چرا دچار افتادگی پلک می‌شویم؟

mousavi
همه چیز به شما بستگی دارد. اینکه تا چه اندازه قرار است برای رسیدگی به سلامت و زیبایی خود برنامه‌ریزی کنید و درنهایت از آن لذت ببرید. مراقبت از چشم‌ها هم یکی از این برنامه‌هاست.چشم نقطه‌ای حساس در صورت شماست که محافظت از سلامت و جوانی آن آگاهی بیشتری می‌خواهد. در این مطلب دکتر امیرسام توفیقی، جراح زیبایی و متخصص اکولو پلاستیک همه نکات لازم برای مراقبت از پوست ظریف چشم‌ها و راه‌های درمان افتادگی پلک را با ما درمیان می‌گذارد. پس پیش از هر اقدامی بهتر است کمی اطلاعات مفید درباره روند افتادگی پلک‌ها و پیشگیری از سرعت این تغییرات محسوس در ظاهر کسب کنید.

همه چیز به شما بستگی دارد. اینکه تا چه اندازه قرار است برای رسیدگی به سلامت و زیبایی خود برنامه‌ریزی کنید و درنهایت از آن لذت ببرید. مراقبت از چشم‌ها هم یکی از این برنامه‌هاست.چشم نقطه‌ای حساس در صورت شماست که محافظت از سلامت و جوانی آن آگاهی بیشتری می‌خواهد. در این مطلب دکتر امیرسام توفیقی، جراح زیبایی و متخصص اکولو پلاستیک همه نکات لازم برای مراقبت از پوست ظریف چشم‌ها و راه‌های درمان افتادگی پلک را با ما درمیان می‌گذارد. پس پیش از هر اقدامی بهتر است کمی اطلاعات مفید درباره روند افتادگی پلک‌ها و پیشگیری از سرعت این تغییرات محسوس در ظاهر کسب کنید.

افتادگی پلک‌

با پول یک پیتزا لاغر شو
azshanbe img

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

کی سراغ‌تان می‌آید؟

سلول‌های پوست که وظیفه بازسازی و ترمیم بافت عمقی و سطحی پوست را دارند در سنین جوانی با تمام قدرت برای حفظ جوانی و شادابی عمل می‌کنند تا جایی که هیچ ردی از تغییرات کوچک و بزرگ بر ظاهر پوست باقی نمی‌ماند. اما همین روند با افزایش سن از حالت طبیعی خود خارج شده و به کندی صورت می‌گیرد. به این ترتیب که پلک‌ها در سنین جوانی و میانسالی، به‌طور طبیعی از شرایط کششی مناسبی برخوردارند درحالی که با افزایش سن یا همزمان با ورود به دهه چهارم و پنجم زندگی عضله‌ها شروع به افتادن کرده و شل و نرم‌تر می‌شوند. افتادگی که به صورت پف و چربی‌های اضافه دور چشم، چین و چروک و چند لایه شدن پوست پلک بالا ظاهر می‌شود و در این شرایط است که پلک‌ها افتاده و سنگین می‌شوند و درنتیجه می‌تواند سن فرد را بیشتر جلوه دهد تا جایی که گاهی افتادن پلک‌ها، در کنار احساس خستگی، دید چشم را هنگام رانندگی، خیاطی، مطالعه و تماشای تلویزیون با مشکل مواجه می‌کند. البته این افتادگی به مروز زمان بیشتر و بیشتر شده و سنگینی قابل لمسی در قسمت پلک بالای چشم احساس می‌شود. همین تغییرات در نقاط دیگر بدن به شکل بروز غبغب و افتاده شدن گونه‌ها و حتی بازوها هم با افزایش سن در هر فرد ایجاد می‌شود.

چرا پلک می‌افتد؟

پوست اطراف چشم ما به‌طور طبیعی با از دست دادن قوام خود و بروز اختلال در بافت نگه دارنده پلک‌ها،  شروع به شل شدن و افتادگی می‌کند. اما اینکه چه عواملی به بروز این تغییرات دامن می‌زند را در این قسمت بخوانید:

بالا رفتن سن: یکی از شایع‌ترین دلایل بروز افتادگی پلک افزایش سن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و چربی‌های مفید اطراف چشم‌هاست؛ روندی کاملا طبیعی که طی آن با گذر عمر پوست شل و چروک شده و عضله پلک‌ها استحکام خود را از دست می‌دهد و درنتیجه محل اتصال پوست و عضله پلک چشم به سمت پایین متمایل می‌شود.

