نکاتی آماری درباره hiv و ایدز

هرساله در روز اول دسامبر مردم سراسر جهان گردهم می‌آیند تا به مناسبت روز جهانی ایدز به برسی و تحلیل نکات پیرامون این بیماری بپردازند. این روز توسط سازمان جهانی بهداشت برای معرفی و آگاهی بخشی بیشتر به مردم ترتیب داده شده و از تمام کشورها خواسته شده است که با برگزاری مراسم‌هایی در روز جهانی ایدز مردم خود را با این بیماری خاص بیشتر آشنا کنند.

نکاتی آماری درباره hiv  و ایدز

 

 هرچند که پیشرفت‌های چشم‌گیری در پیشگیری از ایدز را شاهد هستیم اما هم‌اکنون چیزی در حدود 35 میلیون نفر از مردم جهان به این بیماری مبتلا هستند.

داستان کسانی که به ایدز مبتلا هستند و یا افرادی که عزیزان خود را به این خاطر از دست داده‌اند همیشه برای ما غم‌انگیز بوده است. و متأسفانه در جوامع پیشرفته این آمار به طرز فاجعه باری در حال افزایش است.

ما در این مطلب قصد داریم تا به‌طور مثال آمار مبتلایان به  ایدز در کشور پیشرفته‌ای چون آمریکا برسی کنیم تا  شاید زنگ خطر بلندتری را در میان جامعه به صدا دربیاورد و مردم با پیشگیری‌های بسیار آسان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند.

1.5 میلیون نفر در ایالت متحده به ایدز مبتلا هستند

از هر200 بچه زیر 13 سال ، 1 نفر به ایدز مبتلا شده است علاوه بر اینکه بیش از 15% افراد مبتلا به ایدز از بیماری خود هیچ اطلاعی ندارند.

در کل جهان نیز حدود 35 میلیون نفر مبتلا به ایدز هستند که 70% از آن‌ها در قاره آفریقا زندگی می‌کنند.

12.333 مورد مرگ در سال بر اثر ابتلا به ایدز در ایالات‌متحده ثبت می‌شود

در سال 1995 یک هر سال یک چهارم از افراد مبتلا به ایدز فوت می‌کردند، این آمار در سال 2009 به تنها 21هزار مورد فوتی کاهش یافت و اما با پیشرفت علم پزشکی و مراقبت‌های بعد از بیماری خوشبختانه در سال 2014 فقط 12 هزار مورد مرگ بر اثر ایدز به ثبت رسیده است. این کاهش شدید مرگ نه تنها در آمریکا بلکه در بیشتر کشورهای جهان نیز رخ داده است، که نشانه امیدوار کننده‌ای به نظر می‌رسد.

8807 نفر از افراد بین 13 تا 24 سال هرساله به جمع مبتلایان به ایدز می‌پیوندند

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری ایدز(CDC) از هر 5 جوانی که به عفونت‌های خونی مبتلا بودند یکی از آن‌ها به مرحله پیشرفته ایدز دچار می‌شود. البته با اطلاع رسانی فراوان از سال 2008 تا کنون حدود 18% آمار ابتلا به ایدز در این رده سنی کاهش یافته است.

10سال زمان لازم است تا این بیماری خود را نشان دهد

مردم ممکن است دوره طولانی را با این بیماری زندگی کنند بدون آنکه متوجه شوند و همین اتفاق باعث خواهد شد تا مراحل درمان را خیلی دیر آغاز کنند. از همین رو تمام افرادی که رفتار پرخطری انجام داده‌اند که امکان ابتلا به ایدز در آن وجود دارد حتماً باید آزمایش تشخیص بیماری را انجام دهند. خوشبختانه این روزها به کمک داروهای جدید امکان کاهش قابل توجه اثرات بیماری وجود دارد.

46% از افراد بزرگ‌سال  بین 16 تا 56 سال هرگز آزمایش تشخیص ایدز نداده‌اند

از سال 1997 تا 2004 چیزی به نام آگاهی درباره ایدز و تست آن وجود نداشتن و همین امر باعث افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس خطرناک در آمریکا شد. از آن به بعد مسئولان  تصمیم گرفتند تا روز 27 ژوئن را به نام روز تست ایدز نام گذاری و خدمات گسترده رایگانی را در این باره به مردم ارائه دهند.

توصیه می‌شود در سراسر جهان افراد حداقل یک بار در تست تشخیص ایدز شرکت کنند، زیرا تشخیص ابتلا به ایدز نه تنها به درمان خود فرد کمک می‌کند بلکه از گسترش آن بیماری در بین خانواده و اطرافیان همان فرد نیز تأثیرگذار خواهد بود.

 

مصرف داروهای ضد ویروسی تا 75% می‌تواند انتقال ایدز از بدن فرد ناقل به دیگران را کاهش دهد

Truvada اولین دارویی است که سازمان جهانی بهداشت آن را برای جلوگیری از انتقال ایدز به دلیل رابطه جنسی معرفی کرده است.  در یک برسی  بین زوج‌های آفریقایی که یکی از آنها مبتلا به ایدز بود مشاهده شد که با استفاده از این دارو تا 75% انتقال ایدز از طریق تماس جنسی به زوج دیگر جلوگیری شد.

بین سال‌های 2011 تا 2016 تعداد مبتلایان به ایدز 11% کاهش یافته است
این کاهش به خاطر برنامه گسترده سازمان جهانی بهداشت با همکاری دولت‌ها در آگاهی بخشی مردم رخ داده است که مشاهده می‌شود در برخی کشورها خطرپذیر مانند آسیای شرقی و آفریقا این کاهش تا 29% بوده است.

آمار ایدز در ایران

طبق آمارها در ایران تاکنون بیش از 30 هزار مورد از مبتلایان به ایدز شناسایی شده‌اند که این آمار فقط 30% از مبتلایان واقعی را تشکیل می‌دهد و احتمالاً 70% دیگر از بیماری خود بی‌اطلاع هستند.  در بین این افراد 85% از مبتلایان را مردان و 15% را تشکیل می‌دهند که سهم انتقال به وسیله اعتیاد 67% و حدود 18% نیز به دلیل روابط جنسی است.

برگردان: گودرزی

چطور با فرد مبتلا به ایدز رفتار کنیم؟

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر نام و منبع الو دکتر مجاز می باشد


 

 

 

 


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


382 | 1396/09/14 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : ایدز HIV HIV مثبت

ساختمان پزشکان