علت شایع حالت تهوع و راه های پیشگیری از آن

حسام آرین
چندین علت از جمله استرس، اضطراب، عفونت، بیماری حرکتی و موارد دیگر می توانند باعث ایجاد حالت تهوع شوند. حالت تهوع موقتی نیز امری شایع است، اما به طور معمول نگران کننده نیست.

چندین علت از جمله استرس، اضطراب، عفونت، بیماری حرکتی و موارد دیگر می توانند باعث ایجاد حالت تهوع شوند. حالت تهوع موقتی نیز امری شایع است، اما به طور معمول نگران کننده نیست. حالت تهوع حسی است که باعث می شود فرد احساس به استفراغ کردن پیدا کند. برخی اوقات افراد دارای حالت تهوع استفراغ می کنند، اما نه همیشه.

به گزارش هلث لاین، در این مقاله ضمن بررسی دلایل حالت تهوع راجع به علائم و درمان آنها توضیحاتی ارائه می شود.

چه مواردی باعث حالت تهوع می شوند؟

عوامل زیادی برای بروز حالت تهوع وجود دارد. برخی از دلایل رایج عبارتند از:

استرس یا اضطراب

دریازدگی

بارداری

فوبیا

میگرن

مسمومیت غذایی

ویروس ها مانند آنفولانزا یا نوروویروس (آنفولانزای معده)

اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر

مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضدبارداری هورمونی یا مسدود کننده های بتا

مشکلات مربوط به گوش داخلی مانند لابیرنتیت یا نوریت دهلیزی

اختلالات تیروئید

اختلالات اشتها

بخش های زیر برخی از شایع ترین علل حالت تهوع را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می دهد.

عفونت ها

چندین نوع عفونت ممکن است باعث حالت تهوع شوند، از جمله:

مسمومیت غذایی یا آنفولانزای معده

عفونت های دستگاه گوارش مانند عفونت های ناشی از مسمومیت غذایی یا ویروس ها از شایع ترین دلایل تهوع هستند.

علائم شامل موارد زیر است:

حالت تهوع

درد یا گرفتگی معده

استفراغ

اسهال

مسمومیت غذایی زمان مصرف غذا یا نوشیدنی حاوی ویروس، سم یا باکتری مانند سالمونلا و اشریشیاکلی رخ می دهد. سایر ویروس های گوارشی مانند نوروویروس یا روتاویروس به دلیل تماس نزدیک با فرد بیمار ایجاد می شوند.

این عفونت ها به طور معمول خود به خود در خانه برطرف می شوند. نوشیدن مایعات و الکترولیت های کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن به ویژه در کودکان گزینه مهمی محسوب می شوند.

آنفولانزا و کووید -19

انواع دیگر عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و کووید-19 نیز می توانند حالت تهوع ایجاد کنند، علائم کووید-19 شامل:

تب یا لرز

از دست دادن حس بویایی یا چشایی

سرفه کردن

تنگی نفس

خستگی

سردرد

بدن درد

انسداد یا آبریزش بینی

گلو درد

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

یک بررسی در سال 2021 نشان می دهد از 6 هزار و 335 نفر مبتلا به کرونا، 79 درصد از آنها حالت تهوع را تجربه کرده اند. افراد مبتلا به آنفولانزا نیز می توانند بسیاری از این علائم را داشته باشند. تهوع در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در کودکان مبتلا به آنفولانزا شایع است، اما هر دو گروه می توانند آن را تجربه کنند.

از آنجا که علائم کووید-19 مشابه علائم آنفولانزا است و می تواند در افراد مختلف متفاوت نمایان شوند، بنابراین ضروری است در خانه بمانید و در صورت مشاهده علائم کرونا طق پروتکل های بهداشتی عمل کنید.

اختلالات گوارشی

طیف وسیعی از اختلالات گوارشی باعث تهوع می شود، از جمله:

گاستریت: اسید یا باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری اغلب باعث التهاب و ایجاد زخم معده می شود.

گاستروپارزی: در این وضعیت معده خیلی کندتر از آنچه باید تخلیه می شود. به طور معمول برخی از داروها یا آسیب عصبی باعث این امر می شوند که در افراد مبتلا به دیابت شایع است.

رفلاکس معده: باعث رفلاکس مزمن اسید و سوءهاضمه می شود.

