راه هایی برای درمان گرفتگی عضلات پا در خواب

کمبود برخی ویتامین ها باعث گرفتگی عضلات پا در خواب می شود.

راه هایی برای درمان گرفتگی عضلات پا در خواب

به گزارش الودکتر: گرفتگی عضلات پا یکی از مواردی است که باعث می شود شما با درد از خواب بیدار شوید. در این مقاله راه هایی برای درمان گرفتگی عضلات پا در خواب ارائه می شود.

اسپاسم عضلات پا در خواب

یک متخصص مغز و اعصاب بیان کرد: گرفتگی عضلات پا در خواب در بیشتر موارد به دلیل کاهش الکترولیت‌های بدن رخ می‌دهد اما اگر به صورت مکرر فرد را درگیر کند نیاز به بررسی پزشکی و مصرف دارو دارد.

سعید قزوینیان درباره گرفتگی دردناک پاها هنگام خواب، گفت: برخی افراد هنگام خواب دچار اسپاسم دردناک عضلات پا به خصوص ساق پا می‌شوند که این عارضه عمدتا خطرات جدی برای بیمار به همراه ندارد اما باید مورد توجه و درمان قرار بگیرد.

وی افزود: اسپاسم عضلات پا هنگام خواب عمدتا به دنبال کمبود الکترولیت‌های بدن از جمله منیزیم، کلسیم و سدیم اتفاق می‌افتد.

این متخصص مغز و اعصاب درباره راه‌های درمان این عارضه، بیان کرد: به افرادی که به خصوص در فصل تابستان دچار این عارضه می‌شوند توصیه می‌شود مقداری غذای خود را شور مصرف کنند یا همراه غذا دوغ بنوشند.

وی افزود: اگر افراد پس از مصرف غذای شور مجدد درگیر این علامت شدند باید به پزشک مراجعه کنند تا تحت دارو درمانی قرار بگیرند.

قزوینیان تصریح کرد: عمدتاً این دسته از افراد پس از یک دوره دارو درمانی بهبود می‌یابند و نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر ندارند. اما در برخی موارد گرفتگی تکرار شونده پا می‌تواند نشان بیماری‌های خطرناکی باشد که باید تحت بررسی پزشک قرار بگیرد.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: به افرادی که دچار این علامت می‌شوند توصیه می‌شود هنگام خواب پاهای خود را در حالت مناسب قرار دهند به گونه‌ای پاها روی هم قرار نگیرد.

آرامش طبیعی برای پا

،اسپاسم عضلانی می تواند دردناک باشد و حتی بیماران مبتلا به ام اس و دیستروفی عضلانی نیز آن را تجربه می کنند. اگرچه استراحت، کشش های ملایم، ماساژ عضله و صبر می تواند درد ناشی از اسپاسم عضلانی را تا حدی کاهش دهد، با این حال ۷ تسکین دهنده طبیعی عضلات نیز وجود دارد که شاید کمتر شناخته شده باشند:

بابونه یک گیاه باستانی است که برای درمان انواع بیماری ها از جمله اسپاسم عضله استفاده می شود. بابونه شامل ۳۶ نوع فلاونوئید است که خاصیت ضد التهابی دارند. شما می توانید اسانس بابونه را هنگام درد عضلانی، روی ماهیچه ها قرار دهید و از درد اسپاسم رها شوید. چای بابونه همچنین می تواند منجر به تسکین عضلات شکم شود.

آب گیلاس: آب گیلاس برای مبارزه با التهاب و درد عضلانی مفید است بخصوص در دونده های ماراتن. مطالعات نشان می دهد که خاصیت آنتی اکسیدانی این میوه به طور طبیعی به آرامش ماهیچه ها کمک می کند.

اسانس زغال اخته: یکی از راه های شیرین و طبیعی برای آرام کردن ماهیچه ها، خوردن زغال اخته است. مطالعات اخیر نشان می دهند که مصرف این میوه قبل و بعد از ورزش به بهبودی وضعیت عضلات سرعت بیشتری می دهد. زغال اخته دارای قدرت آنتی اکسیدانی است و نشان داده شده استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهد.

فلفل: کپسایسین، ماده ای که در فلفل یافت می شود، آرامبخش طبیعی ماهیچه ها بخصوص در کسانی است که از فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید رنج می برند.

ویتامین دی: افراد مبتلا به درد عضلانی و اسپاسم های منظم، اغلب از کمبود ویتامین دی رنج می برند. این ویتامین در قرص ها و مکمل ها وجود دارد ولی شما می توانید آن را از راه خوردن تخم مرغ، ماهی، شیر غنی شده و قارچ به بدن تان وارد کنید. نور خورشید راه طبیعی دیگر برای دریافت مقادیر کافی ویتامین دی است.

منیزیم: این ماده معدنی برای تغذیه حیاتی است زیرا عملکرد عضلانی و عصبی را بهبود می بخشد. کمبود منیزیم اگرچه نادر است اما علائم اولیه ان شامل درد عضلانی است. این ماده معدنی در مواد غذایی از جمله موز، بادامف حبوبات و برنج قهوه ای یافت می شود.

استراحت کافی: شاید بهترین و طبیعی ترین راه برای از بین رفتن درد عضلات، استراحت باشد. اطمینان حاصل کنید که مقادیر زیادی خواب دریافت می کنید و مایعات به قدر کافی می نوشید. استفاده از کمپرس های سرد و گرم نیز می تواند به تسکین فوری عضلات کمک کند.

رفع سریع گرفتگی پا

درمان فوری گرفتگی ناگهانی عضلات پا در خواب


ساختمان پزشکان