۲۲ عامل سرطان سینه را حتما بشناسید!

faateme1366
باید دانست که کشف زودرس سرطان در مراحل اولیه، منجر به درمانهای آسان تری می شود و مهمترین فردی که در این کشف می تواند کمک کند شخص زنان هستند. در ایران، سالانه ۱۰ هزار سرطان سینه جدید پیدا می‌شود که تحت درمان قرار می‌گیرند.

پروفسور محمد اسماعیل اکبری – رئیس مرکز تحقیقات سرطان و پدر پزشکی جامعه نگر ایران به‌مناسبت ماه اکتبر میلادی که ماه آگاه‌سازی درباره سرطان سینه در سراسر جهان است، در یادداشتی اختصاصی آورده است: بانوان ریحانه‌های خلقت هستند و مبنای حیات؛ و در حکمت الهی جایگاه ویژه ای به زنان داده شده است.

در ادامه این یادداشت علمی آمده است: سرطان سینه به عنوان شایع ترین سرطان زنان در دنیا یکی از اتفاقاتی است که همه را به دانایی و خدمت رسانی بهتر فرا می‌خواند.

تا امروز اقدام خاصی که بتواند از این بیماری پیشگیری کند رخ نداده است، اما کم کردن عوامل خطر متعددی که وجود دارد می تواند از میزان بروز این بیماری بکاهد.

باید دانست که کشف زودرس سرطان در مراحل اولیه، منجر به درمانهای آسان تری می شود و مهمترین فردی که در این کشف می تواند کمک کند شخص بانو و خانم‌های محترم هستند.

ایران از کشورهایی است که میزان بروز سرطان سینه در آن کم بوده و نسبت به کشورهای غربی یک پنجم تا یک ششم است.

در کشورمان ایران، سالانه قریب 10 هزار سرطان سینه جدید پیدا می‌شود که تحت درمان قرار می‌گیرند.

هر سال حدود 2500 بانوی ایرانی از این بیماری فوت می‌کنند که با در نظر گرفتن سن مبتلایان و فوت شدگان، تنها 6 درصد از بار بیماری سرطان در کشور را شامل می شود.

درمانهای این بیماری در ایران با همه جهان همخوانی دارد و جامعه پزشکی توان مقابله کافی با این بیماری را دارد.

به‌لطف الهی مرکز تحقیقات سرطان به عنوان بنیانگذار و پیشرو در آموزش این بیماری و تربیت افراد فوق تخصص و فلوشیپ، سهم ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

به‌هر حال در حال حاضر خانم های کمتر از چهل سال حدود 20 در 100 هزار و خانم‌های بالای 40 سال حدود 100 در 100 هزار نفر مبتلا می‌شوند
که رقم بالایی نیست و نباید مورد تبلیغات وحشت آفرین قرار گیرد.

باز هم تاکید می‌کنم که آگاهی زنان ارجمندمان از عوامل خطر می‌تواند در مدیریت این بیماری موثر باشد.

در مورد این عوامل قبلا توضیح داده ام که امید باز پخش و توجه به آنها را دارم؛ لکن به طور خلاصه به عرض می رسانم که عوامل روانی، اجتماعی و معنوی نقش پررنگی در ایجاد آن دارند؛ مثلا اتفاقات ناگواری که شخص نتوانسته آن را کنترل کند و یا بپذیرد، استرس های طولانی مدت، نبود جایگاه امن اجتماعی، عوامل اقتصادی و عدم پشتیبانی های خانوادگی و اجتماعی از فرد و همچنین شاخص های غیرمعنوی همچون نامهربانی، حسد، عدم ایثار و گذشت و بخشش، نداشتن توکل و صبر در مصائب و شناخت نامناسب و ناقص از حیات و مرگ با جهان بینی نامناسب و ناقص، از عوامل خطر جدی هستند!

از میان عوامل جسمی، عدم ازدواج، ناباروری، مصرف هورمن های زنانه نابجا، شیرندادن، چاقی و مصرف دخانیات و الکل از دلایل عمده ابتلا به سرطان سینه است.

به همه بانوان ضمن رعایت و کنترل عوامل خطر فوق توصیه می کنم بعد از 30 سالگی به ویژه با داشتن سابقه فامیلی مثبت، هر ماه پس از اتمام قاعدگی خود را معاینه کنند و سالی یک بار به همکارانم در گروه پزشکی اعم از پزشک خانواده، پزشکان عمومی، ماماها یا جراحان عمومی مراجعه کنند. جراحان فلوشیپ بیماریهای پستان، به عنوان نقطه اتکای نهایی این برنامه پاسخ گوی سوالات پیچیده و اقدامات تشخیصی درمانی هستند.

توجه کنید که هرگز مراجعه برای سونوگرافی و یا ماموگرافی را به‌عنوان یک روش غربالگری قبول نکرده و به آن اطمینان نکنید! این پزشک معالج شما است که مسئول تشخیص زودرس بیماری از این تست ها و پاتولوژی است و این تست ها فقط در کنار شرح حال درست و معاینه علمی معنا پیدا می‌کند.

در پایان سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی همه دختران، همسران و مادران عزیز این سرزمین را از خدای بزرگ خواستارم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