سندرم روده تحریک‌پذیر: باعث گرفتگی معده همراه با اسهال یا یبوست می شود.

بیماری سلیاک: به عنوان یک بیماری خود ایمنی در پاسخ به گلوتن باعث بروز علائم می شود.

شرایط کیسه صفرا: شامل مواردی مانند سنگ کیسه صفرا است.

شرایط پانکراس: شامل مواردی مانند پانکراتیت است.

به طور معمول حالت تهوع تنها نشانه اختلالات مزمن گوارشی نیست، همچنین فرد می تواند موارد زیر را تجربه کند:

نفخ شکم یا پری

گاز یا آروغ زدن

سوزش سر دل یا سوءهاضمه

اسهال، یبوست یا هر دو

درد و گرفتگی شکم

واکنش یا عدم تحمل غذاها یا گروه های غذایی خاص

تشخیص و درمان اختلالات گوارشی بسته به علت بروز آن متفاوت است. آنها شامل ترکیبی از داروها، تغییر رژیم غذایی یا شیوه زندگی یا در برخی موارد اقدامات پزشکی باشند. افرادی که اغلب با استرس، اضطراب یا وحشت دست و پنجه نرم می کنند ممکن است دچار اختلال اضطرابی شوند. علائم اضطراب عبارتند از:

حالت تهوع

ضربان سریع قلب

تنفس سریع یا سطحی

احساس خفگی در گلو

تعریق

سرگیجه

ماهیچه های کشیده

اضطراب شدید می تواند باعث حملات وحشت زده یا در برخی موارد غش شود. به عنوان مثال، افرادی که از سوزن یا خون می ترسند ممکن است حالت تهوع، سرگیجه و از دست دادن هوشیاری را تجربه کنند. این به عنوان حمله وازوواگال شناخته می شود، همچنین افراد می توانند فوبیای تهوع و استفراغ را تجربه کنند. پزشکان به این امر امتوفوبیا می گویند. درمان اختلالات اضطرابی به طور معمول شامل صحبت درمانی، دارو برای مدیریت علائم یا هر دو است.

شرایط گوش داخلی

سیستم دهلیزی واقع در گوش داخلی به بدن در حفظ تعادل کمک می کند و بداند نسبت به محیط اطراف کجاست. مشکلات مربوط به این سیستم باعث سرگیجه و حالت تهوع می شود. شرایطی که باعث بروز این امر می شود عبارتند از:

بیماری حرکت: در پاسخ به سیگنال های ارسالی متضاد حرکتی به مغز ایجاد می شود. سوار شدن در اتومبیل، هواپیما یا قایق اغلب باعث بروز این امر می شود.

لابیرنتیت: عفونت گوش داخلی که به دنبال سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد می شود.

نوریت دهلیزی: هنگام التهاب عصب داخل گوش داخلی ایجاد می شود.

نشانگان منییر: باعث ایجاد سرگیجه ناگهانی می شود که می تواند شدید باشد.

درمان اختلالات گوش داخلی بسته به علت بروز آن و فرد متفاوت است. علائم افراد مبتلا به عفونت گوش به مرور بهبود می یابند، در حالی که داروهای بیماری مسافرتی بدون نسخه ممکن است برای تسکین بیماری حرکتی کافی باشد.

افراد دارای شرایط مزمن برای مدیریت علائم خود ممکن است نیاز به استفاده از داروهای مختلف، تغییر شیوه زندگی یا تکنیک های مقابله ای داشته باشند.

تغییرات هورمونی

تغییرات در سطح هورمون ها مانند تغییرات ناشی از بارداری، پیشگیری از بارداری هورمونی یا اختلالات غدد درون ریز نیز ممکن است باعث حالت تهوع شوند.

بارداری

حالت تهوع یک علامت شایع در دوران بارداری محسوب می شود. اغلب به عنوان بیماری صبحگاهی شناخته می شود، اگرچه ممکن است در هر زمان رخ دهد، همچنین احتمال می رود به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود.

افراد باردار هنگام استشمام بوی برخی غذاها یا بویی خاص یا حتی هنگام گرسنگی دچار حالت تهوع می شوند. به طور کلی، تهوع صبحگاهی پس از 14 هفته بهبود می یابد. پزشکان ویتامین B6 یا دوکسیلامین را برای کمک به حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری تجویز می کنند.

