علت ایجاد حفره روی پوست چیست؟

حسام آرین
برجستگی‌های کوچک، حفره‌هایی در اطراف بینی و گونه شبیه پوست پرتقال را سندرم پوست پرتقال می نامند این نوع تغییر پوست احتمال می رود در هر جایی از پوست بدن رخ دهد.

برجستگی‌های کوچک، حفره‌هایی در اطراف بینی و گونه شبیه پوست پرتقال را سندرم پوست پرتقال می نامند این نوع تغییر پوست احتمال می رود در هر جایی از پوست بدن رخ دهد.

دلایل زیادی برای ایجاد حفره شبیه پوست پرتقال روی پوست وجود دارد. برخی از آنها بی ضرر هستند، اما برخی دیگر جدی تر هستند به عنوان مثال، وجود این برجستگی ها روی پستان می تواند نشانه ابتلا به سرطان پستان باشد.

به گزارش هلث لاین، در ادامه برخی دلایل وقوع سندرم پوست پرتقال توضیح داده می شود.

سالخوردگی

با افزایش سن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد یعنی با از دست دادن استحکام خود شروع به افتادگی می کند. در این وضعیت منافذ پوست بزرگتر به نظر می رسند که می تواند منجر به ایجاد حفره هایی مانند پوست پرتقال روی صورت شود.

اندازه منافذ توسط ژنتیک تعیین می شود، بنابراین نمی توانید آنها را کوچکتر کنید، اما برخی راهکارها برای برگرداندن خاصیت ارتجاعی پوست و کوچک تر نشان دادن منافذ پوست وجود دارد.

کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس نوعی بیماری پوستی است که به نظر می رسد شبیه پوست مرغ یا پوست دارای جوش های کوچک باشد. این حالت به طور معمول قسمت بالای بازوها یا جلوی ران ها را درگیر می کند و در کودکان نیز احتمال می رود روی گونه هایشان نمایان شود. برجستگی های مشخصه کراتوز پیلاریس شاخه های سلول های مرده پوست است.

این برجستگی ها بی ضرر هستند، اما احساس خارش یا خشکی در پوست ایجاد می کند. درمان خشکی پوست ضمن بهبود برجستگی ها کمتر هم به چشم می آید.

سلولیت

انباشته شدن چربی و مواد زائد به شکل گلوله یا برجستگی های کوچک زیر پوست سلولیت نامیده می شود که بیشتر نواحی ران، باسن، لگن، شکم، قسمت پایین کمر، قسمت های پشت و داخل بازوها را درگیر می کند و بیشتر در خانم ها به ویژه با افزایش سن مشاهده می شود.

علت بروز سلولیت هنوز ناشناخته است، اما بسیار شایع و بی ضرر است. درمان های توصیه شده برای سلولیت اغلب ضروری نیست و اکثر درمان ها هم موثر نیستند.

بیشتر بخوانید:6 راه بـرای افـزایـش سطـح کلستـرول خـوب

ورم لنفاوی

ورم لنفاوی تورم در بازو یا پا است که به طور معمول یک دست یا یک پا را درگیر می کند.

علت آن انسداد در سیستم لنفاوی است که به طور معمول به دلیل از بین بردن یا آسیب دیدن غدد لنفاوی در طول درمان سرطان رخ می دهد، علائم دیگر ورم لنفاوی عبارتند از:
تورم قسمت یا کل بازو یا پا
درد یا ناراحتی
عفونت
پوست سخت یا ضخیم شده
احساس سنگینی یا تنگی
کاهش دامنه حرکتی
هیچ درمان قطعی برای ورم لنفاوی وجود ندارد، اما هم در خانه و هم توسط پزشک قابل درمان و کنترل است. در صورت داشتن تورم اندام به ویژه در صورت طی کردن روند درمان سرطان به پزشک مراجعه کنید.

