علائم هشدار دهنده سکته مغزی

سکته مغزی یک حالت اورژانسی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و زمان طلایی درمان آن از دست برود، آسیب های جدی و ماندگاری به شخص وارد خواهد کرد.

علائم هشدار دهنده سکته مغزی

سکته مغزی یک حالت اورژانسی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و زمان طلایی درمان آن از دست برود، آسیب های جدی و ماندگاری به شخص وارد خواهد کرد.
برای تشخیص به هنگام آن، نیاز است با علائم هشدار دهنده سکته مغزی آشنا باشیم.در سکته مغزی، خون رسانی به دلایل متعددی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و سلول های آن قسمت مغز به تدریج در عدم وجود غذا و اکسیژن می میرند و در ادامه ی این اتفاق، قسمت هایی از بدن که تحت امر آن قسمت از مغز بودند از کار افتاده یا با مشکلات جدی مواجه می شوند.سکته مغزی می تواند به دلایلی مانند بسته شدن رگ های خونی توسط لخته ها خون یا پارگی رگ های خونی اتفاق بیفتد.

حدود ۸۵٪ از تمام موارد سکته‌های مغزی بر اثر بسته شدن یک شریان مغزی با یک لخته خون اتفاق می افتد.

آمبولی مغزی وقتی رخ می‌دهد که تکه‌ای از یک لخته خون که در جای دیگر بدن مثل قلب یا رگ اصلی گردن ساخته شده، خود را از طریق جریان خون به یکی از شریان‌های خون‌رسان مغز برساند و در آنجا گیر کند. حدود یک چهارم از سکته‌های مغزی بر اثر آمبولی مغزی بروز می‌کنند. خونریزی مغزی باعث حدود ۱۵٪ سکته‌های مغزی می‌باشد که بر اثر پاره شدن یکی از شریان‌های مغز ایجاد می‌شود. در این موارد خون بر روی بافت‌های اطراف آن ریخته می‌شود.
تشخیص سریع و اقدامات درمانی به هنگام، نقش مهمی در حفظ جان افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، دارد.

علائم هشدار دهنده سکته مغزی برای تشخیص به هنگام آن:

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:
ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
- فلج صورت، بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
- اختلال در راه رفتن ، سرگیجه ، عدم تعادل یا عدم هماهنگی ناگهانی (آتاکسی)
- اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
- احساس ناگهانی خستگی شدید
- اشکال در بلع (دیس فاژی)
- کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
- دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم به طور ناگهانی
- سردرد شدید و ناگهانی و بدون علت مشخص
- از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت
- اختلال در قضاوت
- سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
- بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
- اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند
- عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.
اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.
سعی کنید در مورد سکته مغزی آموزش های لازم را ببینید. هرچه زمان بیشتری بگذرد، مغز آسیب بیشتری می بیند .با 115 تماس بگیرید و در صورتیکه علایم سکته مغزی یا حمله قلبی را تجربه کرده اید، فورا به بیمارستان مراجعه کنید.