موثرترین روش های درمان چین و چروک

اگر چین و چروک های صورتتان آنقدر زیاد و عمیق شده که دیگر با درمان های خانگی جواب نمی گیرید بهت راست به فکر موثرترین روش های درمان چین و چروک باشید. موثرترین روش های درمان چین و چروک به شما کمک می کند تا دوباره جوان شوید.

موثرترین روش های درمان چین و چروک

 

تزریق سم برای درمان چین و چروک

به گزارش سایت الودکتر، از تزریق سم بوتولینوم که یک سم فلج کننده ماهیچه است، می‌توان برای فلج کردن ماهیچه‌هایی شود که باعث به وجود آمدن "خطوط اخم" و چروک پیشانی، چروک دور چشم و سایر چروک‌های پوست شده‌‌اند، استفاده کرد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای رفع چروک اطراف چشم فقط برای چند ماه دوام دارد و برای تضمین ماندگاری آن، لازم است که این عمل بعد از مدتی دوباره تکرار شود. عوارض بوتاکس دور چشم بسیار ناچیز است و اگر به روش صحیح تزریق شود، کاملاً ایمن خواهد بود و در جاهای دیگر بدن پخش نمی‌شود و آسیبی به سایر ماهیچه‌های غیر هدف وارد نخواهد کرد.ابرو شیطونی نیز یکی از عوارض تزریق بوتاکس است که براثر تزریق نامتناسب بوتاکس در ابروها ایجاد می شود. با تقبل هزینه تزریق بوتاکس ،  بوتاکس را می‌توان در نواحی مختلفی از صورت و گردن به منظور شل کردن عضلات اجرا کرد. نواحی اصلی قابل درمان با بوتاکس در نیمه‌ی بالایی صورت وجود دارند که در آنجا درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت.بوتاکس را می‌توان جهت برطرف کردن چین ناشی از بالا بردن ابرو و بین دو ابرو به منظور رفع خطوط اخم و در گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها به منظور رفع چین و چروک دور چشم استفاده کرد. همچنین می‌تواند به منظور لیفت ابرو مورد استفاده قرار گیرد. بوتاکس ممکن است در نواحی اطراف دهان از جمله در لب بالا و پایین، چانه، خط فک، فک مربعی، بینی، بازشدگی حفره‌های بینی، لبخند لثه‌ای، چانه پاپلی، خطوط سیگاری‌ها، خطوط ماریونت و افتادگی پوست گردن استفاده شود.

 

درمان چین و چروک با ژل

تزریق ژل به صورت و چربی‌ها به منظور افزایش حجم پوست و صاف کردن خطوط و چین‌خوردگی‌های آن در پوست تزریق می‌شوند. در گذشته، کلاژن به عنوان رایج‌ترین ژل تزریقی شناخته می‌شد، اما اخیراً مواد ژلی جدیدتری از قبیل اسید هیالورونیک (رستیلان، ژوویدرم)، کلسیم هیدروکسی لاپتیت (رادیس)، اسید لاکتیک (اسکالپترا) و چربی‌های اوتولوگ پیوندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا نتایج حاصل از این ترکیبات می‌تواند شش تا نه ماه یا حتی بیشتر ماندگاری داشته باشد.هزینه تزریق ژل بسته به منطقه‌ی مورد درمان و نوع و حجم آن متفاوت خواهد بود.

 

موثرترین روش های درمان چین و چروک

لایه‌برداری با اسید گلیکولیک: لایه‌برداری سطحی پوست با این ماده می‌تواند تأثیر بسیار خفیفی در درمان چین و چروک صورت داشته باشد.

لایه‌برداری عمقی پوست: برای لایه‌برداری عمقی پوست از ترکیباتی مانند سالیسیلیک اسید و تری‌کلرو استیک اسید استفاده می‌شود که در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. لایه‌بردارهای عمقی تأثیر بیشتری در رفع چین و چروک‌ صورت دارند. اما هر چقدر عمق لایه‌برداری بیشتر باشد، خطر بروز عوارض جانبی مربوط به آن از قبیل ضایعات رنگدانه‌ای با ماندگاری طولانی (تغییر رنگ پوست) و باقی ماندن جای زخم بر روی پوست نیز بیشتر خواهد بود. حتی برای استفاده از این لایه‌بردارها ممکن است بیمار نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد. البته بی‌حسی ملایم هم می‌تواند در کوتاه‌مدت به تسکین عوارض این عمل کمک کند، اما ناراحتی و آزار زیادی برای درمان چروک پوست بیمار به همراه خواهد داشت.