اختلالات تیروئید

غده تیروئید با تنظیم هورمون ها متابولیسم بدن را کنترل می کنند. تیروئید بیش فعال یا کم کار هر دو منبع تهوع می تواند باشند. علائم پرکاری تیروئید یا تیروئید پرکار عبارتند از:

عصبی بودن

خستگی یا ضعف عضلانی

تحریک پذیری

عدم تحمل گرما

مشکل در خوابیدن

دست های لرزان

ضربان سریع قلب

حرکات مکرر روده

کاهش وزن و مشکل در افزایش وزن

علائم کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار عبارتند از:

خستگی

صورت پف کرده

افزایش وزن و مشکل در کاهش وزن

یبوست

عدم تحمل سرما

پوست و موهای خشک

افسردگی

ضربان قلب کندتر

پزشکان اغلب این بیماری ها را با دارو درمان می کنند که حالت تهوع می تواند به عنوان یک عارضه جانبی نمایان شود.

شرایط عصبی

شرایط مختلفی با ایجاد تغییرات در مغز و سیستم عصبی می تواند باعث حالت تهوع شود. هنوز دانشمندان به طور کامل منبع معتبر همه آنها را درک نکرده اند. یکی از شایع ترین بیماری های عصبی که باعث تهوع می شود، میگرن است. این اختلال باعث بروز سردردهای متوسط ​​تا شدید همراه با سایر علائم می شود، از جمله:

حساسیت نسبت به نور یا صدا

حالت تهوع

استفراغ

هاله، تغییرات عصبی که برخی افراد قبل از ایجاد درد تجربه می کنند

برخی از افراد نیز میگرن خاموش یا آسفالژیک را با هیچ گونه دردی تجربه نمی کنند

چندین درمان برای میگرن وجود دارد. برای دوره های گاه به گاه یا کمتر شدید افراد ممکن است مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و اجتناب از محرک ها کافی باشد. برای میگرن شدید یا مکرر فرد به داروهای پیشگیرانه یا سایر روش های درمانی نیاز دارد. دلایل عصبی جدی تر برای تهوع شامل ضربه به سر، مننژیت یا خونریزی است.

عوارض جانبی مصرف داروها

تهوع یک عارضه جانبی شایع مصرف بسیاری از داروها است، از جمله:

آنتی بیوتیک ها

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضددرد مانند آسپرین یا ایبوپروفن

برخی مکمل ها مانند آهن

مواد افیونی

شیمی درمانی

داروها با تغییر فرایندهای شیمیایی در مغز و بدن عمل می کنند. به عنوان مثال، انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و دوپامین می توانند بر حالت تهوع و استفراغ تاثیر بگذارند، بنابراین داروهایی که روی این مواد شیمیایی عمل می کنند می توانند این علائم را بدتر یا بهبود بخشند.

تهوع و استفراغ مربوط به دارو می تواند ثابت باشد یا در فواصل زمانی تصادفی رخ دهد. به طور معمول مدت کوتاهی پس از مصرف داروی جدید می تواند شروع شود. در صورت بروز تهوع بعد از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توان حالت تهوع را تسکین داد؟

آنچه به مردم در کنترل تهوع کمک می کند بسته به علت بروز آن می تواند متفاوت باشد. برای رفع حالت تهوع عمومی، سرویس بهداشت ملی بریتانیا پیشنهاد می کند:

تنفس هوای تازه

مصرف وعده های غذایی کوچک و مکرر

هیدراته ماندن با نوشیدنی های سرد مانند آب یا آب میوه

نوشیدن چای زنجبیل یا نعناع

مصرف غذاهای حاوی زنجبیل

اجتناب از مصرف غذاهای تند، بوی قوی یا چرب

افرادی که به دلیل استرس یا اضطراب دچار حالت تهوع می شوند ممکن است تکنیک های تنفس، تمرینات آرام سازی یا تمرینات ذهن آگاهی را مفید بدانند.

زمان مراجعه به پزشک

در حالی که داروهای خانگی می توانند احساس تهوع را تسکین دهند، اما جایگزینی برای درمان دارویی برای افراد دارای بیماری های زمینه ای نیستند. اگر فردی بدون هیچ دلیل واضحی حالت تهوع را تجربه می کند می تواند برای تشخیص علت بروز آن با پزشک مشورت کند. اگر علت آن ناشی از مشکلات مربوط به روان است، صحبت با یک درمانگر کمک می کند.

