علت مرگ مریم میرزاخانی

علت فوت مریم میرزاخانی،نابغه ی ریاضی ایرانی الاصل و استاد دانشگاه استنفورد، ابتلا به بیماری سرطان پیشرفته اعلام شده است.

علت مرگ مریم میرزاخانی

زندگی نامه ی مریم میرزاخانی:

مریم میرزاخانی،در 13 اردیبهشت سال 1356 در تهران به دنیا آمد.پدر مریم میرزاخانی مهندس برق و رییس موسسه ی خیریه ی رعد است.مریم میرزاخانی تحصیلات دوره ی دبیرستان را در دبیرستان فرزانگان تهران به اتمام رساند و در طی همان سال های دوران دبیرستان،چندین مدال طلا در المپیک های کشوری و جهانی،از جمله المپیک جهانی هنگ کنگ شد.وی برای ادامه ی تحصیل،دانشکده ی ریاضی دانشگاه شریف را انتخاب کرد.بعد از گذراندن دوره کارشناسی به دانشگاه هاروارد رفت و پس از اخذ مدرک دکتری با درجه عالی، به عنوان استاد دانشگاه معروف پرینستون مشغول به کار شد و نوآوریهای ذهنی و خلاقیت های خیره کننده وی منجر به کسب جوایز و افتخارات متعدد علمی شد.مرگ مریم میراخانی،یکی از ناراحت کننده ترین خبرها بود.

سرطان،علت مرگ مریم میرزاخانی اعلام شد.

عکس مریم میرزاخانی در کنار همسر و فرزندش


آخرین پست مریم میرزاخانی در فیسبوک: هر چقدر بیشتر برای ریاضیات زمان گذاشتم، بیشتر هیجان زده شدم.

افتخارات علمی مریم میرزاخانی:

مریم میرزاخانی در سال 2014 موفق شد جایزه ی جهانی فیلدز که بالاترین نشان علمی در رشته ی ریاضیات است را از آن خود کند.مریم میرزاخانی،تنها زنی در دنیاست که توانسته است برنده ی نشان فیلدز شود.او این جایزه را به خاطر کار بر روی پروژه ی «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» دریافت کرد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.او در دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا،تنها هنگامی که 31 سال سن داشت،به بالاترین مقام علمی یعنی مقام استادی دست پیدا کرد.با فوت مریم میرزاخانی،جهان یکی از نابغه های رشته ی ریاضیات را از دست داد.خانم میرزاخانی به تازگی به عضویت فرهنگستان هنر و علوم آمریکا در آمده بود.او یک سال پیش هم عضو فرهنگستان ملی علوم آمریکا شده بود.

مطالعات او در زمینه نظریه توابع ستایش‌های بسیاری از ریاضیدانان را برانگیخته بود.تاکنون در مقالات و متون علمی مختلف نزدیک به هزار بار به مطالعات مریم میرزاخانی ارجاع داده شده است.
کمیته مدال فیلدزهنگام انتخاب مریم میرزاخانی او را برای " توانایی تکنیکی، بلندپروازی جسورانه، بینش وسیع و کنجکاوی ژرف" ستوده بود.

میرزاخانی در سال ۲۰۰۹ به خاطر دستاوردهایش در ریاضیات برنده جایزه بلومنتال شد. در اعلامیه‌ای که انجمن ریاضی آمریکا به مناسبت برنده شدن این جایزه برای میرزاخانی منتشر کرد، دلیل گرفتن این جایزه مهم ریاضی، “خلاقیت استثنایی، و تز (دکترای) مبتکرانه که در آن، ابزارهای گوناگونی از هندسه هذلولوی گرفته تا روشهای کلاسیک فرمهای اتومورفیک و تقلیل سیمپلکتیک برای بدست آوردن نتایجی در سه مسئله مهم ترکیب شده‌اند ” عنوان شد.

یکی از عادت هایی که میرزاخانی برای مطالعه و حل مسائل ریاضی داشت،پهن کردن کاغذهای بسیار بزرگ روی زمین بود.این کار او همیشه برای ریاضی دان های خارجی هم بسیار جالب و قابل توجه بود.او ساعت های طولانی روی طرح هایی که در کاغذ می کشید کار می کرد.این شیوه ی کار کردن او بر روی مسائل ریاضی،برای جان وندراک،یکی از نخبه های علم ریاضی هم بسیار جالب بوده است.متاسفانه ابتلا به سرطان سینه،موجب مرگ مریم میرزاخانی شد.


نظر مریم میرزاخانی درباره ی ریاضیات:

او درباره ی ریاضیات می گوید:

بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد. پُرارزش‌ترین بخش مطالعه ریاضی لحظه‌ای است که می‌گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.


