چگونه DNA به درمان سرطان تیروئید کمک می‌کند؟!

سمانه حسنی
آشنایی با انواع سرطان تیروئید و شایع‌ترین نوع آن! سرطان تیروئید یکی از شایع‌ترین سرطان‌های غدد درون ریز است که درنتیجه رشد غیرطبیعی سلول‌های تیروئید در بدن ایجاد می‌شود. وجود توده در گردن، تورم در گردن، سرفه کردن مداوم، درد در ناحیه جلوی گردن که گاهی به گوش‌ها می‌رسد و… از جمله علائم سرطان تیروئید […]

آشنایی با انواع سرطان تیروئید و شایع‌ترین نوع آن!

سرطان تیروئید یکی از شایع‌ترین سرطان‌های غدد درون ریز است که درنتیجه رشد غیرطبیعی سلول‌های تیروئید در بدن ایجاد می‌شود. وجود توده در گردن، تورم در گردن، سرفه کردن مداوم، درد در ناحیه جلوی گردن که گاهی به گوش‌ها می‌رسد و... از جمله علائم سرطان تیروئید هستند. روش‌های درمانی مختلف در صورت تشخیص سرطان تیروئید، بسته به نوع و مرحله آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تشخیص به موقع علائم سرطان تیروئید، می‌توان این بیماری را در مراحل اولیه آن تشخیص داد و درمان مؤثر را به سرعت شروع کرد. سرطان تیروئید به ۵ دسته اصلی سرطان پاپیلاری، سرطان مدولاری، سرطان فولیکولار و سرطان آناپلاستیک تقسیم می‌شود. کانسر پاپیلاری شایع‌ترین نوع سرطان تیروئید است. این سرطان معمولا افراد ۳۰ الی ۵۰ سال را درگیر می‌کند اما خوشبختانه شانس درمان بالایی دارد. سرطان مدولاری معمولا در مراحل اولیه به خوبی از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.

اصلی‌ترین راه درمان سرطان تیروئید چیست؟

تشخیص سرطان تیروئید توسط معاینه فیزیکی، آزمایش خون، بیوپسی تیروئید، سونوگرافی تیروئید، تست‌های تصویربرداری و اسکن ید رادیواکتیو انجام می‌شود. روش درمان سرطان به عواملی مانند نوع سرطان، مرحله و گسترش آن، درجه طبیعی بودن سلول‌ها، سطح سلامتی و تناسب اندام شما و... بستگی داشته و توسط پزشک تعیین می‌شود. این درمان شامل جراحی تیروئید، ترکیبی از جراحی و درمان با پرتوهای رادیواکتیو می‌شود. تیروئیدکتومی یا جراحی تیروئید اصلی‌ترین روش درمان سرطان تیروئید است. این عمل جراحی برای حذف بخشی از غده تیروئید، نصف یا کل آن انجام می‌گردد. شانس درمان سرطان تیروئید بسته به نوع و مرحله بیماری، سن و وضعیت سلامتی بیمار و نوع درمان انتخابی، متفاوت است. درمان سرطان تیروئید در صورت تشخیص به موقع و شروع درمان سریع و صحیح، شانس بالاتری دارد. برای برخی از انواع سرطان تیروئید، شانس بهبودی و درمان بیمار بیشتر است. با این‌ حال، باید توجه داشت که کانسر تیروئید برای بعضی بیماران، ممکن است مقاوم به درمان بوده و نیاز به درمان‌های بیشتری داشته باشد.

چکاپ بعد از جراحی سرطان تیروئید

متاسفانه ممکن است پس از درمان، سرطان تیروئید دوباره بازگردد. به همین دلیل بیماران پس از درمان همواره باید تحت نظر باشند. چکاپ بعد از جراحی تیروئید در این بیماران بسیار حائز اهمیت است. پس از جراحی سطح هورمون‌های تیروئید باید در عرض ۴ تا ۶ هفته بررسی شود. زیرا ممکن است فرد به داروهای هورمون تیروئید نیاز داشته باشد. همچنین در این حالت ممکن است نیاز باشد دوز دارو دوباره تنظیم شود. پس از گذشت ۶ ماه از جراحی سرطان تیروئید و هرسال پس‌ از آن باید به ‌طور کامل مدارک پزشکی فرد بررسی شده و معاینه فیزیکی همراه با سونوگرافی توسط متخصص انجام شود. آزمایش‌ خون معمولاً دو بار در سال پس از سال اول برای نظارت و ارزیابی بیشتر انجام می‌گردد.

آینده درمان سرطان تیروئید با بررسی DNA افراد!