ژنتیک: در این نوع افتادگی پلک معمولا یک پلک از پلک دیگر پایین‌تر قرار دارد و ظاهر غیرقرینه‌ای روی صورت ایجاد می‌کند. افتادگی پلک به صورت مادرزادی بر اثر نقص در تکامل عضله بالا برنده پلک بالا اتفاق می‌افتد. در این مورد خاص یکی از پلک‌ها نیم یا تمام مردمک چشم را می‌پوشاند و در مدتی کوتاه مشکلاتی مانند اختلالات عصبی، دردهای عضلانی، مختل شدن حرکات چشمی و انسداد بینایی را به‌وجود می‌آورد. اما این نکته را باید دانست که برای این نوع افتادگی پلک به شکل مادرزادی به مرور زمان بهبود حاصل نخواهد شد.

نور و اشعه‌های آفتاب: تاکید همیشگی متخصصان پوست بر این است که تا می‌توانید در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید و همیشه از کرم‌های ضدآفتاب حتی در اطراف چشم‌ها استفاده کنید. به این دلیل که فرد در برابر آفتاب مستقیم و اشعه ماوراء بنفش اطراف چشم خود را به‌طور غیرعادی جمع می‌کند و این فشار باعث چروک اطراف چشم و درنتیجه شل شدن عضلات این ناحیه از صورت می‌شود. از طرفی دیگر خودتان را مجبور به استفاده از عینک آفتابی کنید آن هم عینک‌هایی مناسب و استاندارد که با محافظت از پوست طراف چشم‌ها، از پیری زودرس آن و افتادگی پلک پیشگیری کند.

تغذیه نامناسب: شاید باور نکنید که مصرف به اندازه و مداوم میوه و سبزیجات و نوشیدن آب تا چه میزان در افزایش استحکام و قوام پوست شما موثر است. در مقابل خوردنی‌های سرشار از روغن‌های اکسیده و کلسترول مانند فست‌فودها که علاوه بر نداشتن ارزش غذایی، روند جذب و عملکرد ویتامین C در پوست و کلاژن‌سازی را مختل می‌کند. به این ترتیب نمی‌شود از نقش تغذیه در شل شدن و افتادگی پلک‌ها گذشت. از طرفی مصرف غذاهای پرحجم، پرنمک و چرب و کشیدن سیگار در شب باعث التهاب دور چشم می‌شود که این پف کردن‌های مداوم چشم‌ها به مرور به افتادگی پلک‌های شما دامن می‌زند.

آسیب‌دیدگی: گاهی ناحیه‌ای از چشم‌ها بر اثر ضربه‌های شدید مانند تصادف، سوختگی یا هر اتفاق دیگر، آسیب جدی به عصب پلک‌ها که مسئول حرکت پلک هستند، وارد می‌شود. در این موقعیت‌های اورژانسی ممکن است ترمیم عضلات یا پارگی پوست این قسمت به درستی انجام نگیرد و این سوانح درنهایت منجر به افتادگی پلک‌ها شود.

چطور درمانش کنیم؟

از دست رفتن استحکام عضله پلک و آویزان و افتاده شدن آن باعث می‌شود تا برخی به‌عنوان آخرین راه چاره برای بازگرداندن زیبایی چشم‌های خود به فکر جراحی و برداشتن این پوست اضافی بیفتند. اما در مرحله اول باید درنظر داشته باشید که هیچ جراحی بدون عوارض نخواهد بود چون گاهی انجام همین عمل به ظاهر ساده عوارضی مانند خشکی چشم، کاهش دید، بازماندن چشم‌ها در حالت خواب و عدم تقارن چشم‌ها را با خود به‌دنبال دارد. اما اگر توصیه به انجام عمل از سوی متخصصان حاذق بود، می‌توانید این عمل بدون بیهوشی که در آن با جراحی پوست اضافی و لایه باریکی از عضله پلک فوقانی برداشته می‌شود را تجربه کنید. اما توصیه جدی ما این است که از مراجعه به جراحانی با رشته‌های غیرمرتبط و حتی پزشکان عمومی که در مطب این عمل را انجام دهند، خودداری کنید.

 منبع: سیب سبز

درمان افتادگی پلک بدون جراحی امکان‌پذیر است؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