باکتری خطرناک تب مالت در این مواد غذایی یافت می شود!

بیماری تب مالت،توسط نوعی باکتری به انسان منتقل می شود.

باکتری خطرناک تب مالت در این مواد غذایی یافت می شود!

بیماری تب مالت:

بیماری تب مالت، یک عفونت باکتریایی است که از گاوها، گوسفندان یا بزهای آلوده و عفونی شده به انسان انتقال می یابد، این بیماری از انسان به انسان مسری نیست. این بیماری، در حیوان به نام سقط جنین واگیر مرسوم است و به نام های دیگری نظیر تب مواج، تب دیوانه، تب مدیترانه ای نیز نامیده می شود. بروسلوز انسانی (تب مالت) ناشی از «بروسلا ملی تنسیس» در جاهایی که گوسفند و بز آلوده زیاد است خطر جدی بهداشت عمومی در آن مناطق می باشد و بیشتر در فصول تابستان و بهار یعنی فصل زایش و شیردهی دام ها دیده می شود. 

بیماری تب مالت چه علائمی دارد؟ 

علائم این بیماری در انسان عبارتنداز:

تب که عصر و شب افزایش می یابد،عرق فراوان و خیس کننده بخصوص هنگام شب، لرزه، سردرد، خستگی، بی اشتهایی، بی حالی، ضعف عمومی، کاهش وزن، درد مفاصل و کمر به خصوص ستون فقرات، دردهای شکمی، بزرگ شدن گره های لنفاوی، بزرگ شدن کبد و طحال، رنگ پریدگی، افسردگی، درد عمومی بدن، یبوست، ناتوانی جنسی، درگیری قرنیه چشم و ضایعات پوستی، درد سیاتیک، سندرم مننژه و ندرتا بروز آبسه در تخمدان ها، کلیه ها و مغز.

عامل بیماری تب مالت چیست؟

بروسلوز گوسفند و بز خطرناک ترین عامل بیماری تب مالت در انسان است، زیرا قدرت بیماری زایی آن نسبت به سایر انواع دیگر بیشتر است. عامل بیماری تب مالت می تواند در حرارت 60 درجه سانتی گراد برای 10 دقیقه، در معرض آفتاب چند ساعته، در پنیر تازه تا 3 هفته در گرد و غبار به مدت 6 هفته در مدفوع حیوانات 100 روز، در شیر خام به مدت 10 روز، در پنیر تازه تا سه ماه و در بستنی و خامه نیز تا مدتی زنده بمانند و در گوشت نمک زده نیز ممکن است تا مدتی مقاومت کند. ولی از طرفی به وسیله دود دادن منجمد کردن و نمک زدن گوشت آلوده، تعداد آنها در عرض چند روز شدیداً کاهش می یابد.

بیماری تب مالت چگونه منتقل می شود؟ 

راههای‌ سرایت‌ بیماری‌ به ‌انسان‌:

۱ – به‌ صورت‌ تماس‌ مستقیم‌ بابافتهای‌ حیوان‌ آلوده‌ نظیر خون‌،ترشحات‌ رحمی‌ و ترشحات‌ جنین‌سقط شده‌.

۲ – به‌ صورت‌ غیرمستقیم‌ از راه‌

– مصرف‌ شیرخام‌ و فرآورده‌های‌لبنی‌ آلوده‌ خصوصا پنیر تازه‌، خامه‌،سرشیر و کره‌

– انتقال‌ تنفسی‌ از طریق‌افشانه‌های‌ موجود در هوای‌ آغل‌ واصطبل‌ آلوده‌ یا آزمایشگاه‌

– فرو رفتن‌ سر سوزن‌ سرنگ‌حاوی‌ واکسن‌های‌ حیوانی‌ به‌ دست‌انسان‌ 

بیماری تب مالت چگونه درمان می شود؟ 

رژیم‌های‌ درمانی‌متفاوتی‌ برای‌ درمان‌ بیماران‌ مبتلا به‌تب‌ مالت‌ توصیه‌ می‌شود، لیکن‌ هیچ‌گاه‌از یک‌ دارو به‌ تنهایی‌ در درمان‌ بیمارنباید استفاده‌ کرد (مگر در زمان‌حاملگی‌ و با توصیه‌ پزشک‌). طول‌دوره‌ درمان‌ حداقل‌ ۸ هفته‌ (دو ماه‌)می‌باشد.

تب مالت سراغ چه کسانی می رود؟


734 | 1397/01/22 | تب مالت

ساختمان پزشکان