سندروم دست وجین کاران!

از اختلالات نسبتاً شایع در دست بخصوص در ناحیه انگشت شست دست که باعث ناتوانی در حرکات انگشت شست دست و بخصوص باعث ناتوانی در به دست گرفتن قلم و نوشتن میشود، سندرم شست وجین کاران است که اصطلاحا به آن weeders thumb می گویند.

سندروم دست وجین کاران!

علت: علت ایجاد این سندرم، وارد شدن بار اضافی به عضلات آپوننس شست ( عضله ای که باعث قرار گیری شست در مقابل سایر انگشتان می شود ) و اداکتور شست( عضله ای که انگشت شست را به انگشت اشاره نزدیک می کند ) می باشد. لذا افرادی که به کار کشاورزی اشتغال دارند و وجین کار هستند به علت گرفتن و پیچاندن متوالی علف بین انگشتان شست و انگشت دوم عضلات اداکتور شست و آپوننس شست دچار نقاط ماشه ای( تریگرپوینت )  دردناک میگردند، بطوریکه در صورت ادامه این روند و عدم درمان به موقع و یا پیشگیری از آن، باعث دردهای موضعی و دردهای راجعه به سرتاسر انگشت شست و حتی قسمت قدام مچ دست می گردد. در اثر ایجاد این عارضه فرد دیگر قادر به ادامه کار و فعالیت نمی باشد و حتی قادر به نوشتن نیز نمی باشد. گاهی این نوع درد با بیماری های دیگری که علت های متفاوتی دارند اشتباه گرفته می شود و درمان آن نیز به تعویق می افتد.

علائم بیماری: در صورت فعال بودن نقاط ماشه ای در عضلات درگیر، علاوه بر درد شدید که حتی در شب ها هنگام استراحت هم مانع خواب راحت فرد بیمار میشود، تمامی اموراتی که نیاز به استفاده از انگشت شست هست، دچار اختلال می گردد. بطوریکه دست خط فرد حتی ممکن هست قابل خواندن نباشد و فرد قادر به نقاشی نباشد.افراد مبتلا در دوخت و دوز و بستن دکمه لباسشان مشکل دارند. همچنین توانایی گرفتن قلم و نوشتن طولانی مدت مختل میشود.

در معاینه بیمار لمس قسمت برجسته انگشت شست غالباً دردناک است و همچنین عضلات این ناحیه ضعیف هستند.

حرکات جمع کردن، دور کردن و نزدیک کردن انگشت شست دردناک هست. درد راجعه عضلات دیگری مانند عضلات اسکالن، عضله بازویی، سوپیناتور،براکیورادیالیس و اکستانسور بلند رادیالیس مچ دست نیز خودش را در این ناحیه میتواند نشان دهد که این عضلات نیز باید معاینه شوند و قبل از درمان این سندرم ابتدا آنها درمان شوند.

تشخیص افتراقی: شایع ترین موارد که ممکن است منجر به اشتباه در تشخیص گردند عبارتند از سندرم کانال مچ دست، آرتروز در مفاصل مچ دست و مفصل انگشتان شست و سندرم دکورون( التهاب تاندون های دو عضله در شست به علت استفاده ی بیش از حد از آن ها)  باشد.

درمان: مهم ترین بخش از درمان پیشگیری است که عمدتاً شامل اجتناب از اعمال فشار بیش از حد به عضلات اطراف شست است. افرادی که بر اساس اقتضای شغلشان مجبورند از این عضلات بیشتر استفاده کنند می بایستی در حین کار به عضلات دستشان استراحت بدهند. بطوریکه در زمان احساس خستگی چند دقیقه ای استراحت کرده و سپس مجددا اقدام به فعالیت نمایند. چنانچه درد ناشی از نقاط ماشه ای مانع از ادامه فعالیت آنها گردد باید بلافاصله به پزشک متخصص و یا فیزیوتراپیست مراجعه نموده و در روند مناسبی تحت درمان قرار بگیرند. استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب به درجاتی میتواند شدت درد را کم نماید، ولی در ادامه درمان بیمار باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرد.

 یکی از درمانهای مناسب غیر دارویی برای این بیماران انجام حرکات کششی برای عضلات درگیر است.

استفاده از لیزر (پر توان و یا کم توان) ، شاک ویو و اولتراسوند میتواند به درمان این بیماری کمک نماید. این مدالیته ها باعث کاهش درد و التهاب موضع می شوند و تاثیرلات ترمیمی نیز دارند. ولی یکی از موترثرین درمانها که معمولاً در یک الی دو جلسه میتواند به درمان این بیماری کمک قابل توجهی بنماید بکار بردن سوزن خشک توسط متخصصین فیزیوتراپی می باشد. سوزن خشک باعث رفع تریگر پوینت این ناحیه می شود و پس از آن باید عضلات ضعیف شده تقویت شوند و تمرینات عملکردی انجام شود.

برگردان: فیزیوتراپیست غزل خراجی

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر نام و منبع الو دکتر مجاز می باشد


ارسال به دوستان از طریق
امتياز 5 از 5 بر اساس نظر1 نفر
مطلب مفيد بود؟


192 | 1396/09/13 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : فیزیوتراپی فیزیوتراپیست درد

ساختمان پزشکان