رابطه ابتلا به پوکی استخوان با کرم های ضد آفتاب!

پوکی استخوان و ضد آفتاب.

رابطه ابتلا به پوکی استخوان با کرم های ضد آفتاب!

به گزارش الودکتر: پوکی استخوان یا استئوپروز طبق تعریف انجمن ملی بهداشت (هیئت ایجاد اتفاق نظر برای پیشگیری از استئوپروز)، یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد.

پوکی استخوان

 بیماری پوکی استخوان یا همان بیماری خاموش قبل از اولین شکستگی هیچ علائمی ندارد و فرد با یک زمین خوردگی ساده دچار شکستگی می‌شود که به‌طورمعمول این امر در سنین بالا رخ می‌دهد. وی ادامه داد:سن بالای شصت سال ، استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب و بروز یائسگی در خانم‌ها ازجمله مواردی است که در بروز پوکی استخوان مؤثر است .
رابطه کرم های ضد آفتاب با ابتلا به پوکی استخوان!
انجام فعالیت بدنی مناسب موجب می‌شود تا بدن تعیین کند به چه مقدار ویتامین دی نیازمند است و این کار می‌تواند در پیشگیری از پوکی استخوان تأثیر بسزایی داشته باشد.

عوامل بروز پوکی استخوان

یماری‌های کلیوی ، پاراتیروئیدی و همچنین بیماری‌های گوارشی که جذب ویتامین D را مشکل می‌کنند، ازجمله عوامل بروز در پوکی استخوان است.

مکمل‌ها فقط در خصوص افرادی که تغذیه نرمال و طبیعی ندارند می‌تواند مؤثر باشد و افراد معمولی با انجام فعالیت روزانه ، استفاده از آفتاب و رژیم غذایی مناسب می‌توانند تا حد بالایی از بروز پوکی استخوان در خود جلوگیری کنند.

کرم ضد آفتاب و پوکی استخوان


دکتر کیانا فرهی متخصص پوست و مو ؛ با بیان اینکه کرم ضد آفتاب محافظت سلامت پوست است، گفت: کرم ضد آفتاب از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید در برابر ابتلا به بیماری و سرطان پوست جلوگیری می‌کند.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه کرم ضد آفتاب باعث پوکی استخوان نمی‌شود، اظهار داشت: کمبود کلسیم و ویتامین D در بدن، تغییرات هورمونی، عدم تحرک، چاقی و افزایش مصرف چربی‌های مضر از دلایل ایجاد پوکی استخوان است.

وی با بیان اینکه تابش مستقیم نور آفتاب باعث جذب ویتامین D در بدن می‌شود، تصریح کرد: هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب طیفی از نور خورشید وارد بدن می‌شود و بهترین نقطه برای جذب نور آفتاب کف دست است.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه استفاده از نور خورشید تنها ۱۳ دقیقه در روز کافی است اذعان داشت: داشتن تحرک باعث متراکم شدن توده‌های استخوانی و جلوگیری از پوکی آن می‌شود.

وی با اعلام اینکه بدن برای تشکیل استخوان به کلسیم نیاز دارد افزود: نور آفتاب پیشتاز و تأمین‌کننده ویتامینD است، اما اگر بدن افراد کلسیم کافی دریافت نکند، تابش نور خورشید تأثیر کمتری بر استخوان‌ها دارد.

این متخصص پوست و مو با اشاره به تأثیر کرم ضد آفتاب بر پوست بیان کرد: استفاده از کرم ضد آفتاب از بروز سوختگی، ایجاد خال‌ها و بدخیم‌های پوستی جلوگیری می‌کند و هیچ ضرری برای استخوان‌ها ندارد.

فرهی به متراکم شدن پوکی استخوان اشاره کرد و افزود: مصرف مواد غذایی کلسیم‌دار،لبنیات، پیاده‌روی‌های تند، انجام ورزش با وزنه، مکمل‌های کلسیم و شیرهای غنی‌شده از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

علت پوکی استخوان  

آموزشی مهم برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان