باورهای غلط در مورد جوش صورت...

خیلی‌ها این را می‌گویند اما غالب متخصصان با این حرف مخالف‌اند. آرایش نه آکنه را ایجاد می‌کند، نه آن را بدتر می‌کند.

باورهای غلط در مورد جوش صورت...

1) با این‌همه شکلات که تو می‌خوری، قطعا صورتت آکنه می‌زند!

نه! رژیم غذایی، ریشه آکنه نیست؛ یعنی‌ هیچ‌کس با خوردن شکلات و آجیل و پیتزا و این جور چیزها آکنه نمی‌گیرد. ممکن است بگویید: «به تجربه به من ثابت شده که شکلات آکنه‌ام را بدتر می‌‌کند»؛ جوابش این است که خب،‌ عقل حکم می‌کند از شکلات پرهیز کنید. اما حرف متخصصان پوست و تغذیه، همان است که گفتم. البته گروهی از محققان معتقدند مصرف غذاهای حاوی ید (مانند ماهی) می‌تواند آکنه را بدتر کند.

2) آکنه تو مال این استرس‌هایی است که داری تحمل می‌کنی!
این استرس‌هایی که همه‌مان داریم تحمل می‌کنیم، مستقیما ربطی به آکنه ندارد؛ اما خیلی از داروهایی که برای رفع استرس تجویز می‌شوند، عارضه جانبی‌شان آکنه است! پس به جای این که همه کاسه‌کوزه‌ها را سر استرس بشکنید و این‌طوری استرس‌تان را بیشتر کنید،‌ بروید دنبال یک درمان موثر زیر نظر یک متخصص پوست.

3) می‌دانی چاره آکنه‌ات چیست؟ شستشوی سفت و سخت پوست صورت!
به هیچ وجه! این کار، اوضاع را خراب‌تر می‌کند. بهترین کار این است که صورت‌تان را روزی دو بار با یک صابون ملایم بشویید؛ و البته خیلی آرام. بعدش هم پوست‌ صورت‌تان را خشک کنید و دست‌آخر بروید سراغ داروهای موضعی ضدآکنه.‌‌

4) اگر می‌خواهی از شر آکنه خلاص شوی، این دانه‌های سرسیاه را یکی‌یکی با فشار از روی پوستت بردار!
این‌ کار نه بهداشتی است، نه بی‌خطر. گاهی همین بی‌احتیاطی‌ باعث شعله‌ور شدن بیماری‌تان می‌شود و زخم‌های بدشکلی روی صورت‌تان باقی می‌گذارد.

5) درمان برای چی؟ آکنه، خودش خوب می‌شود!
البته این احتمال وجود دارد که آکنه خودبه‌خود خوب شود اما این احتمال هم وجود دارد که اصلا خوب نشود و روی پوست‌تان بماند. با این همه درمان جدید، شما اصلا مجبور نیستید با آکنه‌تان کنار بیایید. می‌توانید درمانش کنید.

6) با این پوست چرب که تو داری، حتما صورتت آکنه می‌زند!
نه! پوست چرب یکی از علایم آکنه است، نه یکی از علل آن.

7) آکنه مسری است
این حرف هم مثل قبلی‌ها، غلط است. آکنه،‌ سرماخوردگی نیست که سرایت کند.

8) اگر آرایش کنی، آکنه‌ات بدتر می‌شود
خیلی‌ها این را می‌گویند اما غالب متخصصان با این حرف مخالف‌اند. آرایش نه آکنه را ایجاد می‌کند، نه آن را بدتر می‌کند.

9) داروی ضدآکنه؛ هر چه قوی‌تر، بهتر
نه! دارویی که برای شما تجویز می‌شود، باید متناسب با شدت بیماری‌تان باشد؛ مثلا اگر با یک محلول 5/2 درصدی، حال و روز آکنه‌تان بهتر شود، هیچ نیازی به استفاده از محلول 10 درصدی ندارید. افزایش دوز دارو در چنین شرایطی فقط باعث افزایش هزینه می‌شود.

10) سن و سال من از آکنه گذشته؛ این بیماری مال جوان‌هاست!
این‌طور نیست. 25 درصد از افراد بین 35 تا 44 سال، آکنه دارند و مخصوصا خانم‌ها به خاطر نوسانات هورمونی که در طول سیکل ماهانه‌شان دارند و به خاطر مصرف قرص‌های ضدبارداری، بیشتر آکنه می‌گیرند.

امتياز 4 از 5 بر اساس نظر8 نفر
ساختمان پزشکان
}