نشانه های جالب کمبود ویتامین B12 در بدن!

اگر در هنگام خرید یک پاکت یک کیلویی به نظرتان صد کیلو است و حمل آن شما را به دشواری مواجه کرده است، اگر کلیدهایتان را از داخل یخچال پیدا می کنید و یا اگر همیشه اضطراب دارید و افسرده هستید، لازم است سطح ویتامین B12 بدنتان را دوباره چک کنید!

نشانه های جالب کمبود ویتامین B12 در بدن!

با افزایش سن، بدن در جذب ویتامین ها با دشواری مواجه می شود. جذب دشوار ویتامین ها می تواند منجر به کمبود ویتامین در بدن شده و در طولانی مدت سبب مشکلات جدی و بیماری های خاص شود. کمبود هر ویتامینی در بدن، خود را با علائمی نشان می دهد که در صورت شناسایی و اقدام به موقع می توان از مشکلات جدی پیشگیری کرد.

ویتامین B12 نقش مهمی در سلامتی بدن انسان داشته و کمبود آن، باعث بروز نشانه های زیر در بدن می شود. کمبود ویتامین B12 را به کمک تغذیه و دارو می توان جبران کرد. ویتامین B12 محلول در آب است و بدن نمی تواند با تولید آن، مقدار مورد نیاز بدن را تامین کند و باید در برنامه غذایی روزانه به منابع ویتامین b12 توجه ویژه ای داشت.

خستگی: پاکت خریدتان به نظر 100 کیلو می آید!

بدون دریافت اکسیژن از سلول های قرمز خونی، عضلات احساس ضعف می کنند. افرادی که چنین نشانه ای دارند ممکن است فکر کنند مشکل از خستگی یا نخوردن غذای کافی است. اما یک آزمایش می تواند نشان دهد که مشکل اصلی کمبود B12 است. با دریافت B12 این ضعف از بین می رود.

احساس عجیبی را تجربه می کنید

برخی افراد که کمبود ویتامین B12 دارند می گویند: احساس می کنم یک جریان برق از سر تا پایم در حرکت است. دیگر مواردی که گزارش شده شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن می شود. تمام این احساسات عجیب به دلیل آسیب وارد شدن به سیستم عصبی است، که با کاهش اکسیژن در سلول ها تحریک می شود.

مشکلات حافظه: کلید ها را در یخچال می گذارید!

فراموش کار یا حواس پرت شدید، نام دوستتان را به خاطر نمی آورید، شاید نگران شوید که به آلزایمر زودرس مبتلا شده اید، اما گاهی کمبود B12 مقصر اصلی است. دربرخی بیماران که سنشان بالاست گاهی کمبود ویتامین B12 را با آلزایمر اشتباه می گیرند. از چنین بیمارانی تست خون گرفته می شود و همین که کمبود B12 تشخیص داده شد پزشک مکمل ویتامین B12 تجویز می کند تا نشانه ها از بین بروند.

سرگیجه: احساس منگی و گیجی می کنید

 داشتن سرگیجه یکی دیگر از علام کمبود B12 است. در یک تحقیق که روی 100 نفر انجام شد ( این افراد سرگیجه مزمن داشتند ) محققان متوجه شدند 40 درصد آنها مشکل کمبود ویتامین B12 دارند. سرگیجه همیشه نمی تواند علامت کمبود ویتامین باشد و بهتر است تشخیص را به پزشک واگذار کنید.

پوستتان رنگ پریده شده

اگر متوجه شدید که رنگ پوستتان رو به زردی می رود، ممکن است علتش کمبود B12 باشد. وقتی کمبود دارید سلول های قرمز بسیار شکننده و به آسانی شکسته می شوند، که باعث آزاد شدن رنگدانه های بیلی روبین و زرد شدن رنگ پوست می شود.

زبان صاف و قرمز می شود

نصف کسانی که کمبود شدید B12 دارند پاپیل های – برآمدگی های ریز روی زبان -- زبانشان را از دست می دهند، مخصوصا آنهایی که دور لبه ی زبان هستند. همچنین بیماران از سوزش زبان نیز شکایت می کنند، مخصوصا در پشت زبان. از آنجا که بیشتر این برآمدگی های ریز حاوی غدد چشایی هستند اگر مقدار زیادی از دست بدهید دیگر حتی غذاهای مورد علاقه تان نیز بی مزه می شوند. در واقع خانم هایی که کمبود ویتامین B12 دارند می توانند راحت تر وزن کم کنند چون غذاها دیگر برایشان طعمی ندارند، اما این اصلا روش عاقلانه ای برای کاهش وزن نیست.

اضطراب و افسردگی: هر چیز کوچکی باعث گریه یا نگرانی تان می شود

بیشتر از هر وقت دیگری احساس اضطراب و پایین بودن دارید؟ کمبود B12 روی خلق و خو نیز تاثیر می گذارد، و فرد را به سمت افسردگی و اضطراب هدایت می کند. پزشکان هنوز به درستی نمی دانند که چرا این کمبود باعث افسردگی می شود، اما شاید دلیلش دخالت B12 در سنتز مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین و دوپامین باشد، که به تنظیم خلق و خو کمک می کند.

دوبینی: چشمتان یک مشکلی دارد

در موارد حاد، کمبود B12 می تواند به عصب باصره آسیب برساند یا روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد، در نتیجه تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور، و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می افتد. برخی بیماران که کمبود B12 به شبکیه چشمشان آسیب رسانده می گویند کم کم در دید خود سایه مشاهده می کردند تا وقتی که سطح B12 بدن را بالا بردند و علائم متوقف شده.

کاهش کیفیت پوست: دیگر شاداب نیستید!

کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین B12  مشکلات بسیاری را برای پوست به وجود خواهند آورد.

زمانی که ویتامین B12   در بدن کافی نباشد سلول های گلبول قرمز خون به راحتی تجزیه می شوند و این می تواند سبب آزاد شدن نوعی رنگ دانه به نام بیلی روبین شود.

بیلی روبین سبب رنگ بخشیدن به پوست می شود در حقیقت رنگی بودن  پوست از وجود این سلول است.

در صورتی که صورت شما رنگ شادابی نداشت به کمبود این ویتامین شک کنید.

 این مطالب را نیز بخوانید:

 همه چیز درباره کمبود ویتامین  B12

کمبود ویتامین ب ۱۲ با سلامت شما چکار می کند؟

همه چیز درباره کمبود ویتامین ب 12

هشدار جدی برای زنانی که کمبود ویتامین B12 دارند


ساختمان پزشکان