حالت تهوع به طور معمول یک وضعیت اورژانسی محسوب نمی شود. با این حال، اگر این علائم در کنار علائم یک بیماری جدی یا پس از آسیب رخ دهد ممکن است فرد به کمک فوری نیاز داشته باشد. در صورت بروز حالت تهوع با اورژانس تماس بگیرید:

پس از آسیب دیدگی اخیر سر

همراه با سردرد شدید و ناگهانی

با سفتی گردن، تب، سردرد و استفراغ

در برخی موارد حالت تهوع می تواند علامت هشداردهنده اولیه حمله قلبی باشد. این بیشتر در زنانی مشاهده می شود که علائم کمتری را هنگام حمله قلبی تجربه می کنند. در صورت داشتن موارد زیر به دنبال کمک فوری باشید:

درد، فشار یا فشار در مرکز قفسه سینه

مشکل در تنفس

درد در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن یا فک

سبکی سر

عرق سرد

بهترین راه ها برای از بین بردن حالت تهوع

در اینجا فهرستی از روش هایی برای خلاص شدن از شر حالت تهوع آورده شده است.

بنشینید و از تکان خوردن معده خودداری کنید

بارها شنیده اید بعد از غذا خوردن دراز نکشید. هنگام دراز کشیدن آب معده ممکن است افزایش یابد و احساس تهوع و ناراحتی کلی را به ویژه در صورت رفلاکس اسید افزایش می دهد. فشار دادن شکم نیز باعث تشدید حالت تهوع می شود زیرا ناحیه را فشرده می کند.

پنجره را باز کنید یا جلوی پنکه بنشینید

برخی مواقع مشاهده می کنید افراد دارای حالت تهوع سر خود را از گنجره ماشین بیرون می آورند. هوای تازه علائم تهوع را در بسیاری از افراد تسکین می دهد، اگرچه دلیل آن هنوز مشخص نیست. شاید با حذف بوهای ناخوشایند یا تمرکز روی موردی غیر از حالت تعوع به شما کمک می کند. سعی کنید با بروز نخستین نشانه تهوع جلوی پنکه یا پنجره بنشینید به ویژه اگر بیش از حد احساس گرما می کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید

قرار دادن کمپرس آرامبخش و خنک در قسمت پشت گردن به کاهش حالت تهوع کمک می کند. هنگام ایجاد حالت تهوع دمای بدن ممکن است افزایش یابد. قرار دادن کمپرس سرد در پشت گردن برای چند دقیقه می تواند آرامش بخش باشد، همچنین به کاهش دمای بدن کمک می کند زیرا افزایش آن باشد ممکن است باعث حالت تهوع شود.

از طب فشاری استفاده کنید

طب فشاری به عنوان یک درمان دارویی جایگزین برای کاهش علائم به نواحی خاصی از بدن فشار وارد می کند. نقطه فشار برای حالت تهوع روی مچ دست داخلی، حدود دو و نیم اینچ پایین بین دو تاندون بزرگ است. برای کاهش حالت تهوع این نقطه فشار را به صورت دایره ای برای چند دقیقه فشار دهید.

مدیتیشن کنید یا نفس عمیق بکشید

مدیتیشن، تمرکز و آرامش ذهن به تسکین حالت تهوع کمک می کنند. این تکنیک آرام سازی ممکن است برای حالت تهوع ناشی از استرس و اضطراب مفید باشد. تنفس عمیق نیز یک تکنیک مدیتیشن است، اما می توان این کار را به تنهایی برای بهبود حالت تهوع ناشی از استرس نیز انجام داد.

به آرامی از طریق بینی نفس بکشید، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. چندین بار این کار را برای رفع حالت تهوع تکرار کنید.

تمرکز خود را تغییر دهید

برخی اوقات، درمان حالت تهوع صرفا توجه به ماده است. هر چه بیشتر روی حالت تهوع خود تمرکز کنید به احتمال زیاد حالت تهوع بیشتری خواهید داشت.

دفعه بعد با ایجاد حملات تهوع سعی کنید با خواندن کتاب یا تماشای تلویزیون حواس خود را پرت کنید. اگر حرکت باعث بدتر شدن حال شما نمی شود، کارهای سبک خانه را انجام دهید یا با بچه های خود بازی کنید – هر کاری که ذهن را از فکر حالت تهوع دور کند.

