ترانه علیدوستی، مبتلا به بیماری «کلاستروفوبیا» یا «ترس از محیط بسته» است

ترانه علیدوستی، بازیگر جوان سینما و تلویزیون که این روزها به خاطر بازی درخشانش در مجموعه «شهرزاد» و حضور در جشنواره کن، نامش روی زبان‌ها افتاده، خبر از ابتلای خود به بیماری «کلاستروفوبیا» یا «ترس از محیط بسته» داد.

ترانه علیدوستی، مبتلا به بیماری «کلاستروفوبیا» یا «ترس از محیط بسته» است

ترانه علیدوستی، بازیگر جوان سینما و تلویزیون که این روزها به خاطر بازی درخشانش در مجموعه «شهرزاد» و حضور در جشنواره کن، نامش روی زبان‌ها افتاده، خبر از ابتلای خود به بیماری «کلاستروفوبیا» یا «ترس از محیط بسته» داد. علیدوستی، زمانی مجبور به افشای خبر بیماری خود شد که در پی بازگشت از جشنواره کن همراه با سایر عوامل فیلم «فروشنده»، موج عظیمی از هنردوستان را در فرودگاه در برابر خود دید و با تکرار مکرر جمله «من می‌ترسم»، باعث رنجش خاطر برخی از طرافدارانش شد.

این بازیگر توانمند ۳۳ ساله کشورمان، چند روز بعد اعلام کرد: «من مبتلا به کلاستروفوبیای حاد «تنگناهراسی» هستم. ویدیوی فرودگاه کامل نیست؛ ما ناخواسته وارد دالونی تنگ و بن‌بست شدیم و مردم ندانسته داشتند می‌آمدند داخل. ضمن اینکه چون من پیگیر درمان این بیماری هم هستم، می‌گویند به محض حمله‌ی ترس، ترسیدن خود را به زبان بیاورید تا غش نکنید. من هم در آن لحظه همین کار را کردم و نمی‌دانستم که از ما فیلم می‌گیرند».

تنگناهراسی یا همان کلاستروفوبیا، به ترس از گیر کردن در یک مکان تنگ و راه گریز نداشتن در مکان‌های تنگ گفته می‌شود. تنگناهراسی شدید اغلب به عنوان یک اختلال اضطرابی دیده می‌شود و می‌تواند به وحشت‌زدگی منجر شود. بررسی‌ها نشان می‌دهند که حدود ۵تا ۷درصد از مردم جهان دچار تنگناهراسی هستند ولی تنها درصد کمی از آن‌ها از درمان روان‌پزشکی برخوردار شده‌اند.

اتاق‌های کوچک و یا قفل‌شده، تونل، آسانسور، مترو و جمعیت‌های شلوغ، هریک به تنهایی می‌توانند محرکی برای شروع علایم ترس باشند. فردی که در مواجهه با یکی از این شرایط دچار بروز علایم می‌شود، معمولا در مواجهه با سایر شرایط نیز دچار این حالت خواهد شد.

احساس ترس شدید از گیرافتادن و محدودیت، ترس شدید از خفه‌شدن، تمایل شدید به رفتن به مکان‌ها باز، اضطراب و نگرانی، احساس تنگی‌ نفس، نفس نفس زدن، تپش ‌قلب، تعریق و ضعف از شایع‌ترین نشانه‌های کلاستروفوبیا محسوب می‌شوند.

مراجعه به روان‌پزشک در کنار‌ بیرون آوردن فرد از شرایط محرک، بهترین درمان است؛ برای مثال، بیرون آوردن فرد از محل شلوغی و تراکم جمعیت.

منبع: سلامتیسم

آیا ترس از سوار شدن آسانسور یک بیماری است؟

امتياز 2 از 5 بر اساس نظر4 نفر
5932 | 1395/03/13 | کلاستروفوبیا

ساختمان پزشکان
}