کاربرد طب سوزنی برای زیبایی(قسمت سوم)

پانته آ توتونپیان
در این مقاله دکتر الهام امیرآذر، پزشک عمومی و درمانگر طب سوزنی شما را با کاربردهای این طب در زیبایی آشنا می‌کند.

طب سوزنی از چه طریق باعث افزایش زیبایی و جوان‌سازی پوست می‌شود؟ دکتر الهام امیرآذر می‌گوید برای درک این موضوع لازم است که با سه مکانیسم مهم طب سوزنی آشنا شوید:

 طب سوزنی باعث افزایش گردش خون موضعی و جریان انرژی در ناحیه می‌شود. درواقع بسیاری از اثرات درمانی آن به‌وسیله این مکانیسم توجیه می‌شود.

طب سوزنی می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن شود. فرض کنید ناحیه‌ای از بدن‌تان زخم می‌شود؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ ابتدا جریان خون در آن ناحیه شروع به افزایش می‌کند و باعث گرما و سرخی در منطقه می‌شود سپس فرآیند ترمیم آغاز می‌شود و پس از گذشت چند روز (برای مثال 20 روز) پوست نو و سالم در آن ناحیه تشکیل می‌شود. حال فرض کنید در پوست شما ده‌ها سوزن فرورود و این کار هفته‌ای دو تا سه بار تکرار شود. به این ترتیب است که پوست‌تان جوان و شاداب می‌شود. لازم به ذکر است که این سوزن‌ها بسیار نازک و مویی شکل هستند و در موقع ورود به پوست یک زخم میکروسکوپی ایجاد می‌کنند که غالبا دردناک نیست.

طب سوزنی با ترشح موادی مانند سروتونین باعث ایجاد آرامش و نشاط می‌شود که خود از علل مهم زیبایی و شادابی پوست به شمار می‌آید. در واقع چینی‌ها معتقدند که زیبایی از درون نشات می‌گیرد.

میکرونیدلینگ چیست؟

 میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش‌های موثر در رفع اسکار آکنه است. درواقع برای وصول به بهترین نتیجه درمانی باید طب سوزنی و میکرونیدلینگ را با هم تلفیق کرد. در این روش از وسیله‌ای استفاده می‌شود که سر آن تعدادی سوزن ریز تعبیه شده است. این وسیله روی پوست می‌چرخد و خراش‌های ریز ایجاد می‌کند. درمان با میکرونیدلینگ براساس عمق نفوذ به سه دسته تقسیم می‌شود: نوع خفیف، متوسط و شدید. نوع شدید آن مانند لیزر فرکشنال عمل می‌کند و همراه با خونریزی مختصر از پوست است. در نوع متوسط هم پوست فقط کمی صورتی می‌شود و تا چند روز پوسته‌ریزی مختصر دارد. تعداد جلسات درمانی لازم با میکرونیدلینگ بین پنج تا هفت جلسه (هر شش هفته یک‌بار) است.

جراحی؟!

متخصصان طب سوزنی معتقدند این روش بر سایر درمان‌های زیبایی ارجح است زیرا:

 بدون عارضه است و فقط در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد کبودی (هماتوم) مختصر شود.

در 20 تا 24 جلسه می‌تواند کل مشکلات صورت از جمله چین و چروک‌ها، خط اخم و خنده، خط پیشانی، افتادگی صورت، لک، کک و مک، غبغب، تیرگی و پف دور چشم و افتادگی پلک و ابرو را درمان کند. در حالی که روش‌های دیگر مانند بوتاکس فقط در پاره‌ای از نازیبایی‌های صورت کمک‌کننده هستند و نمی‌توانند روی تمام مشکلات همزمان با هم اثر بگذارند.

درمانی مقرون به صرفه است.

به دلیل وجود کانال‌های انرژی در صورت، حتی وقتی فقط روی صورت و برای زیبایی کار می‌شود اثرات درمانی آن در کل بدن نیز ظاهر می‌شود.

به صورت زیبایی طبیعی می‌دهد زیرا روشی تعادلی محسوب می‌شود و تهاجمی به بافت صورت ندارد. این روش با بدن سازگار است و باعث ایجاد حالت عجیب و غریب و غیر طبیعی در صورت نمی‌شود.

اثرات آن سریع است و از همان جلسات اولیه آغاز می‌شود. ماندگاری آن نیز بسیار بیشتر از روش‌های رایج است.

چند جلسه طب سوزنی لازم داریم؟

تعداد جلسات لازم برای طب سوزنی بسته به سن فرد و کیفیت پوست او، بین 15 تا 24 جلسه متفاوت است. در 10 جلسه اول معمولا فرد باید هفته‌ای دو تا سه بار به پزشک مراجعه کند. بعد از آن هم هفته‌ای یک‌بار درمان کافی است. همچنین برای بیمارانی که مایل باشند، می‌توان ماهی یک‌بار درمان نگهدارنده انجام داد. لازم به ذکر است که تاثیر طب سوزنی تا حدی به تکنیک و درمانگر بستگی دارد و هر درمانگر ممکن است روش خاص خود را داشته باشد.

منبع : مجله ی سیب سبز

قسمت چهارم این مقاله را از اینجا بخوانید…

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