مقاله (بررسی متیلاسیون پروموتر ژن در سرطان پاپیلاری تیروئید) در سال ۲۰۲۳ توسط دکتر سید احمد فنایی و دیگر همکاران و پژوهشگران مرکز تحقیقات تیروئید به کنگره ATA (انجمن جراحان تیروئید آمریکا) ارائه شده است. این مقاله مورد پذیرش ATA قرار گرفته است. دکتر سید احمد فنایی، جراح تیروئید و پاراتیروئید از جمله جراحان فعال این انجمن بوده که در این تحقیق مشارکت داشته است. طبق گفته دکتر سید احمد فنایی، درمان سرطان تیروئید به ‌عنوان یکی از انواع شایع سرطان‌ها، ممکن است در آینده به کمک بررسی DNA ژن افراد انجام شود. بررسی DNA، می‌تواند به ‌عنوان یک ابزار مفید در پیش ‌بینی خطر ابتلا به سرطان تیروئید و همچنین در انتخاب روش درمان مناسب برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد. دکتر فنایی در ادامه عنوان کردند که متیلاسیون رویدادی است که در ژن اتفاق می‌افتد. هرچقدر مقدار متیلاسیون کمتر باشد، خطر بدخیمی تومور بیشتر است. بنابراین برای درمان تومورهای تیروئید می‌توان متیلاسیون ژن بیمار را از نظر بالا بودن یا پایین بودن، بررسی کرد. نتیجه این تحقیق به متحول کردن روند درمان سرطان تروئید، کمک شایانی خواهد کرد. در ادامه به صورت تخصصی به این مقاله می‌پردازیم: ۵۰ الی ۹۰ درصد کانسرهای تیروئید را سرطان پاپیلاری تشکیل می‌دهد. با وجود اینکه پیش آگهی بیماران مطلوب است، بخشی از آن‌‌ها دچار متاستاز غدد لنفاوی، بازگشت سرطان و مقاوم به دارو می‌شوند. به نظر میرسد که ناهنجاری‌های اپی ژنتیکی در مراحل اولیه تومورزایی، نقش اساسی در شروع و پیشرفت سرطان داشته باشند. متیلاسیون DNA به عنوان یک تغییر اپی ژنتیکی، درک مکانیسم سرطان تیروئید را بهبود بخشیده است. تحقیق اول: در مطالعه اول ۲۸ نمونه بافت توموری و ۲۸ نمونه بافت سالم مجاور آن (از همان فرد) مورد بررسی قرار گرفت. از تکنیک Methylation Specific PCR برای بررسی الگوی متیلاسیون پروموتور ژن LIMS2 استفاده شد. نتیجه: در این مطالعه کاهش متیلاسیون ژن LIMS2 در بافت توموری نسبت به بافت سالم مشاهده شد. همچنین کاهش متیلاسیون این ژن با کاهش بدخیمی سرطان پاپیلاری تیروئید PTC همراه بود. در نتیجه می‌توان از این ژن به عنوان یک بیومارکر جهت پیش آگهی یا حتی درمان بعنوان یک داروی اپی ژنتیکی استفاده کرد. همچنین، کاهش متیلاسیون با بدخیمی بیماری، جهش ژن BRAF V600E، متاستاز به غدد لنفاوی و گسترش به خارج کپسول مرتبط بوده است. مطالعات نشان داده‌اند که الگوهای متیلاسیون DNA ممکن است به‌عنوان نشانگرهای بالینی برای پیش‌بینی نتایج و درمان سرطان پاپیلری تیروئید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، بررسی ژن‌های خاص مانند BRAF V600E می‌تواند به‌عنوان یک ابزار مفید در تشخیص سرطان تیروئید و همچنین بررسی اثربخشی درمان‌های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد. تحقیق دوم: در این مطالعه ۲۸ نمونه بافت تومور از بیماران مبتلا به سرطان پاپیلاری PTC و بافت سالم مجاور همان فرد برای بررسی وضعیت متیلاسیون پروموتر ژن p27KIP1 مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه از تکنیک PCR اختصاصی متیلاسیون استفاده شد. نتیجه: نتایج نشان دادند که متیلاسیون پروموتر ژن p27KIP1 با بدخیمی بیماری، افزایش اندازه تومور و کاهش سن بیمار همبستگی دارد. با توجه به این نتایج، می‌توان نتیجه گرفت که الگوهای متیلاسیون DNA می‌توانند به‌عنوان نشانگرهای بالینی برای پیش‌بینی نتایج و درمان PTC مورداستفاده قرار گیرند.

نتیجه گیری:

خوشبختانه این مطالعات می‌توانند به درمان سرطان توسط ژن افراد در آینده کمک بسیار شایانی کنند. با توجه به انجام این مطالعات می‌توان بیان کرد که در آینده با بررسی متیلاسیون ژن افراد می‌توان نوع بدخیمی و شدت بیماری، نوع درمان و داروی مناسب را برای فرد بیمار تعیین کرد. بنابراین، بررسی DNA افراد مبتلا به سرطان تیروئید می‌تواند در تعیین درمان مناسب و بهبود نتایج درمان بسیار موثر باشد. با این‌ حال، باید توجه داشت که هرگونه تصمیم‌گیری مربوط به تعیین نوع درمان باید توسط پزشکان متخصص و با توجه به شرایط هر بیمار به‌صورت شخصی‌سازی شده گرفته شود.  
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