عفونت

عفونت های پوستی باعث ایجاد حفره هایی شبیه پوست پرتقال روی پوست می شوند. این عوامل به طور معمول به دلیل ورود باکتری ها از طریق سد پوست ایجاد می شوند. سلولیت شایع ترین عفونت پوستی محسوب می شود که به طور معمول روی پاها تاثیر می گذارد. علائم دیگر عفونت های پوستی عبارتند از:
گرما
ورم
قرمزی
تب

سرطان پستان

حفره هایی مانند پوست پرتقال روی پستان می تواند نشانه ای از سرطان التهابی پستان باشد. در وصرت وجود این نشانه در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. تشخیص سرطان التهابی پستان ممکن است دشوار باشد، بنابراین مشاوره زودهنگام با پزشک بسیار مهم است. علائم دیگر سرطان التهابی پستان عبارتند از:
تورم پستان
قرمزی یا کبودی پستان
نوک پستان درونی
سنگینی سینه

چگونه می توان از شر سندرم پوست پرتقال خلاص شد؟

درمان سندرم پوست پرتقال ناشی از افزایش سن، بیماری های پوستی و سلولیت

برخی از دلایل ایجاد حفره هایی شبیه پوست پرتقال مانند پیری، سلولیت و کراتوز پلاریس را می توان در خانه درمان کرد. در اینجا برخی از درمان های بالقوه برای این شرایط ذکر شده است:
رتینول تا حدی روی سلولیت تاثیر می گذارد و با تشویق سلول های سالم به رشد منافذ را کوچک تر نشان می دهد.
گلیکولیک اسید سلول های مرده پوست را از بین می برد.
ویتامین C ضمن کمک به کاهش علائم پیری و مرطوب سازی پوست در برابر آسیب های بعدی محافظت می کند.
استفاده از کرم ضدآفتاب به کاهش علائم پیری پوست کمک می کند.
لایه بردارهای صورت از یک ماده شیمیایی برای لایه برداری و کندن پوست استفاده می کنند تا پوست صاف تری زیر آن ایجاد شود.
میکرودرم ابریژن به عنوان یک روش لایه برداری می تواند رنگ پوست را شفاف و روشن کند.
حفره اولتراسونیک می تواند ظاهر سلولیت و منافذ بزرگ پوست را کاهش دهد.
تزریق مواد پوستی یا بوتاکس باعث کاهش چین و چروک صورت شود و به پر کردن سوراخ ها نیز کمک می کند.
لایه برداری باعث کاهش ظاهر کراتوز پیلاریس می شود.

درمان سرطان پستان و عفونت

برخی از شرایطی که باعث ایجاد حفره هایی شبیه پوست پرتقال می شوند همیشه نیاز به توجه پزشکی و معالجه دارند. آنها عبارتند از:

سرطان التهابی پستان

استاندارد مراقبت از سرطان التهابی پستان شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی و به دنبال آن جراحی برای برداشتن تومور و پرتودرمانی است. شیمی درمانی نیز ممکن است بعد از جراحی انجام شود. در شرایط خاص می توان از روش های درمانی دیگر نیز استفاده کرد. اگر تومور حاوی گیرنده های هورمونی باشد هورمون درمانی نیز تجویز می شود. از یک درمان ضد HER2 مانند هرسپتین نیز می توان استفاده کرد که این روش های درمانی قبل یا بعد از جراحی انجام می شوند.

بیشتر بخوانید:مراحل ساده و علمی برای کاهش وزن

ورم لنفاوی

هیچ درمان قطعی برای ورم لنفاوی وجود ندارد، اما علائم آن قابل درمان و کنترل است. درمان های معمول شامل:
تمریناتی برای کمک به تخلیه مایع لنفاوی
بستن پا برای تشویق مایع لنفاوی برای حرکت دوباره به بدن
ماساژ لنفاوی
لباس های فشرده سازی
یک پزشک به فرد برای پیش گرفتن روند درمانی مناسب می تواند کمک کند، همچنین تمرینات و بهترین روش برای بستن پا را آموزش می دهد.

عفونت

درمان عفونت به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. با این حال، آنتی بیوتیک های خوراکی رایج ترین روش درمانی هستند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

حفره هایی شبیه پوست پرتقال می تواند نشانه یک مشکل جدی مانند سرطان التهابی پستان یا عفونت باشد. در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید:
وجود حفره روی پستان
افزایش ناگهانی در اندازه پستان
در اطراف حفره مقدار زیادی تورم وجود دارد
وجود علائم عفونت مانند تب، لرز و خستگی
قبلا درمان سرطان داشته اید
اگر حفره روی پوست آزاردهنده است به پزشک مراجعه کنیداگرچه ممکن است نشانه مشکل جدی نباشد، اما تشخیص به موقع می تواند به موثر بودن درمان کمک کند.

در پایان

دلایل زیادی برای حفره هایی مانند پوست پرتقال روی پوست وجود دارد. در حالی که برخی مانند سلولیت بی خطر هستند، اما برخی دیگر خطر جدی محسوب می شوند. در صورت وجود این برجستگی ها به خصوص روی پستان برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.
مترجم: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