این داروها چشم ها را خشک و سوزان می کنند - الو دكتر

این داروها چشم ها را خشک و سوزان می کنند

اگر احساس سوزش در چشم شما را اذیت می کند و یا احساس می کنید جسمی خارجی داخل چشم شما رفته ولی اینطور نیست، دچار خشکی چشم شده اید که می تواند از عوارض داروهایتان باشد.

این داروها چشم ها را خشک و سوزان می کنند

خشکی چشم با علائمی مانند احساس خشکی سطح چشم هنگام پلک زدن، سوزش، خراشیدگی و کاهش دید گذرا (که با چند بار پلک زدن معمولا برطرف می شود) بروز می کند. در برخی موارد خشکی زیاد چشم، باعث تحریک بیش از حد جزء آبکی اشک شده و منجر به آبریزش می‌شود. گاهی نیز بیمار احساس وجود جسم خارجی در چشم می‌کند.

برای تایید این بیماری، پزشک گاهی میزان اشک چشم بیمار را اندازه گیری می کند.

با برخی از داروهایی که ممکن است، سبب خشکی چشم شود، آشنا شوید:

داروهای فشار خون

مسدود کننده‌های بتا پاسخ بدن نسبت به هورمون آدرنالین را مسدود کرده و با آرام کردن ضربان قلب و در نتیجه کاهش نیرویی که خون به سرخرگ‌ها وارد می‌کند، به کاهش فشار خون کمک می‌کنند. یکی از عوارض این داروها این است که بدن نوعی پروتئین که به غدد اشک فرستاده می‌شود را کمتر تولید می‌کند. این موضوع باعث کاهش اشک و خشکی چشم می‌شود.

داروهای ضد احتقان بینی

این داروها با کاهش تورم رگ‌های خون رسان بینی به شما کمک می‌کنند. وقتی تورم کم می‌شود فضای بیشتری برای جریان هوا به وجود می‌آید و فرد دوباره به راحتی نفس می‌کشد. اما این داروها نیز شبیه آنتی هیستامین‌ها تولید اشک را کاهش می‌دهند.

آنتی‌هیستامین‌ها

داروهای آنتی‌هیستامین از جمله لوراتادین، دیفن هیدرامین و فکسوفنادین، پاسخ بدن نسبت به محرک‌های آلرژی را مسدود کرده و از نشانه‌های شایع مانند خارش، عطسه، آبریزش چشم و بینی جلوگیری می‌کند اما موجب کاهش اشک چشم نیز می‌شوند. این مساله موجب خشکی و ناراحتی چشم می‌شود.

داروهای آکنه

ایزوترتینوئین یا همان داروی ضد آکنه با کاهش ترشح چربی غدد خاصی از بدن به خلاصی از شر آکنه کمک می‌کند. اما بعضی از غدد مذکور در پلک چشم قرار دارند و چربی اشک را نیز کاهش می‌دهند و نتیجه آن خشکی چشم است.

داروهای ضد افسردگی، ضد پارکینسون و خواب‌آورها

تمام این داروها، موجب توقف سیگنال‌های ارسالی به غدد اشکی می‌شوند که نتیجه خشکی چشم خواهد بود. البته فقط داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از این مکانیسم پیروی می‌کنند.

قرص‌های ضد بارداری

هورمون درمانی جایگزین خود عاملی برای ابتلا به خشکی چشم است. زنانی که تنها استروژن دریافت می‌کنند بیشتر از زنانی که استروژن و پروژسترون را با هم مصرف می‌کنند در معرض خشکی چشم هستند.

این مطالب را نیز بخوانید:

از کجا بفهمیم که خشکی چشم داریم؟!

بیماری-خشکی چشم

همه چیز درباره خشکی چشم


ساختمان پزشکان