اگر در محل کار خود حضور دارید، چندین نفس عمیق بکشید و به آن دسته از کاغذهای روی میز خود که روزها نادیده گرفته شده اند پناه ببرید، اما بیشتر از همه در صورت تداوم حالت تهوع در محل کار نمانید ممکن است شما دچار بیماری مسری باشید.

هیدراته بمانید

اگر به دلیل حالت تهوع نمی توانید غذا بخورید یا بنوشید ممکن است کم آبی بدن رخ دهد. تهوع نیز یکی از علائم کم آبی بدن محسوب می شود، اما نوشیدن بیش از حد شاید با ایجاد احساس ناراحتی در معده باعث تشدی حالت تهوع شود.

هنگام داشتن حس سرگیجه مایعات را در طول روز میل کنید. اگر معده آب را برمی گرداند، سعی کنید چای بدون کافئین یا آب با برش های میوه تازه بنوشید.

چای بابونه بنوشید

چای بابونه به عنوان یک داروی محبوب مردمی برای حالت تهوع شناخته می شود. این ماده دارای اثر آرام بخشی است که در هنگام خواب برای رفع تهوع کمک می کند، همچنین اضطراب را کاهش می دهد. چای های کیسه ای بابونه در اکثر فروشگاه های مواد غذایی موجود است.

با ریختن یک فنجان آب جوش روی یک قاشق غذاخوری گل بابونه خشک یا تازه چای بابونه خانگی تهیه کنید. اجازه دهید حدود پنج دقیقه دم بکشد سپس آن را صاف کرده و بنوشید.

لیمو ترش مصرف کنید

اسید سیتریک موجود در لیموترش به عنوان ترکیبی طبیعی به هضم و تسکین معده کمک می کند. سعی کنید آب لیمو تازه فشرده شده را به آب اضافه کرده و در طول روز میل کنید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست است، نوشیدن آب گرم با آب لیمو روده را تحریک می کند. هر چند مصرف بیش از حد آب لیمو در یک دوره کوتاه مدت ممکن است حالت تهوع را بدتر کند.

بوی لیمو نیز حالت تهوع را تسکین می دهد. بر اساس مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، استنشاق اسانس لیمو می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ در زنان باردار کمک کند. در صورت عدم وجود اسانس لیمو کافی است یک عدد لیموترش تازه را از وسط نصف کرده و بوی آن را استشمام کنید.

زنجبیل مصرف کنید

بدون شک زنجبیل محبوب ترین داروی خانگی برای رفع حالت تهوع محسوب می شود. طبق یک بررسی در سال 2012، زنجبیل دارای قابلیت ضداستفراغ است، اگرچه هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

برای کمک به رفع حالت تهوع یک تکه کوچک زنجبیل تازه یا آب نبات آن را بخورید، همچنین می توان چای زنجبیل نوشید. چای زنجبیل را با ریختن یک فنجان آب جوش روی یک تکه ریشه زنجبیل پوست کنده و تازه تهیه کنید. حداقل به مدت پنج دقیقه اجازه دهید دم بکشد سپس در صورت تمایل صاف کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید.

نعناع مصرف کنید

بر اساس یک مطالعه معتبر در سال 2013، روغن نعناع به عنوان یک روش ایمن و موثر برای مبارزه با تهوع به دلیل شیمی درمانی شناخته شد. می توان برای بهره مندی از فواید آن از کپسول نعناع استفاده کرد یا چای نعناع نوشید.

یک فنجان آب جوش روی یک قاشق چای خوری برگ تازه نعناع بریزید. حداقل به مدت پنج دقیقه اجازه دهید دم بکشد سپس صاف کرده و آن را بنوشید. بر اساس مطالعه ای در سال 2011، استنشاق اسانس نعناع یا برگ های تازه نعناع نیز ممکن است به رفع حالت تهوع پس از بیهوشی کمک کند.

از مصرف نوشیدنی های گازدار خودداری کنید

نوشیدنی های گازدار باعث نفخ و رفلاکس اسید و بازگشت اسید به مری می شوند که همه آنها ممکن است باعث حالت تهوع شوند. علاوه بر این، اکثر نوشیدنی های گازدار حاوی قند هستند که باعث تشدید وضعیت می شوند. در صورت لزوم برای مصرف نوشیدنی گازدار قبل از نوشیدن آن را با آب صاف کرده یا اینکه اجازه دهید گاز آن از بین برود.

