متابولیسم
– کم خونی سلول داسی شکل
– اختلال کم توجهی و بیش فعالی
– داروهای رقیق کننده خون
– هورمون درمانی
– سرطان خون

بیشتر بخوانید:ارتباط طول عمر و رابطه جنسی

تشخیص و درمان پریاپیسم

برخی از آزمایش های خون ساده می توانند هم پریاپیسم جریان خون کم و هم جریان خون زیاد را تشخیص دهند. معاینات معمول برای تشخیص این وضعیت شامل:
– آزمایش خون
– سونوگرافی
– اندازه گیری گاز خون
– آزمایش های سم شناسی
هر 2 نوع پریاپیسم به روش های مختلف درمانی نیاز دارند. در صورت نعوظ طولانی مدت نخستین روش درمانی توصیه شده استفاده از یخ است. اگر با این روش بهبود نیابد احتمال می رود تزریق نیاز باشد، این روش شامل تزریق دارو به آلت تناسلی برای کوچک شدن رگ های خونی است. روش های دیگر نیز شامل حذف خون اضافی از آلت تناسلی مرد از طریق سوراخ کردن با سوزن است. دقت داشته باشید پریاپیسم اگر به موقع درمان نشود منجر به بروز اختلال نعوظ دائمی به دلیل آسیب بافت می شود.
مترجم: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ
نظرات
محسن سرخوش مطمئن

محسن سرخوش مطمئن

1400-01-23 - 07:10 پاسخ

سلام بنده ۳۷سالمه دچار نوظ زیاد هستم بدون اینکه دلم بخواد نوظ سراقم میاد

saeedehx vahidnia

saeedehx vahidnia

1400-01-23 - 11:25

به پزشک مراجعه کنید