هوای آلوده بدتر از دود سیگار

یکی از علت‌های سرطان‌های به وجود آمده در این روزها آلودگی هوا، دود سیگار و قلیان است. که در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که هوای آلوده بسیار بدتر از دود سیگار می‌باشد.

هوای آلوده بدتر از دود سیگار

یکی از عوامل بروز سکته ها عوامل زیست محیطی است و اثرات مخرب آلاینده های هوا بیش از دود سیگار و قلیان است. آلودگی هوا موجب اختلال در لایه درونی رگ های بدن می شود.این امر باعث بروز سکته های قلبی و مغزی در نوجوانان و جوانان 10 تا 18 سال می شود و سن سکته را کاهش می دهد.
مواد مضر موجود در هوا موجب پیری سلول ها و ایجاد بیماری در آن ها می شود.
 آلودگی هوا جهش های ژنتیکی از جمله جهش ژن (CYP1A1) در جنین را به دنبال دارد و این بیماری در زمان کودکی و یا سنین بالاتر خود را نشان می دهد.
شیر مادران در معرض آلودگی هوا دارای درصد بالایی سرب، کادمیوم، جیوه و آرسنیک است.
 90 درصد بانوان، 70 درصد مردان و 60 درصد کودکان شهر اصفهان دچار کمبود ویتامین دی (D) هستند که این امر نیز ناشی از آلودگی هوا است و برخلاف رویت نور خورشید اثرات مفید آن حذف می شود.

بالا بودن آلاینده های موجود در هوا بر بروز چاقی در افراد به دنبال ترشح غیراصولی غدد بدن موثر است و باعث اختلالات چربی در خون می شود.

 مصرف سبوس، سبزیجات با رنگ زرد و سبز تیره، مایعات، لبنیات، انار، انواع روغن های کلزا و زیتون در کاهش اثرات مضر آلودگی هوا موثر است، مصرف عناب تازه، اثرات آلودگی هوا بر شیر مادران را کاهش می دهد.

همانطور که میدانید یکی از علل ایجاد سرطان ریه در انسان کشیدن سیگار است.

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا گاهی افراد غیر سیگاری هم در جامعه دچار سرطان ریه می‌گردند؟

طبق آخرین تحقیقات علمی صورت گرفته در امریکا، رادیکال‌های آزاد موجود در هوای آلوده جزء یکی از آلاینده‌ها محسوب می‌شوند که عملکرد آن‌ها در بدن انسان و تاثیرات سوئی که دارد مشابه تاثیرات منفی تنباکو و سیگار است. استنشاق این مواد آلاینده می‌تواند در بعضی موارد فرد را روزانه در معرض چیزی حدود ۳۰ برابر بیشتراز رادیکال‌های آزاد موجود در سیگار قرار دهد. واکنش رادیکال‌های آزاد OH با گاز‌های آلاینده مثل VOC می‌باشد، که از آن در بسیاری از تحقیقات به عنوان عامل سرطان‌زا یاد شده است چرا که اگر این رادیکال‌ها به صورت آزاد توسط سیستم تنفس استنشاق شوند می‌توانند خطر شکل‌گیری سلول‌های سرطانی را افزایش دهند. اما در این بین راه حل‌هایی هم نیز برای رفع این مشکل بوجود آمده است که یکی از آن‌ها استفاده از دستگاه تصفیه هوا می‌باشد که دارای قابلیت رفع کامل تمامی آلودگی‌های ناشی از دود سیگار و موارد دیگر آلودگی هوا است.
همانطور که مدانید تنفس در هوای آلوده برای کودکان نیز خطراتی را بدنبال دارد، زیرا در دستگاه تنفسی کودکان بدلیل تنفس از راه دهان، مقدار بیشتری از آلاینده‌ها باقی مانده و بدلیل کمتر بودن قدرت ایمنی بدن کودکان در مقایسه با بزرگسالان علاوه بر تاثیر منفی در رشد مغزی کودکان، امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی در آن‌ها بیشتراز بزرگسالان می‌باشد. آلاینده‌های اصلی که نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند عبارتند از: ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن که موجب افزایش عفونت‌های ریوی می‌گردد، دی اکسید گوگرد و ازن که موجب ابتلا به آسم و بیماری‌های مجاری تنفسی می‌گردد. همچنین وجود ذرات سرب، منوکسید کربن، دوده و ذرات معلق ده میکرونی ا. ز. دیگر منشا‌های اصلی آلودگی هوا می‌باشند.

همچنین آزبست (پنبه کوهی یا پنبه نسوز) که برای تولید لنت ترمز و کلاچ از آن استفاده می‌گردد، موجب افزایش استحکام در مقابل اصطکاک می‌شود، که یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان می‌باشد لذا مدتی است استفاده از آن در صنعت ممنوع گردیده است، اما در حال حاضر مقدار آزبست موجود در هوای کلان شهر‌ها بعلت رعایت نکردن و عدم توجه صنایع به این مساله، بسیار چشمگیر است، که این موضوعی بسیار جدی درخصوص میزان شدت آلودگی هوا می‌باشد.

طبق جدیدترین تحقیقات انجام شده، آلودگی هوا با سخت کردن دیواره سرخ رگ‌ها سبب افزایش فشار خون شده که این امر بخصوص در سالمندان و افرادی که دارای زمینه فشار خون بالا می‌باشند باعث بروز تپش قلب و سکته‌های قلبی و مغزی می‌گردد.

همچنین بر اساس تحقیقات یاد شده، متاسفانه تاثیر آلودگی هوا در افراد سالخورده و دارای زمینه‌های بیماری بسیار جدی‌تر بوده و حتی با یک ساعت حضور آن‌ها در هوای آلوده شهر‌های بزرگ این تاثیرات منفی در تپش قلب، فشار خون و تنفس قابل مشاهده است.

بطور کلی دستگاه تصفیه هوا با جذب ذرات معلق در هوا و حذف یون‌های آلوده کننده موجود در هوای شهر‌های بزرگ و صنعتی، قادر به از بین بردن گاز‌های سمی و مضّر مانند O۳، SO۲، NO۲، CO و CO۲ و تصفیه هوای محیط می‌باشد. 
همچنین دستگاه تصفیه هوا از رشد قارچ‌ها و کپک‌ها جلوگیری کرده و موجب کاهش چشمگیر حملات آسمی و آلرژی می‌گردد.

دستگاه تصفیه هوای خانگی همچنین علاوه بر جذب و از بین بردن ذرات معلق و آلودگی هوا مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس‌ها و گرده گیاهان با از بین بردن بو‌های نامطبوع و بوی سیگار در محیط‌های بسته در تصفیه هوا کاملا مؤثر بوده و هوای پاک، سالم و مفرّح را به مصرف کنندگان عرضه می‌دارد.

امروزه با توجه به انواع آلودگی‌ها در هوای شهر‌های بزرگ، استفاده از دستگاه تصفیه هوا در کلیه منازل و ادارات یکی از ضروری‌ترین ملزومات زندگی شهری گردیده و علاوه بر آن اکیدا توصیه می‌نماییم که استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا همراه با نصب و استفاده از پنجره‌های دوجداره و UPVC که از ورود دوده و ذرات معلق هوای شهر‌های آلوده به داخل جلوگیری می‌نماید، انجام گردد.


تمام راه های مقابله با سردرد و سرگیجه ناشی از آلودگی هوا

    
ساختمان پزشکان
}