راه‌هایی برای جلوگیری از چین و چروک پوست

ا افزایش سن، کم کم چین و چروک‌های اولیه ظاهر می‌شود اما روش‌هایی وجود دارد که زمان را به عقب بازمی‌گرداند.

راه‌هایی برای جلوگیری از چین و چروک پوست

پوست صاف و بدون چین و چروک، رویایی زنانه است که با افزایش سن، کم کم رنگ می‌بازد و طراوت و شادابی اولیه خود را از دست می‌دهد و چین و چروک‌های اولیه ظاهر می‌شود اما روشهایی وجود دارد که زمان را به عقب بازمیگرداند:

1. در معرض نور آفتاب قرار نگیرید

اولین عامل ایجاد چین و چروک پوست، قرارگرفتن در معرض آفتاب است. تحقیقات بسیاری نشان داده که نور آفتاب نه تنها مهمترین عامل ایجاد سرطان پوست است بلکه باعث افزایش چین و چروک صورت میشود.

2. کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید

در صورتی که به مدت طولانی زیر نور آفتاب قرار میگیرید، بهتر است کرم ضدآفتابتان را تمدید کنید. استفاده از کرم ضدآفتاب در مواقعی که هوا ابری است نیز توصیه میشود چرا که اشعه ماوراءبنفش همچنان موجب تحریک پوست میشود.

3. سیگار نکشید

تحقیقات بسیاری نشان داده که سیگار کشیدن موجب پیری زودرس پوست میشود. علت این امر ترشح آنزیمهایی است که عملکرد کلاژن و انعطافپذیری پوست را دچار اختلال میکند. طی تحقیق اخیری که در بیمارستان توماس در لندن صورت گرفته، ثابت شده که پوست افرادی که سیگار میکشند 40 درصد بیشتر از سایر افراد دچار چین و چروک میشود.

4. خواب آرام و کافی داشته باشید

وقتی شما خواب آرام و کافی نداشته باشید، بدنتان به میزان زیادی کورتیزول ترشح میکند. ترشح کورتیزول موجب از بین رفتن سلولهای جوان پوست میشود. با داشتن خواب کافی و آرام، بدن هورمونهای رشد بسیاری ترشح میکند که به سلامت و طراوت پوست کمک میکند.

5. مصرف ماهی را بیشتر کنید

هفتهای دو بار، مصرف ماهی بهخصوص ماهی سلمون را در برنامه غذاییتان بگنجانید. ماهی منبع غنی پروتئین به شمار میآید که یکی از مهمترین مواد غذایی برای سلامت پوست است. همچنین ماهی سرشار از امگا3 است که در حفظ طراوت و شادابی پوست موثر است و باعث کاهش چینوچروک میشود.

6. مصرف سس سویا را  در برنامه غذاییتان بگنجانید

تحقیقات نشان داده که خواص سویا باعث حفاظت پوست در برابر آسیبهای ناشی از آفتاب میشود. در ضمن مکملهای حاوی سس سویا و سایر ترکیبات،  مانند روغن هستهانگور و گوجهفرنگی در محکمکردن سطح پوست کمک بسیاری میکنند. شما میتوانید با مصرف این مکملها به مدت شش ماه پوستی شاداب و باطراوت داشته باشید.

7. سبزیجات و میوههای تازه مصرف کنید

میوهها و سبزیجات حاوی ترکیبات آنتیکسیدان هستند. آنتیاکسیدانها، آسیبهای پوستی ناشی از رادیکالهای آزاد را از بین میبرند و پوست را جوان و با طراوت میسازند.

8. از مرطوبکننده استفاده کنید

خانمها آنقدر خود را درگیر محصولات آرایشی و زیبایی میکنند که شاید فراموش کنند که استفاده از یک مرطوبکننده چقدر میتواند در سلامت و حفظطراوت پوست موثر باشد. قطعا پوستی که رطوبت کافی نداشته باشد راحتتر چروک میشود. به بیانی دیگر خشکی پوست به چروک شدن پوست بیشتر کمک میکند.

9. صورتتان را بیش از حد نشویید

شستوشوی بیش از حد پوست موجب ایجاد چین و چروک در پوست میشود. بهتر است دفعات شستوشوی پوست را متناسب با نوع پوستتان در نظر بگیرید. پوستهای خشک به شستن کمتری نیازمندند در حالی که پوستهای چرب به شستن بیشتری نیاز دارد.

10. نوشیدن شیرکاکائو در حفاظت از پوست کمک میکند.

در مقالهای که در مجله تغذیه در سال2006 منتشر شد، تحقیقات نشان داد که کاکائو حاوی ترکیباتی است که از پوست در برابر آسیبهای ناشی از آفتاب محافظت میکند. این ترکیبات همچنین در تسریع گردش خون زیرپوست، نقش به سزایی دارند.


امتياز 4 از 5 بر اساس نظر8 نفر
ساختمان پزشکان
}