لایه‌برداری با لیزر: پزشکان با استفاده از ابزارهایی از قبیل لیزر دی‌اکسیدکربن و لیزر اربیوم می‌توانند به نتایجی مشابه با آنچه که در عمل درم ابریژن حاصل می‌شود با دقت و اطمینان بیشتری برای درمان چروک صورت دست پیدا کنند. لیزر چندین بار بر روی سطح ناحیه مورد عمل هدایت می‌شود تا جایی که به وسط لایه درمیس یا همان لایه دوم پوست برسد. این کار به تحریک خاصیت طبیعی بدن در ساخت کلاژن کمک می‌کند و با افزایش تولید کلاژن باعث رفع چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود. بعضی از پزشکان عمل لایه‌برداری با لیزر را تحت شرایط بی‌حسی انجام می‌دهند که در این صورت، بیمار در زمان عمل کاملاً بیدار است اما در فواصل زمانی منظم به او داروهایی داده می‌شود تا درد و ناراحتی احتمالی را تسکین دهد. این روش بی‌حسی همراه با کرم‌های بی‌حسی موضعی مانند املا (EMLA) و نیز تزریق داروهای بی‌حسی موضعی مانند لیدوکائین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دستیابی به نتایج بهتر برای درمان چروک صورت ممکن است لازم باشد که عمل تکرار شود. یکی از معایب بزرگ این عمل آن است که بهبودی کامل پوست بعد از لایه‌برداری، مدت زیادی (چند هفته تا چند ماه) طول می‌کشد. علاوه بر آن، این عمل نیز مانند درم ابریژن می‌تواند منجر به تغییر رنگ دائمی پوست و باقی ماندن جای زخم بر روی آن شود.

 

یک روش موثر درمان چین و چروک

یکی دیگر از روش های از بین بردن چروک دور چشم، میکرودرم است. این عمل در واقع ساییدن پوست با یک دستگاه حاوی سیلیس یا کریستال‌های آلومینیومی است که بسیاری از متخصصین زیبایی، انواع مختلف آن به ویژه بسته‌های شش یا هفت جلسه‌ای آن را به مراجعین خود ارائه می‌دهند. میکرودرم ابریژن تغییری در وضعیت آناتومی پوست ایجاد نمی‌کند اما باعث لطیف‌تر شدن آن می‌شود. بعضی از محصولات آرایشی و زیبایی که در بازار با عنوان "میکرودرم ابریژن خانگی" عرضه می‌شوند، در واقع فقط یک سری لایه‌بردارهای ملایم هستند که هر چند ضرری برای پوست ندارند اما احتمالاً تأثیر قابل توجهی هم در برطرف کردن چین و چروک پوست نخواهند داشت.

 

درمان چین و چروک با جراحی!

درم ابریژن، این یک عمل جراحی واقعی است که اغلب تحت شرایط بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش برای رفع چین و چروک صورت، پزشک از یک وسیله دوار برای ساییدن سطح پوست استفاده می‌کند. کارایی عمل درم ابریژن بستگی زیادی به مهارت و تجربه پزشک مربوطه دارد و هر چند می‌تواند نتایج بسیار خوبی از نظر رفع چین و چروک دور چشم و پوست صورت داشته باشد اما خطر بروز عوارض جانبی ناشی از آن از قبیل باقی ماندن جای زخم و تغییر دائمی رنگ پوست نیز در مورد این عمل زیاد است.

 

از RFچه می دانید؟

یک روش غیر تهاجمی دیگر برای جوانسازی پوست صورت، گرم کردن بافت پوست با استفاده از امواج دستگاه رادیوفرکانس و منابع نور مادون قرمز می‌باشد. این روش‌ها در حال حاضر همچنان در حال پیشرفت و بهینه‌سازی می‌باشند اما نتایجی که تاکنون از آنها به دست آمده است، نشان می‌دهد که روش‌های کاملاً ایمنی هستند و لیزر جوانسازی پوست RF می‌تواند تغییرات محسوس و ماندگاری در وضعیت چین و چروک‌های پوست ایجاد کند. با این حال، تأثیر این روش‌ها نمی‌تواند به اندازه روش‌های جراحی مانند جراحی لیفت صورت باشد.

چطور با انار در خانه بوتاکس کنیم؟!