وزن نوزاد در سه ماهگی

بعد از اینکه فرزندتان را صحیح و سالم به دنیا می آورید، استرس بزرگی از زندگی تان کم می شود اما این پایان همه چیز نیست. بعد از تولد هم باید مراقب خیلی چیزها از جمله قد و وزن نوزادتان باشید. ما به شما می گوییم که وزن طبیعی نوزاد در سه ماهگی چقدر باید باشد و نوزاد چقدر وزن گیری در سه ماهگی باید داشته باشد.

وزن نوزاد در سه ماهگی

 وزن گیری نوزاد باید چقدر باشد؟

به گزارش سایت الودکتر، در نوزاد طبیعی که به حد نهایی رشد داخل رحمی  رسیده باشد وزن 200/3-3 کیلوگرم، قد 50سانتی‌متر و دور سر 35 سانتی‌متر در حد طبیعی است. البته وزن نوزاد دختر تقریبا 200گرم کمتر بیان شده است ولی گاهی وزن نوزاد بیشتر از حد طبیعی یا چنانچه زودتر ازموعد  طبیعی به دنیا بیاید ممکن است کمتر باشد. نوزاد با تغذیه از شیر مادر در سال اول و سال‌های بعد تا 4 سالگی رشد سریع دارد که با تغذیه او در ارتباط است . کودک  ماه‌های اول روزانه 30 گرم، وزن می گیرد،  در 5 ماهگی 6 کیلوگرم، در 8 ماهگی 8 کیلوگرم و یک‌سالگی سه‌برابر وزن تولد یعنی تقریبا 10 کیلوگرم وزن دارد. قد نیز رشدی سریع دارد. در یک سالگی 25 سانتی‌متر افزایش معادل 75سانتی‌متر، 2 سالگی 85 سانتی‌متر، 3سالگی 95سانتی‌متر و 4 سالگی 100 سانتی‌متر قد دارد. دور سر نیز در 2سالگی 45 سانتی‌متر است. این مقیاس‌ها نسبی و میزان رشد طبیعی شیرخوار را دقیقا نشان می‌دهد.

 

از منحنی رشد کودک سر در بیاورید

منحنی رشد برای پیگیری وضعیت رشد کودکان در طول زمان طراحی شده است به نوعی که تغییرات وزن در زمان‌های مختلف قابل تفسیر باشد. این منحنی با استفاده از وزن کردن گروهی از کودکان سالم (سنین مثلا 6-0 سال) تهیه شده و دارای 2 حد بالا و پایین است که برای دختران و پسران حد بالا و پایین آن کمی متفاوت است. منحنی خطی صدک 50 درصد که پررنگ‌تر مشخص می‌شود و به تفکیک سن از تولد تا 36ماهگی جنس دختر و پسر بر اثر آمار ترسیم شده است. منحنی خطی صدک به این معنی است که از هر 1000 کودک دختر و پسر 500 نفر بالای منحنی و 500 نفر پایین منحنی هستند و رشد مناسب و خوب روی منحنی خطی 50درصد قرار می‌گیرد. در دوران رشد طبیعی چنانچه کودکی بیماری، سرماخوردگی یا اسهال و استفراغ بعد از 6 ماهگی و تغذیه خوب نداشته باشد، رشد منحنی خطی پایین‌تر نشان داده می‌شود. این نمودارها برای نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند یا وزن‌شان کمتر از سن تولدشان است نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

افزایش وزن در سه ماهگی

در این مرحله، افزایش وزن کودک کمتر می شود. یعنی افزایش وزن از هفته ای 170 گرم به کمتر از 113 گرم کاهش می یابد. به معنای دیگر، وزن نوزاد ماهانه 900 گرم افزایش می یابد. این بدین معنی است که کودک در این ماه حدود نیم کیلو افزایش وزن خواهد داشت و همینطور تا هفت ماهگی ادامه می‌یابد.

 

غذای مناسب در سه ماهگی

 آکادمی اطفال آمریکا، بهترین ماده غذایی برای نوزادان سه ماهه را شیر مادر یا شیر خشک می داند. میزان تغذیه با شیر مادر در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به نوزادانی که از شیر‌های دیگر تغذیه می‌کنند، به ۵ تا ۸ بار در روز کاهش می‌یابد؛ احتمالاً نوزاد در این سن هنوز شب‌ها از خواب برای تغذیه بیدار می‌شود، ولی نه اینکه همه شب‌ها بیدار شود. متخصصان، معتقدند، مصرف سرلاک و... را باید از چهار تا شش ماهگی شروع کرد.

 

نوزاد سه ماهه باید چه کارهایی انجام دهد؟

رفلکس های ذاتی مثل رفلکس از چا پریدن که نوزاد شما طی چند ماه اول نشان می داد باید محو شده باشد یا از بین رفته باشد. شما احتمالا متوجه شده اید که قدرت گردن نوزاد شما در حال ارتقا است. زمانی که شما نوزاد را سر پا نگه می دارید, لغزش کمی در سرش می بینید یا اصلا نمی بینید. نوزادان سه ماهه همینطور باید قدرت اندام فوقانی کافی داشته باشند تا سر و سینه خود را با بازوهایشان ساپورت کنند درحالیکه روی شکم هستند قدرت اندام تحتانی کافی داشته باشند تا پای خود را بکشند و ضربه بزنند. زمانی که نوزاد خود را نگاه می کنید علائم اولیه هماهنگی چشم و دست را می بینید. دست های نوزاد شما می تواند باز و بسته شود, کنار هم بیاید, به اسباب بازی های رنگارنگ ضربه بزند, مدت کوتاهی اسباب بازی را بگیرد و به سمت دهان برود.

گریه برای نوزاد مفید است یا مضر؟!/ زمان صحیح شیر دادن به نوزاد

امتياز 5 از 5 بر اساس نظر2 نفر


ساختمان پزشکان