بثورات پوشکی

تعریف:

ضایعات پوستی ناشی از پوشک(بثورات پوشکی)

تعریف: عبارت است از یک نوع «درماتیت تماسی» که در آن پوست نواحی اندام تناسلی ، مقعد و شکم که پوشک آنها را می پوشاند، دچار تحریک می شوند. همچنین امکان دارد این بثورات در بزرگسالانی که بی اختیاری ادرار دارند و پوشکهای یک بار مصرف مخصوص بزرگسالان را نیز استفاده می کنند، دیده شود. درماتیت پوشک ممکن است در اثر رطوبت، ادرار و یا مواد تحریک‌آمیز پوشک و یا در اثر حساسیت ایجاد شود. در تمام بچه‌ها در صورتی که استفاده از پوشک قطع شود، بهبود سریع‌تری ایجاد می‌شود.

..

.


درمان:

درمان: تا آنجا که می توانید نواحی یاد شده را در معرض هوای آزاد قرار دهید.- اگر بثور گسترده باشد، پوشک را مرتباً عوض کنید حتی در شب .- برای شستن ناحیه بثور از صابون یا اسیدبوریک استفاده نکنید. در عوض از پنبه آغشته به روغن معدنی استفاده کنید.- مصرف لوسیون ، پودر، پماد با پایه لانولین یا روغن بچه را متوقف کنید، مگر توسط پزشک تجویز شده باشد.- مقادیر کمی از وازلین ، پماد با پایه لانولین یا پماد اکسید روی را به هنگام بروز اولین علایم بثور و پس از آن روزانه 3-2 بار روی ناحیه بمالید.- برای شستن پوشکهای پارچه ای از آب جوش یا ماده ضدعفونی کننده مخصوص این کار استفاده کنید. از مصرف نرم کننده های پارچه خودداری کنید؛ زیرا این مواد ممکن است باعث بروز بثور شوند. دو قاشق غذاخوری سرکه را به آبی که برای آخرین بار پوشک را با آن می شویید اضافه کنید. داروهااستفاده از پمادها یا کرمهای ضدالتهاب حاوی دارو مثل هیدروکورتیزون ، نیستاتین ، یا میکونازول ممکن است باعث کمک به بهبود بثورات شود. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتی برای آن وجود ندارد.

پیشگیری:

پیشگیری:
هر شب قبل از خواب، پوشک بچه را عوض کنید.
در هر بار تعویض پوشک،‌ بدن بچه را با کمک آب‌گرم بشویید
ابتدا از یک صابون مایع و سپس به مقدار کافی از پماد محافظ (ژلاتینی، پماد ویتامین ad، وازلین یا لانولین) استفاده کنید.
پوست خشک بچه را در هر بار تعویض پوشک مرطوب کنید و اگر باز هم احساس ‌کردید که پوست خشک است، یک مرطوب‌کننده غیرمحرک در ناحیه گرفتار استفاده کنید.
کرم را مطابق دستورالعمل دارو استفاده کنید. ممکن است استفاده از یک کرم استرویید یا کرم ضدقارچ نیز لازم باشد که باید طبق نظر پزشک استفاده شود و مصرف یک‌بار یا دو بار در روز مفید است. این کرم‌ها روی پوست نرمال نباید مالیده شود. ترکیبات ضدقارچ باید حداقل یک هفته بیشتر از بهبودی کامل دانه‌ها استفاده شود.
کرم‌های استرویید قوی نباید در ناحیه پوست پوشک مالیده شود.
گاهی تعویض پودر لباس‌شویی یا صابونی که با آن کهنه‌ها را می‌شویید نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.
اگر بثورات در اثر حساسیت غذایی ایجاد شده باشد، باید از مصرف غذاهای جدید و نوشابه‌هایی که در ماه گذشته می‌خورده‌اید، خودداری کنید و غذاهایی را یکی‌یکی (هر هفته یک نوع غذا) به رژیم غذایی کودک اضافه کنید تا باعث بروز بثورات نشود

عوامل:

علل و عوامل خطرساز: پوست می‌تواند به وسیله موادشیمیایی که در ترکیبات پودر لباس‌شویی، صابون، مواد نرم‌کننده و سفیدکننده‌هاست، تحریک شود. شورت‌های پلاستیکی و لاستیکی روی پوست تاثیر می‌گذارند. پوست ممکن است به موادشیمیایی که در ساخت پوشک‌های یک‌بار مصرف به کار رفته نیز حساسیت پیدا کند. نوعی دیگر از این مشکل با بثورات آمونیاکی ناشی از ادرار تظاهر می‌کند که به وسیله باکتری‌های پوست هنگام تجزیه ادرار ایجاد می‌شود. بعضی غذاها نیز احتمال ایجاد حساسیت در کودک را بالا برده و می‌توانند باعث بروز بثورات شوند.

عوامل تشدید کننده بیماری عبارتند از: عوض کردن دیر به دیر پوشک . اصطکاک ناشی از پوشکهای زبر. شستن ناکافی پوشک . سابقه خانوادگی آلرژی پوستی و آب و هوای گرم و مرطوب.

علائم:

علایم و نشانه ها: علایم شایع این بیماری عبارتند از بثورات ساده قرمزرنگ، خشن و پوسته‌پوسته. این بثورات معمولا روی نواحی پوشک‌شده پوست کودک ظاهر می‌شود. علایم شایع پوست مرطوب ، دردناک ، قرمز، جوش دار، و گاهی خارش دار در نواحی پوشک . پوست ممکن است ترک خورده یا دچار شقاق (زخم ) شود.در شیرخواران پسر، امکان دارد یک ناحیه قرمز، زخمی ، و گاهی خون آلود دراطراف نوک آلت تناسلی ظاهر شود

عوارض:

عوارض: معمولاً با درمان خوب می شود. البته عود آن نیز شایع است . عوارض احتمالی عفونت باکتریایی ثانویه در ناحیه بثور.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
نظر خود را بنویسید