۷ داروی خانگی برای درمان یبوست در کودکان

گاهی اوقات نادیده گرفتن واکنش‌های طبیعی بدن موجب بروز یبوست می‌شود؛ این مورد در میان کودکان مدرسه‌ای شایع‌تر است.

۷ داروی خانگی برای درمان یبوست در کودکان

یبوست در بین کودکان بسیار رایج است. در این عارضه، اجابت مزاج سخت‌تر صورت می‌گیرد یا فرد به طول کامل از این قابلیت محروم می‌شود. شیوع یبوست در کودکان دلایل مختلفی دارد. گاهی اوقات نادیده گرفتن واکنش‌های طبیعی بدن موجب بروز یبوست می‌شود؛ این مورد در میان کودکان مدرسه‌ای شایع‌تر است. رژیم‌های غذایی کم‌فیبر و چاقی نیز می‌توانند باعث ایجاد یبوست در بین کودکان شوند. علت هرچه باشد، ابتلای کودک به یبوست برای پدر و مادر ناراحت‌کننده است. درمان یبوست حاد به مداخله پزشکی از طریق دارو نیاز دارد. به طور معمول، از شیاف گلیسیرین یا داروهای خوراکی برای درمان یبوست استفاده می‌شود. با این حال، شما می‌توانید از داروهای خانگی برای کاهش و رفع علائم یبوست فرزندتان استفاده کنید. در ادامه شما را با ۷ داروی خانگی آشنا می‌کنیم:
۱. آب: اگر فرزندتان به اندازه کافی در روز آب بنوشد، از شر علائم یبوست خلاص خواهد شد. در بسیاری از موارد، کاهش آب بدن موجب بروز یبوست می‌شود. اگر فرزندتان در اجابت مزاج با مشکل مواجه شده و به سختی مدفوع می‌کند، او را تشویق کنید که در طول روز حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشد تا راحت‌تر عمل دفع را انجام دهد. همچنین می‌توانید از مخلوط آب گرم و لیمو به عنوان یک درمان خانگی بسیار عالی برای کمک به هضم غذا استفاده کنید. نوشیدن یک لیوان آب گرم نیز به رفع یبوست کمک می‌کند.
۲. میوه کامل: یکی از بهترین راه‌های مقابله با یبوست در کودکان خوردن میوه‌های کامل است که سرشار از فیبر هستند. بعضی از میوه‌ها به رفع علائم یبوست در کودکان کمک می‌کنند:

آلو: آلو بهترین درمان برای یبوست است؛ شیرینی طبیعی و بافت جالبی که دارد، این میوه را به یکی از خوراکی‌های محبوب کودکان بدل کرده است. آلو سرشار از فیبر و سوربیتول است که به نرم شدن مدفوع شما کمک می‌کنند. البته، خوردن آلوی زیاد باعث می‌شود که مدفوع بیش از اندازه نرم شود. این امر می‌تواند باعث بی‌اختیاری روده شود.
سیب: خوردن یک سیب در روز شما را از ابتلا به یبوست در امان نگه می‌دارد. یک سیب استخوانی، شیرین و آبدار کمک می‌کند که کودک شما از شر علائم و نشانه‌های یبوست خلاص شود. این قابلیت سیب به دلیل وجود فیبر زیاد محقق می‌شود.
گواوا: گواوا حاوی فیبرهای محلول در ساقه و فیبرهای نامحلول در خود میوه است که باعث تولید ماده‌ای در داخل مقعد شده و تحرک روده‌ها را آسان‌تر می‌سازد. خوردن این میوه کمک می‌کند که راحت‌تر عمل دفع را انجام دهید.
پرتقال: غیر از اینکه پرتقال منبع ویتامین C است، از فیبر زیادی هم برخوردار است که می‌تواند به عنوان یک ملین طبیعی شما را از شر یبوست برهاند.
به غیر از این میوه‌ها، میوه‌های دیگری نیز وجود دارند که به هضم غذا کمک کرده و با عارضه یبوست مقابله می‌کنند. سعی کنید کودکان را به خوردن میوه‌های کامل تشویق کنید. آب‌میوه‌های حاوی گوشت میوه فاقد فیبر کاملی هستند که در میوه‌های کامل وجود دارد.
۳. غذاهای سرشار از فیبر: سعی کنید در رژیم غذایی کودکان بیشتر از غذاهای دارای فیبر مانند غلات و حبوبات استفاده کنید. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر کمک می‌کند که مدفوع شما نرم‌تر شود.
۴. ملاس: ملاس یا شیره، قند زیادی دارد و کمک می‌کند که از شر یبوست و سوء‌هاضمه خلاص شوید. ملاس منبع منیزیم است و با یبوست مقابله می‌‌کند.
۵. روغن زیتون: خوردن ۱ قاشق چای‌خوری روغن زیتون به همراه ۱ قاشق چای‌خوری آب لیمو در اوایل صبح با معده خالی کمک می‌کند که مدفوع شما نرم‌تر شده و راحت‌تر عمل دفع را انجام دهید.
۶. آلوئه‌ورا: آلوئه‌ورا بیشتر به واسطه مزایای زیبایی‌اش شناخته شده است، اما نقش قابل توجهی در مقابله با علائم یبوست در کودکان دارد. مخلوط ۲ قاشق مرباخوری ژل آلوئه ورا با ۱ لیوان آب گرم به یک ملین بسیار عالی می‌انجامد.
۷. ماست: ماست قابلیت‌های زیادی دارد؛ این ماده غذایی با نگه داشتن باکتری‌های مفید در روده به درمان یبوست کمک می‌کند. این باکتری‌ها با گشودن مسیر خروجی روده باعث می‌شوند که راحت‌تر عمل دفع را انجام دهید.( ماست پروبیوتیک)

منبع: thehealthsite

۷ راه مقابله با کابوس شبانه کودک

امتياز 4 از 5 بر اساس نظر34 نفر


ساختمان پزشکان