میگرن

تعریف

میگرن یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی است و غالبا با علایمی در سیستم عصبی آتونوم همراه است. این نوع از سردرد در یک طرفه است (بر نیمی از سر تاثیر می‌گذارد) و ضربان‌دار است و از ۲ ساعت تا ۷۲ ساعت ادامه دارد. بیش از یک سوم افراد مبتلا به سردرد‌های میگرنی نشانه‌های پیش درامدی/اورا را دریافت می‌کنند: نوعی اختلالات گذرای دیداری، حسی، زبانی یا حرکتی که نشان می‌دهند سردرد به زودی شروع خواهد شد. این باور وجود دارد که دلایل بروز میگرن ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی است. حدود دو سوم افراد مبتلا سردردها را از خانواده به ارث می‌برند. نوسان سطح هورمون می‌تواند نقش داشته باشد: میگرن در زمان بلوغ، در پسرها کمی بیشتر از دخترهاست، اما در میان زنان حدود دو تا سه برابر بیشتر از مردان استسردردهای میگرنی معمولا در دوره بارداری کاهش می‌یابند. .[۶]ساز و کار دقیق میگرن ناشناخته است. البته این باور وجود دارد که میگرن به دلیل نوعی اختلال در رگهای خونی و عصبی باشد. نظریه اولیه مربوط به افزایش قابلیت تحرک قشر مخ و کنترل ناهنجاریاخته‌های عصبی درد در عصب سه قلوی ساقه مغز است.


علائم و نشانه ها

علایم همراه با آن می‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، نورگریزی

 (افزایش حساسیت به نور)، صدا ترسی (افزایش حساسیت به صدا) باشد و درد به طور کلی با بالا رفتن فعالیت بدنی افزایش می‌یابدمیگرن نوعا با سردردهای شدید خود محدود، و پی در پی ظاهر می‌شود که با علایم خودکارهمراه است ..حدود 15-30درصد افراد مبتلا به میگرن تجربه درک اورا را دارندو کسانی که این علایم پیش درآمدی میگرن را دریافت می‌کنند نسبت به کسانی که فاقد این علایم هستند بیشتر مبتلا به میگرن می‌شوند..شدت درد، طول مدت سردرد و تناوب حمله‌ها در افراد مختلف متفاوت است.میگرنی که بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد را در اصطلاح وضعیت میگرنی می‌نامند. برای میگرن چهار مرحله را می‌توان در نظر گرفت، البته افراد مبتلا به میگرن الزاما همه این مراحل را تجربه نمی‌کنند.

  1. پیش نشانه، که چند روز یا چند ساعت قبل از سردرد بروز می‌کند
  2. اورا، که بلافاصله قبل از بروز سردرد ظاهر می‌شوند
  3. مرحله درد، که به آن مرحله سردرد نیز گفته می‌شود
  4. پس اثر، عوارض پس از پایان حمله میگرن

علل و عوامل خطرساز

۱. استرس

۲. سابقه‌ خانوادگی‌ میگرن‌

۳. سیگار کشیدن‌

۴. نوشیدن‌ الکل‌

۵. مصرف‌ بسیاری‌ از داروها

۶. کمبود خواب‌، یا در بعضی‌ از افراد، خوابیدن‌ زیاد

مهمترین عامل بیماری میگرن ناشناخته است با این حال اعتقاد بر این است که عوامل محیطی و ژنتیکی در بیماری میگرن نقش داشته باشنددر دو سوم موارد این بیماری در خانواده‌ها وجود دارد و به ندرت به خاطر نقص تک ژن اتفاق می‌افتند. . برخی از بیماری‌های روانی همچون بسیاری از رویدادهای زیستی یا محرک‌ها با این بیماری در ارتباط هستند که از این دسته می‌توان بهافسردگی، اضطراب، واختلال دو قطبی اشاره کرد.


درمان بیماری

طب سوزنی برای درمان میگرن موثر است...تاثیر فیزیوتراپی و ماساژ و استراحت در پیشگیری از سردردهای میگرنی باندازه پروپانولول یا توپیرامات است. هر چند، پژوهش در زمینه روش‌شناسی با مشکل روبرو شده استشواهد تجربی برای مزایایمنیزیم، کوآنزیم Q(10)،ریبوفلاوین، ویتامین B(12) و گل مینا  وجود دارد، هر چند، آزمایش‌هایی با کیفیت بهتر باید برای تایید این نتایج اولیه به عمل آیداز میان داروهای جایگزین، مصرف بتربور موثرتر بوده است.

داروهای پیشگیری از میگرن در صورتی موثر تلقی می‌شوند که بسامد یا شدت حملات میگرنی را به میزان حداقل ۵۰٪ کاهش دهند.. دستورالعمل‌ها نسبتاً در رتبه‌بندی توپیرامات، دیوالپروکس/والپروات سدیم،پروپرانولول و متوپرولول سازگار هستند زیرا از بالاترین سطح شواهد برای استفاده از خط اول برخوردارندهر چند، توصیه‌های مربوط به کارآیی گاباپنتین متغیر هستندتیمولول نیز برای پیشگیری از میگرن و برای کاهش بسامد و شدت حملات میگرنی موثر است، در حالی که فرواتریپتان برای پیشگیری از میگرن دوران قاعدگی موثر است


پیشگیری

درمان‌های پیشگیرانه میگرن عبارتند از: مصرف دارو و مکمل‌های غذایی، اصلاح سبک زندگی و جراحی. برای افرادی که سردرد آنها بیش از دو روز در هفته بروز می‌کند، توانایی تحمل داروهای ویژه درمان حملات حاد را ندارند یا افراد مبتلا به حملات شدید که کنترل آنها مشکل است، پیشگیری توصیه می‌شود..

هدف، کاستن بسامد، درد و/یا مدت بروز میگرن و افزایش کارآیی روش‌های درمان است.. دلیل دیگر برای پیشگیری، پرهیز از سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو است. این یک مشکل متداول است و ممکن است به بروز سردردهای مزمن روزانه شود.


پربازدیدترین های هفته