چگونه از دندان‌ های کودکمان مراقبت کنیم؟! - الو دكتر

چگونه از دندان‌ های کودکمان مراقبت کنیم؟!

برای مراقبت از دندان های کودکمان باید نکاتی را رعایت کنیم، اما این نکات شامل چه مواردی هستند، و چگونه از دندان های کودکمان مراقبت کنیم.

چگونه از دندان‌ های کودکمان مراقبت کنیم؟!

بسیاری از مادران توجهی به دندان های کودکان خود ندارند، چون عقیده دارند که دندان شیری است و در دهان نمی ماند، اما جالب است بدانید که اگر به دندان های کودک خود رسیدگی نکنید، باعث بیمار شدن لثه های کودک برای رشد دندان های جدید می شود. لازم است بدانید کهمراقبت از دندان های کودک اصول خاص خودش را  دارد. اگر نمی دانید چگونه از دندان‌های کودکمان مراقبت کنیم، و اصول مراقبت از آن ها چیست،این مقاله را تا انتها بخوانید.

مراقبت از دندان‌های نوزاد قبل از رشد

حتی قبل از رشد دندان‌های شیری نیز باید دهان کودک را تمیز کنید. بعد از خوردن غذا یا شیر، لثه‌های کودک را با یک دستمال بسیار نرم و گرم تمیز کنید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی که برای اینکار وجود دارد استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که حجم زیادی از خمیردندان فلوردار نباید بلعیده شود. به این موضوع دقت داشته باشید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند برای بدن سمی باشد.

مراقبت بعد از رویش دندان

بعد از اینکه رویش‌ دندان‌ها آغاز شد، مراقبت از آن‌ها را شروع کنید. بیشتر والدین بر این باورند که دندان‌های شیری کودک اهمیت زیادی ندارد زیرا با دندان‌های اصلی و دائمی جایگزین خواهند شد. اما به خاطر داشته باشید که دندان‌های شیری جای دندان‌های دائمی را حفظ می‌کنند و به کودک کمک می‌کنند غذا را بخورد و بجود. اگر مراقبت درستی از دندان‌های شیری صورت نگیرد، امکان پوسیده شدن آن وجود خواهد داشت. همین امر موجب عفونت لثه می‌شود که به آن ژنژیویت یا التهاب لثه می‌گویند. التهاب لثه به حالتی گفته می‌شود که در آن پلاک‌های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می‌کند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود. این موضوع می‌تواند بر روی فضای دندان‌های دائمی نیز تاثیر بگذارد.

مراقب پوسیدگی دندان‌ها باشید:

اولین نشانه پوسیدگی در دندان کودک، تغییر رنگ و لکه‌های کوچکی است که بر روی آن ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی حفره‌های کوچکی بر روی دندان پدیدار خواهد شد. اینکه کودک خود را به همراه بطری شیر یا آب میوه به رختخواب می‌فرستید ایده خوبی نیست. چنین موادی دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان‌هاست. سعی کنید دهان کودک را همیشه تمیز نگه دارید.

شستشوی دهان کودک با آب

بعد از هر وعده غذایی می‌توانید دهان کودک خود را با آب تمیز کنید. نوشیدن آب بعد از هر وعده می‌تواند دندان‌ها را تمیز کند. اما بهتر است از یک خمیردندان نرم برای اینکار استفاده کنید تا کودک به آن عادت کند. تا زمانی که کودک شما ۱۸ ماهه نشده است و غذای جامد مصرف نمی‌کند ممکن است به مسواک نیاز نداشته باشید. با اینحال می‌توانید به آرامی دندان او را با مسواک یا دستگاه مناسب پاکسازی کنید.

استفاده از خمیر در دوسالگی

زمانی که کودک شما به سن ۲ سالگی رسید، خمیردندان مخصوص کودکان را به اندازه یک نخود بر روی مسواک بگذارید و با آن دندان‌های او را تمیز کنید. اگر زیاد در این مورد مطمئن نیستید می‌توانید تا سن ۳ سالگی کودک منتظر بمانید. در این سن کودک به اندازه کافی بزرگ شده است و خمیردندان را نمی‌خورد.

تنظیم مصرف فلوراید در کودکان

حتی اگر کودک شما از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده نمی‌کند نیز باید مقدار کافی از آن را برای بدن تامین کنید. این مقدار معمولا در آب شیر موجود است. بیشتر منابع آب عمومی این مقدار را اضافه می‌کنند. اگر آب شیر فلوراید ندارد، بهتر است در مورد مقدار فلوراید مصرفی از پزشک خود مشورت بگیرید.

مراجعه به دندانپزشک با برنامه منظم

بیشتر متخصصان بر این باورند که اولین مراجعه کودک به دندانپزشک باید در سن ۱ سالگی باشد اما برخی دیگر نیز بر این باور هستند که اولین مراجعه به پزشک بهتر است در سن ۳ سالگی باشد.

اگر بتوانید مراقبت کاملی از دندان‌های کودک خود داشته باشید، عادت‌ مراقبت از آن را در وجود کودک خود نهادینه خواهید کرد. از همان روزهای ابتدایی مراقبت از دندان‌ها را به کودک خود یاد بدهید.

مراقبت از دندان کودک در سنین مختلف....

اصولی ترین روش مراقبت از دندان های کودکان چیست؟


ساختمان پزشکان