روزی که مریم میرزاخانی عکس اول روزنامه های ایران شد

مریم میرزاخانی،نابغه ای که می خواست نویسنده شود:

خانم میرزاخانی چند سال پیش و در مصاحبه با وبسایت انستیتوی ریاضی کلی، گفته بود که در کودکی آرزو داشت نویسنده شود.
او گفت: "وقتی که بچه بودم رویایم این بود که نویسنده شوم. هیجان‌انگیزترین لحظاتم را به خواندن رمان می‌گذراندم، در واقع هر چیزی را به دستم می‌رسید می‌خواندم."
او در آن مصاحبه خود را 'خوش‌شانس' توصیف کرد: وقتی دوره ابتدایی را تمام می‌کرد جنگ ایران و عراق به پایان رسید، به مدرسه فرزانگان (زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) رفت و خانواده‌اش از او حمایت می‌کرد.

علاقه اولیه او به علوم از طریق برادر بزرگترش ایجاد شد و بعدتر در دبیرستان این علاقه بر ریاضیات متمرکز شد. مریم میرزاخانی در دوره المپیاد به حل مسائلی دشوارتر پرداخت اما به گفته خودش مهمتر از آن، ورودش به دانشگاه شریف و آشنایی با استادان و دانشجویان دیگر بود.

بیماری مریم میرازخانی:

مریم میرزاخانی مدت 4 سال بود که با سرطان سینه دست و پنجه نرم می کرد و در یکی از بیمارستان های آمریکا تحت درمان و بستری بود.

این خبر در تیرماه امسال(96) رسانه ای شد.با پیشرفت بیماری و نفوذ سرطان به مغز استخوان وی،حال وی وخیم اعلام شد.

نزدیکان خانم میرزاخانی در گفت‌و‌گو با برخی منابع خبری گفتند خانم میرزاخانی در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشته است.

سرطان سینه،و بروز متاستاز دلیل مرگ مریم میرزاخانی اعلام شده است.

علت مرگ مریم میرزاخانی:

مدت کمی بعد از رسانه ای شدن خبر بیماری او ، علت مرگ  مریم میرزاخانی،سرطان اعلام شد.

فیروز نادری،دانشمند ایرانی صبح امروز 24 تیرماه 96 در صفحه ی اینستاگرام ش خبر از فوت مریم میرزاخانی داد.کمی بعد منابع خبری دیگر،از جمله نردیکان مریم میرزاخانی نیز،خبر فوت او را تایید کردند.پست اینستاگرام فیروز نادری دانشمند ایرانی،در مورد خبر فوت مریم میرزاخانی 


پیام توییتری نماینده سازمان ملل در تهران:

از خبر درگذشت مریم میرزاخانی غمگین شدم؛ دختر، همسر، مادر و پروفسور هوشمند ایرانی؛ روحش جاودانه در آرامش باد

بستری شدن مریم میرزاخانی در یکی از بیمارستان های آمریکا


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


42232 | 1396/04/25 |

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

ناشناس

حیف

ناشناس

خدایش بیامرزد

هلناز درویشی

خیلی جای تاسفه که جهان بخصوص ایران اینطور نخبه هایی رو از دست بده!روحش شاد و یادش همیشه جاودان

میم.ح

غم انگیزه و از اون ناراحت کننده تر اینه که هیچکدام از دوستان و همسن و سالان اطرافم.اصلا نمیدانستند ایشون که هستتند. کاش کمی بیشتر به این اسطوره ها بها بدیم قبل از اینکه دیر شود

ناشناس

خیلی اندوهناک بود روحش شاد

SABA💋

حیف شد من عاشقش بودم ... و اسطوره ی زندگیم بود ....🙁☹️

شهره

بخدا 2 روز حالم گرفتس خیلی بهش افتخار میکردم هربار عکسشو میبینم بی اختیار اشک تو چشمام جمع میشه

sarina

روحش شاد

ناشناس

چقدر زود دیر می شود گاهی

علی

کاهش جوری میشد مثل دانشمندهای ایرانی دیگر... ایران هم تدریس میکرد......حیف .....روحش شاد

صالحه

و باز هم بعد از فوت یکی از هموطنانمون فهمیدیم کی بود.!!1جای تاسفی عمیق برای هر ایرانی/روح اسطوره ی ریاضیات جهان شاد

بهزاد

روحش شاد یادش گرامی و باعرض تسلیت به مردم ایران و دنیا وخانواده محترمش

لیلا

چقد حیفه که نخبه هامونو اینجوری از دست بدیم😔😔😔

هانی

خدابیامرزه روحش شادباشه خداکنه تمام زنان این میهن مثل مریم باشن باعث افتخاره ماست

alahe

خیلی زود بود واسه پر کشیدن .....امید وارم روحی شاد و دنیایی ارام همچون بهشت داشته باشی.....با عرض تسلیت فراوان

ساختمان پزشکان