تکارتراپی؛ روش جدید درمانی و زیبایی

دیاترمی به روش Capacitive و Resistive بصورت کلی بنام تکار معروف است وانتقال انرژی بصورت Capacitive و Resistive انجام میشود. در این روش بصورت Endogenous پروسه طبیعی بدن برای کوتاه ترشدن زمان ترمیم ضایعات عضلانی و استخوانی و سیستم حرکتی تحریک شده است و درنتیجه زمان درمان کوتاه تر میشود.

تکارتراپی؛ روش جدید درمانی و زیبایی

انتقال انرژی در این روش از طریق ایجاد جریان الکترومگنتیک صورت میگیرد که اگر در ست انجام پذیرد موجب بهبودی متفاوت ضایعه در عمق پوست، تحریک جریان لنف و خون، بافت عضلانی، تاندونها، لیگامانها، بافت های همبند و استخوان میشود. برخورد جریان الکترومگنتیک و بافت ها موجب افزایش کنترل شده و حرارت به صورت موضعی وارد بافت میگردد که باعث بهبود جریان لنفی و پرخونی در بافت میشود و باعث آزادی هورمون های تسکین دهنده و ترمیم بافت و کاهش ادم- درد وتورم می شود.

تکارموجب تسریع جریان خون بصورت مستقیم از طریق افزایش درجه حرارت موضعی و بصورت غیر مستقیم باعث افزایش اکسیژن در بافت های تحت درمان شده و سیستم ایمنی بدن را تحریک و تسریع در بهبودی بافت ها میشود.

عملکرد روش Capacitive

در این روش درمان ، تمرکزروی بافت های زیر الکترومتحرک میباشد و سبب تحریک بافت های نرم عضلات لنف و وریدها  می شود.

تحریک دیاترمیک انجام شده توسط روش Capacitiveبا استفاده از الکترود ایزوله با اندازه های متفاوت و متناسب با محل درمان و الکترود خنثی بصورت صفحه باز تاب عمل میکند موارد موردنظررا ایجاد و درمان انجام می پذیرد- هیچگونه جریانی از بافت عبور نمی کند و با ایجاد نوسات قطبی باعث حرارت در بافت میشود که در شکستگیها– بیماری های مفصلی و جذب ادم بعد از تروما،کاربرد دارد.

عملکرد روش Resistive

در این روش که عموما بر روی بافت های دارای آب کم و تراکم زیاد هستند انجام میشود جریان بین الکترود متحرک و صفحه بازتاب برقرار میشود و باعث تاثیرات بیولوژیکی روی عضلات عمقی-مفاصل-تاندونهاو بافت کارتیلاژ میگردد که در صدمات ورزشی-آرتریت-آرتروز- التهاب تاندون ها- بورسیت-التهاب کپسول و خارپاشنه استفاده می گردد.

تکار توسط انواع مدولاسیون های (FSK-AM-PWM) و ترکیبی از آن ها نیز با تغییر رنج فرکانس بالا ( SWEEP) قابلیت انجام پروسه هایی از قبیل:

خون رسانی

اکسیژن رسانی

گرما درمانی

انقباض و انبساط عضلات

ارسال سیگنال های عصبی جهت جلوگیری از انتقال پیام درد در بافت مورد درمان را دارد.

قابلیت اجرای پنج پروسه ی بیولوژیکی بالا به همراه کنترل عمق موثر درمان به عنوان پارامتری کنترلی ، قابلیت های ویژه ای به دستگاه بخشیده که به تبع آن قادر به اجرای انواع دوره های درمانی فیزیوتراپی ، توان بخشی ، ورزش درمانی ، زیبایی و نیز تناسب اندام در قالب تحریک برای بازسازی بافت ، تسریع دوره بازسازی و ترمیم ، جلوگیری از درد و تسکین آن ، تقویت ماهیچه ها ، ریلکس کردن ماهیچه های بدن ، چربی سوزی ، لیفتینگ ، تغییر خواص کلاژن ها و تحریک برای ایجاد کلاژن های جدید در بافت مناسب جهت شکستن سد امپدانسی بافت بدن به عنوان موج حامل ارسال پیام های مختلف R Fزیر پوست می باشد . مکانیزم عملکرد این دستگاه با پایه ریزی فرکانس برای اعصاب و عضلات را ( در عمقی بیشتر از هر نوع دستگاه دیگر و فاصله های بین دو قطب طولانی تر از هر دستگاه دیگر ) ممکن ساخته است و نیز دارای خواص کارکردی:

رزونانس مولکول های آب و به تبع آن رزونانس مولکول های اکسیژن محلول در آب و در نتیجه اکسیژن رسانی بیشتر و ایجاد گرمای عمقی

افزایش قطر عروق خونی که در کنار گرمای عمقی سبب خون رسانی در ناحیه مورد درمان می شود.

ارسال پیام هایی برای انقباض و انبساط عضلات به وسیله امواج فرکانس بالای RFکه این امواج توسط عضله فیلتر شده و موج مدوله پیام عضلانی توسط عضله برای انقباض و انبساط جذب می گردد.

ارسال پیام هایی برای اعصاب

تصحیح خواص کلاژن ها

نکته ی مهم در این درمان عبور انتقال گرما به عمق دلخواه توسط ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی است.در این حالت افزایش ۱۰ الی ۱۵ درجه ای به بافت ها ، کلاژن ها و فیبرها اعمال می شود که باعث می شود دوباره شکل درست بگیرند بافت ها کوتاه تر و قوی تر شده کلاژن فیبرها شکل محکم تری به خود بگیرد که باعث زیبا تر شدن پوست خواهد شد. نتایج به دست آمده حاکی از کم شدن عمق چین و چروک ها و برطرف شدن آنها و هم چنین بهتر شدن و شکل گرفتن پروسه ی بازسازی کلاژن ها و متعاقبا زیبایی بیشتر است.

سه زمینه عمده کاری : زیبایی ، فیتنس و فیزیوتراپی

 بالاترین قدرت و عمق نفوذ نسبت به سایر دستگاه ها

افزایش خونرسانی اکسیژن رسانی و دمای عمقی بافت

لاغری بدون بازگشت

شبیه ساز کامل فعالیت ورزشی

 عملکرد های موازی دستگاه در منوی فیزیوتراپی

 تسکین دردهای مزمن و دردهای ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی

تحریک و تسریع پروسه بازسازی بافت های آسیب دیده

مناسب برای استفاده پس از عمل های جراحی ارتوپدی

تقویت و بازسازی عضلات

گرما درمانی توسط امواج الکترومغناطیسی

  عملکرد های دستگاه در منوی زیبایی :

بازسازی و جوان سازی پوستاز بین بردن چین و چروک ها

برداشتن لک ، جای خال و جوش

فرم دهی و ماساژ صورت

لیفتینگ پوست

رفع سلولیت

 عملکردهمزمان و موازی دستگاه در منوی فیتنس :

تحریک و تقویت عضلات

چربی سوزی

فرم دهی ، لیفت و بازسازی پوست

 تکار درمانی جدید است و مقالات کمی بر روی آن وجود دارد اما به هرحال تاثیرات کلینیکی موثری با استفاده از تکار مشاهده شده است.

فیزیوتراپیست غزل خراجی


ارسال به دوستان از طریق
امتياز 2 از 5 بر اساس نظر1 نفر
مطلب مفيد بود؟


325 | 1396/09/11 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : دستگاه RF فیزیوتراپی فیزیوتراپیست دستگاه

ساختمان پزشکان