رژیم غذایی سالم و صحیح در کودکان مبتلا به ام‌اس

استفاده از یک رژیم غذایی سالم و صحیح در بیماران مبتلا به ام‌اس از سایر افراد اهمیت بیشتری دارد. مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی مناسب به‌ویژه اگر در مراحل ابتدایی بیماری شروع شود باعث کند شدن سیر بیماری و کاهش میزان ناتوانی کلی در درازمدت می‌شود. تحقیقات حاکی از این واقعیت است که اکثر بیماران ام‌اس طی بیماری دچار کاهش یا افزایش غیرطبیعی وزن می‌شوند که هر دوی این حالات بر وضع بیمار اثر منفی دارد.

رژیم غذایی سالم و صحیح در کودکان مبتلا به ام‌اس

بیماری MS یا Multiple Sclerosis از جمله بیماری‌هایی است که امروزه شیوع و بروز آن در بسیاری از جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت در حال بالا رفتن می‌باشد.

شیوعMS در کودکان

به گزارش بهداشت نیوز، بیماری MS یا Multiple Sclerosis از جمله بیماری‌هایی است که امروزه شیوع و بروز آن در بسیاری از جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت در حال بالا رفتن می‌باشد.

این بیماری با درگیر کردن اعصاب محیطی بیمار باعث ناتوانی او در انجام اعمال حرکتی می‌شود.

با وجود این که بسیاری از محققان علوم پزشکی و سلامت بر این اعتقادند که شیوع این بیماری در بالغین بیش از کودکان و نوجوانان زیر 18 سال می‌باشد، اما برخی آمارها حکایت از آن دارند که 8000 تا 10000 نفر از کودکان و نوجوانان زیر 18 سال در جهان ممکن است سالیانه مبتلا به درجه‌های خفیف تا شدید این بیماری شوند.

البته برخی مطالعات علمی نشان دادند که احتمال بروز این بیماری در کودکان حساس و عاطفی بیش از سایر کودکان می‌باشد.

نشانه‌هایMS در کودکان

از نشانه‌های بروز این بیماری در کودکان می‌توان به دوبینی، عدم حفظ تعادل در هنگام ایستادن و راه رفتن، کندی در حرکت و پایین بودن عملکرد حسی و حرکتی آنها اشاره کرد.

راه‌های درمان بیماریMS در کودکان

با وجود این که امروزه درمان اختصاصی برای این بیماری در کودکان وجود ندارد؛ بنابراین پزشکان همان نسخه‌های دارویی و درمانی بالغین را البته با دوز پایین‌تر برای کودکان مبتلا تجویز می‌نمایند.

اگرچه اعتقاد متخصصان سلامت بر آن است که استفاده از جلسات منظم فیزیوتراپی و کاردرمانی، در کنار پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای این کودکان ضروری می‌باشد.

تغذیه درمانی کودکان مبتلا به بیماری  MS

مطالعات محققان علوم سلامت و تغذیه در دانشکده پزشکی دانشگاه‌ هاپکینز نشان داده که پیروی از رژیم‌های غذایی پرچرب که مملو از چربی‌های اشباع باشند در این کودکان، باعث تشدید بیماری می‌شود، از سوی دیگر مصرف رژیم‌های غذایی که بر پایه سبزی‌ها و میوه‌ها باشند، می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را در این کودکان کند نمایند.

در واقع مصرف زیاد اسیدهای چرب اشباع ارتباط نزدیکی با پیشرفت روند بیماری در این کودکان دارد که یکی از علل این امر، بالا رفتن میزان التهابات در بدن کودکان می‌باشد.

به همین دلیل توصیه متخصصان تغذیه به مصرف رژیم غذایی با میزان کمتری از چربی و میزان بالاتری از میوه‌ها و سبزی‌ها می‌باشد.

برخی مطالعات علمی دیگر هم نشان دادند که کمبود ویتامین D به خصوص در کودکان چاق می‌تواند با بروز بیماری MS در ارتباط باشد.

به همین دلیل والدین باید برای پیشگیری از بروز این بیماری در کودک خود دو نکته را توجه نمایند، یکی تلاش بر این که باعث چاقی کودک خود نشوند و دوم اینکه در صورتی که کودک آنها دچار کمبود ویتامین D می‌باشد با مشورت پزشک متخصص اطفال به او میزان مناسبی از مکمل ویتامین D را بدهند.

زندگی آنلاین

علت اصلی بیماری ام اس


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


115 | 1396/11/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : بیماری کودکان بیماری MS علت بیماری ام اس درمان ام اس بیماری ام اس

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان