چطور3 ماهه10 کیلو اضافه کنم؟!

وقتی فرد لاغری بخواهد وزنش زیاد شود، مهم‌ترین نکته افزایش متناسب توده عضلانی و بافت چربی است. زیاده‌خوری‌های خودسرانه، حتی اگر باعث چاقی هم شود، باعث افزایش بافت چربی در بدن می‌شود که معمولا هم در بدترین نقطه یعنی شکم تجمع پیدا می‌کند!

چطور3 ماهه10 کیلو اضافه کنم؟!

از بچگی لاغر بودهاید؟

لاغری میتواند ریشه در دوران مختلف زندگی داشته باشد، از زندگی جنینی گرفته تا لاغری دوران خردسالی، لاغری دوران قبل از بلوغ، لاغری دوران بلوغ و لاغری دوران میانسالی و کهنسالی. بدترین و مقاومترین نوع لاغری، لاغریهای دوران جنینی و دوران قبل از بلوغ است چراکه بنیان بدن در این 2 دوره شکل میگیرد. از جمله عوامل متعددی که میتواند در لاغری دخیل باشد میتوان به علل روانی (نگرانیهای شدید، اضطراب، افسردگی، حسادت، رقابت...)، علل غذایی (کمغذایی، بدغذایی، مشکلات سوء جذب غذایی، بیاشتهایی، بد اشتهایی)، علل پزشکی و هورمونی (پرکاری تیروئید، کمی هورمون رشد، پاسخ ناکافی بدن به هورمون رشد، جذب اندک، سوء جذب...) و علل دارویی (مانند مصرف موادی که باعث افزایش سوخت و ساز شده یا جذب را کاهش میدهند، همچنین مصرف موادی که باعث افزایش تخریب چربی و عضله و کاهش توان بدن برای ساخت اندام میشوند) اشاره کرد که از مهمترین علل لاغری هستند، البته لاغریهایی با علل ژنتیک و کمیاب هم وجود دارند.

هرچه میخورید، چاق نمیشوید؟

با توجه به علل مختلف لاغری که گفته شد، درمان و چاق شدن بهشرطی امکانپذیر است که با پزشک متخصص مشورت و شرح حال دقیق فرد لاغر بررسی شود. شاید این جمله را از زبان برخی افراد لاغر شنیده باشید که «چرا با اینکه من خوب غذا میخورم، اما باز هم لاغر هستم؟» ولی وقتی عادات غذا خوردن و سبک زندگی آنها توسط پزشک بررسی میشود، مشخص میشود نهتنها غذایی که میخورند، کافی و مناسب نیست، بلکه شرایط لازم بدنی برای افزایش وزن را هم ندارند و تمام این موارد در کنار هم برای چاق شدن لازم هستند. مصرف هرکدام از مواد غذایی آن هم در یک نسبت بهینه و به موقع، البته در شرایطی مناسب، برای افزایش وزن لازم هستند که در این میان بستر مناسب هورمونی هم یکی دیگر از موارد مهم زمینهساز چاقی به شمار میرود.

اگر برای چاق شدن دست به دامان فستفودها شدهاید...

وقتی فرد لاغری بخواهد وزنش زیاد شود، مهمترین نکته افزایش متناسب توده عضلانی و بافت چربی است. زیادهخوریهای خودسرانه، حتی اگر باعث چاقی هم شود، باعث افزایش بافت چربی در بدن میشود که معمولا هم در بدترین نقطه یعنی شکم تجمع پیدا میکند! یادتان باشد، بدن آزمایشگاه نیست که بخواهید با نسخههای عامیانه لاغر یا چاقش کنید! بعضی از این رژیمهای خودسرانه عواقبی دارد که شاید قابل برگشت هم نباشند و شما را تا آخر عمرتان پشیمان کنند...  گرفتن شرح حال رژیمی، دارویی، پزشکی، خانوادگی و فعالیت بدنی سرآغاز اقدام برای رفع مشکل لاغری است که تنظیم برنامه افزایش وزن برای افراد لاغر معمولا با گنجاندن برنامههای ورزشی از سوی متخصص تغذیه همراه میشود.

بیاشتها هستید؟

کماشتهایی با اینکه میتواند علت لاغری باشد، اما در بیشتر موارد نشانهای از یک مشکل مهم دیگر در بدن است و اینکه بخواهیم به زور قرص و شربت اشتهاآور و هزار راه دیگر فقط اشتها را برگردانیم، میتواند بسیار خطرناک باشد و باعث اتلاف وقت طلایی در رسیدن به هدف شود. گاهی ممکن است کودک شما هیچگونه کمبود غذایی نداشته باشد، با وزنی مناسب به دنیا بیاید، دارویی مصرف نکرده باشد، مشکل پزشکی نداشته باشد، فعالیت بدنی زیادی که منجر به لاغری شود نیز نداشته باشد اما صرفا به دلیل استرس شبهای امتحان و رقابت شدید و مداوم با همکلاسیها، میزان هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در او بسیار بیشتر از سایر کودکان باشد که حضور سطح بالای هورمون کورتیزول، ساخت پروتئین و چربی را در بدن مختل کرده و مشکل لاغری شدید را در کودک ایجاد میکند اما مشخص شدن این مشکل، جز با انجام آزمایش هورمونی توسط پزشک، امکانپذیر نیست!

فکر میکنید ضعیف هستید؟

واقعیت این است که تعداد کمی از افراد دچار لاغری مفرط هستند که این لاغری مفرط به نوعی باعث کاهش اعتماد به نفس و بدشکلی بدن میشود و شاید شنیده باشید که برخی از این افراد به هیچوجه خود را زیبا نمیدانند و با عباراتی مثل «عین چوب خشک شدهام!» یا «لباس در تنم زار میزند!» و...  خودشان را توصیف میکنند! معمولا سیستم ایمنی این افراد ضعیف است و در مقابل کوچکترین عوامل بیماریزا تحریک میشود.

امتياز 2 از 5 بر اساس نظر2 نفر
ساختمان پزشکان
}