یک وعده غذایی کوچک و ملایم بخورید

پیروی از یک رژیم غذایی ملایم به بهبود حالت تهوع یا جلوگیری از استفراغ کمک می کند. رایج ترین رژیم توصیه شده برای بهبود حالت تهوع رژیم BRAT است یعنی ترکیبی از موز، برنج، سیب و نان تست، همچنین می توان مقادیر کمی از موارد زیر را مصرف کنید:

نمک ها

ماکارونی ساده یا رشته فرنگی

سیب زمینی پخته یا پوره شده ساده

تخم مرغ هم زده

تخم مرغ آب پز سخت

تا زمان عدم رفع حالت تهوع از مصرف غذاهای سرخ شده، محصولات لبنی مانند پنیر و شیر، گوشت و غذاهای سرشار از فیبر اجتناب کنید.

داروهای بدون نسخه مصرف کنید

داروهای تهوع را داروهای ضداستفراغ می نامند. هنگام بروز حالت تهوع شدید ممکن است به داروی بدون نسخه برای آرامش و تسکین معده نیاز باشد. برخی از گزینه ها عبارتند از:

املترول

درامامین

پپتو بیسمول

گراول

در صورت بارداری بدون مشورت با پزشک خود از داروهای بدو نسخه استفاده نکنید.

مکمل های ویتامین B6 مصرف کنید

در سال 2013، سازمان غذا و داروی ایالات متحده ترکیبی از ویتامین B6 (پیریدوکسین) و آنتی هیستامین دوکسیلامین را به عنوان درمانی برای تهوع ناشی از بارداری تایید کرد. ویتامین B6 به تنهایی نتایج متفاوتی برای درمان حالت تهوع به همراه داشته است. دوز معمولی بین 30 تا 100 میلی گرم روزانه در یک تا سه دوز تقسیم شده تا سه هفته است.

مصرف بیش از حد ویتامین B6 حالت تهوع را بدتر می کند، همچنین ممکن است باعث بروز عوارض جانبی جدی شود، مانند:

ریتم غیرطبیعی قلب

احساس مور مور

کاهش تون عضلانی

به همین دلیل ویتامین B6 را برای رفع حالت تهوع تحت نظر پزشک مصرف کنید.

همیشه باید در مورد مصرف تمام داروها در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید تا از  مصرف داروهای دارای اثر منفی روی جنین یا حتی خود شما پرهیز کنید. پزشک ممکن است نخست روش های درمانی دیگری را توصیه کند زیرا بیشتر حالت تهوع در بارداری تا ماه چهارم یا سه ماهه دوم کاهش می یابد.

روغن کانابیدیول را امتحان کنید

روغن کانابیدیول از یک ترکیب فعال در شاهدانه به دست می آید. روغن کانابیدیول حاوی تتراهیدروکانابینول نیست، کانابینوئید جز اصلی در شاهدانه که حالت روانی را تغییر می دهد. تحقیقات در حال انجام است و هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

با این حال، برخی از مطالعات نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهند. یک مطالعه معتبر از سال 2012 روی موش ها نشان می دهد روغن کانابیدیول به طور غیرمستقیم در مغز اثرات ضدتهوع ایجاد می کند. روغن کانابیدیول در انواع مختلف موجود است.

دوز دارو تنظیم نشده و توصیه ها متفاوت است، بنابراین دستورالعمل های روی بسته محصول را به دقت بخوانید و قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت کنید. فقط از روغن کانابیدیول درجه پزشکی برای درمان حالت تهوع استفاده کنید.

مصرف روغن کانابیدیول در هر ایالت قانونی نیست، بنابراین قبل از خرید یا استفاده از آن قوانین ایالت خود را بررسی کرده و از منبع معتبر خرید کنید. برخی از ایالت ها ممکن است روغن کانابیدیول را فقط با تجویز پزشک مجاز بدانند.

خلاصه

دلایل زیادی برای بروز تهوع وجود دارد. در بیشتر موارد حالت تهوع نشانه بیماری جدی نیست. بسیاری از شرایطی که باعث تهوع می شوند هم قابل درمان یا موقتی هستند. در مورد حالت تهوع مزمن یا مکرر با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است راه هایی برای کاهش این علامت و بهبود کیفیت زندگی وجود داشته باشد.

مترجم: الهه زارعی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