برای سلامتی قلب کلاژن مصرف کنید!

کلاژن واژه ای آشنا برای علاقمندان به سلامتی و زیبایی پوست است. اما تنها نقش کلاژن در بدن، برای جوانسازی و شفاف سازی پوست نیست. مطلب زیر را بخوانید و با توجه به نقش مهم کلاژن در بدن، غذاهای حاوی کلاژن مصرف کنید!

برای سلامتی قلب کلاژن مصرف کنید!

کلاژن، پروتئینی مهم در بدن است که در تمام اجزای بدن و بافت ها یافت می شود و و برای حفظ سلامت پوست، استخوان و تمام بدن لازم است. کلاژن مانند چسبی است که بدن انسان را یکپارچه نگه می دارد. کلاژن، به وفور در پوست، بافت استخوانی، رباط ها، غضروف ها، تاندون ها، دستگاه گوارش و عضلات یافت می شود.

اما خبر بدی برای شما داریم! با افزایش سن، میزان تولید کلاژن نیز در بدن کاهش می یابد. در 40 سالگی، کلاژن تولیدی سریع تر از توانایی تولید بدن مصرف می شود و بیست سال پس از آن نیمی از کلاژن بدن از دست رفته است.

اما خبر خوب چیست؟ شما می توانید مکمل کلاژن مصرف کنید و ذخایر بدن خود را دوباره پر کنید، در شرایطی که از فواید این نیروگاه تغذیه ای شگفت انگیز برخوردار می شوید.

شما می‌توانید با مصرف غذاهای حاوی کلاژن از 6 مزیت سلامت آنها بهره ببرید. مزایای کلاژن در بدن را در ادامه بخوانید:

بهبود سلامت پوست

کلاژن علاوه بر حفظ خاصیت ارتجاعی پوست، منجر به بهبود آبرسانی به آن نیز می‌شود. بدن شما با افزایش سن کلاژن کمتری تولید می‌کند که همین امر منجر به خشکی پوست و تشکیل چین و چروک‌ها می‌شود. با این حال مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش پیری پوست شما در اثر افزایش سن کمک کند. علاوه بر این مصرف کلاژن، منجر به افزایش تولید سایر پروتئین‌هایی که به ساختار پوست کمک می‌کنند از جمله آلاستین و فیبریلین، شود.

کمک به کاهش درد

کمک به تقویت غضروف‌ها و در نهایت حمایت از مفاصل کمک می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که خطر ابتلا به اختلالات مفصلی مانند استئوآرتریت با مصرف کلاژن کاهش می‌یابد. کلاژن با کاهش التهاب و کاهش درد ناشی از بیماری‌های مفصلی ارتباط دارد.

جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها

همراه با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن، کاهش توده استخوانی نیز رخ می‌دهد و همین امر خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد. این در حالی است که مصرف کلاژن تراکم استخوان را بالا می‌برد.

افزایش توده عضلانی

بین 1 تا 10 درصد از بافت عضلانی از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای تقویت ماهیچه‌ها و عملکرد صحیح آنها بسیار ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد که مکمل‌های کلاژن به افزایش توده عضلانی منجر شود بخصوص در کسانی که با افزایش سن، توده عضلانی‌شان کاهش یافته است.

افزایش سلامت قلب

محققان دریافته‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری‌های قلبی کمک کند. بدون کلاژن کافی، ممکن است شریان ها ضعیف و شکننده باشند. این وضعیت ممکن است خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش دهد. آترواسکلروز می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

سایر مزایای بهداشتی

این نکته ثابت شده که کلاژن باعث افزایش سلامت ناخن‌ها می‌شود. علاوه بر این استفاده از مکمل‌های کلاژن برای درمان سندرم روده تحریک پذیر نیز کاربرد دارد. مطالعاتی در مورد نقش مکمل‌های کلاژن در حفظ سلامت مغز انجام نشده است با این حال برخی ادعا می‌کنند که این مکمل‌ها باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می‌شوند. علاوه بر این برخی محققان معتقدند که مصرف مکمل‌های کلاژن باعث کاهش وزن و افزایش متابولیسم نیز خواهد شد.

این مطالب را نیز بخوانید:

همه چیز درباره کلاژن

همه چیز درباره کلاژن و نقش مهم آن در جوان‌سازی و شادابی پوست

از کجا بفهمیم کمبود کلاژن داریم


ساختمان پزشکان