آنچه به صورت عادت انجام می دهید خطرناک است یا نه؟

خانـمها! این عـادت ها شما را میکشند!

همه انسانها رفتارهای تکراری دارند که به آنها «رفتار عادتی» میگویند.

 مطالعات روانشناسی نشان داده زنان در این مورد از مردان پیشی میگیرند، یعنی بروز رفتار عادتی در آنها بیشتر است. اما رفتاری که بهطور معمول در طی روز یا هرازگاهی یکبار سر میزند، تا چه حد بد است؟ قطعا در مورد رفتار بد یا ناسالم چیزهای زیادی میدانیم، مثلا همه زنان میدانند که سیگار کشیدن برای بدن آنها مضر است و طی دوران بارداری هم این خطر بیشتر میشود، اما برخی رفتارها و عادتها هستند که شاید به ظاهر بیخطر و حتی سالم باشند. 

در این مطلب ما به بررسی چند رفتار عادتی میپردازیم و بررسی میکنیم که آیا این رفتارهای عادتی برای شما و بدنتان خطرناک هستند یا ضرری برای شما ندارند.

به سینی چایتان با دقت نگاه کنید

اگر چای یا قهوهتان را با شکر یا شیرینی زیاد میخورید...

خطر: مرگبار نیست اما...

خیلی از خانمها عادت دارند که چای یا قهوه خود را با مقدار زیادی شکر، قند یا شیرینی میخورند. در اینگونه موارد شما هم مقدار زیادی قند وارد بدنتان کردهاید و هم به میزان قابلتوجهی کالری به برنامه غذاییتان اضافه میکنید. یک فنجان قهوه تلخ حدود 5کالری و یک فنجان چای تلخ حدود 3کالری دارد اما 2قاشق چایخوری شکری که به آنها اضافه میکنید، حدود 50 کالری دارد. همین میزان به ظاهر کم کالری، اگر آن را هرروز نسوزانید، میتواند طی یک سال، 3کیلوگرم به وزن شما اضافه کند. در مورد شیرینیها و دوناتها هم این ارقام بالاتر میرود، برخی شیرینیها 100کالری به ازای هر قطعه و برخی دوناتها تا 200کالری دارند. دکتر کلی موراو، مدیر دپارتمان تغذیه در دانشگاه باستیر در سیاتل میگوید: «اگر رژیم غذایی مناسبی دارید، ورزش میکنید و اضافه وزن ندارید، خوردن کمی شکر یا قند همراه با چای و قهوه یا اضافه کردن شیر به آن، حتی خوردن یک قطعه کوچک شیرینی به صورت هرچند روز یکبار، مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد، اما نباید بگذارید که اینگونه خوردنیها بهصورت روتین به برنامه چای یا قهوهخوری شما اضافه شوند.»

   فقط روزی یکبار روی ترازو بروید

هرروز چند بارخودتان را وزن میکنید؟

خطر: نگران نباشید

طی روز یک کیلوگرم به وزنتان اضافه میشود و دفعه بعد که روی ترازو میروید میبینید یک کیلوگرم از وزنتان کم شده است و این موضوع شما را نگران میکند؟ اصلا نگران نباشید این موضوع طبیعی است. وزن بدن طی روز و شب تغییر میکند و میزان این تغییرات حدود یک کیلوگرم در 24ساعت است، یعنی اگر طی روز گاه میبینید یک کیلوگرم از وزنتان کاسته شده یا یک کیلوگرم به وزنتان اضافه شده، اصلا نگران نباشید اما اینکه روزی چندبار خودتان را وزن کنید هم کمکی به کاهش وزن شما نخواهد کرد. دکتر رناواینگ متخصص تغذیه در دانشگاه براون میگوید: «بهترین کار این است که یکبار در روز خودتان را وزن کنید یعنی پس از بیدار شدن به دستشویی بروید و قبل از آنکه صبحانه بخورید خودتان را وزن کنید. این وزن را به عنوان وزن پایه خودتان بدانید و همیشه به همین شیوه وزنتان را اندازهگیری کنید و ببینید وزنتان کمتر شده است یا بیشتر. اگر هرروز خودتان را وزن نکنید، مثلا هر 2 یا 3 هفته یکبار خودتان را وزن کنید ممکن است ناگهان با یک تغییر وزن قابلتوجه در خودتان روبهرو شوید که کم کردن یا اضافه کردن آن مشکل باشد.»
ساختمان پزشکان
}