مهمترین دلایل استخوان درد

استخوان درد یکی از مشکلات شایع همزمان با بالا رفتن سن است البته امروزه این مساله در میان جوانان هم دیده می شود.

مهمترین دلایل استخوان درد

استخوان درد در سال های گذشته بیشتر در میان مردم شایع شده است و این مساله در زنان بیش از مردان دیده می شود که می تواند به دلایل تغذیه ای و نوع فعالیت های جسمانی در گذشته باشد. استخوان درد می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این دلایل مربوط به خود استخوان  برخی مربوط به درد در سایر قسمت های بدن است که استخوان را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در این مطلب قصد داریممهمترین دلایل استخوان درد را به شما بگوییم.

بسیاری از دردهایی که بیمار در استخوان یک اندام حس میکند ممکن است منشا استخوانی نداشته و از محل دیگری ارجاع شده باشد. مشکلاتی که در مفاصل نزدیک به یک استخوان وجود دارند ممکن است موجب دردی شوند که در ناحیه استخوان حس شود. تحریک اعصاب حسی در یک نقطه از بدن می تواند موجب احساس درد در نقطه ای شود که از محل تحریک دور است. در این شرایط مغز در تفسیر محل درد دچار خطا می شود. در واقع وقتی حس درد چند نقطه از بدن به توسط تنها یک عصب به مغز میرود مغز ممکن است در تفسیر محل دقیق در دچار اشتباه شود. با این حال موارد بسیاری هم وجود دارد که درد استخوان درست بر روی محلی که مشکل دارد حس می شود.

ضربه به استخوان 

ضربه به استخوان که معمولا بدنبال تصادفات، سقوط از ارتفاع، حوادث ورزشی و حوادث حین کار ایجاد میشود میتواند موجب شکستگی استخوان شده و همین شکستگی ایجاد درد شدیدی در محل آسیب دیده کند. در این موارد علت درد استخوان واضح است. با این حال موارد دیگری از آسیب های استخوانی بدنبال ضربه وجود دارند که به راحتی آشکار و واضح نیستند ولی موجب درد استخوان می شوند.

ضربه به استخوان ممکن است موجب شکستگی مویی آن شود که در رادیوگرافی ساده دیده نمیشود. البته این شکستگی ها در روش های دیگر تصویربرداری مانند سی تی اسکن دیده می شوند.

ضربه به استخوان می تواند موجب خونریزی در درون استخوان شود. این وضعیت ممکن است نه در رادیوگرافی ساده و نه در سی تی اسکن دیده شود و روش تشخیص آن ام آر آیاست.

ضربات مکرر به استخوان در ورزشکارانی که حرکات شدید و مکرر بدنی انجام میدهند می تواند موجب شکستگی استرسی شود. این نوع شکستگی در مراحل اولیه در رادیوگرافی ساده دیده نمی شود و راه تشخیص آن ام آر آی و یا اسکن رادیوایزوتوپ است.

پوکی استخوان 

استئوپروز یا پوکی استخوان می تواند موجب درد استخوان در محلی شود که دچار ضعف و سستی شده است. استئومالاسی هم که به علت کمبود کلسیم و ویتامین دیایجاد میشود میتواند موجب ضعف و بدنبال آن درد استخوان شود.

عفونت استخوان

استئومیلیت یا عفونت استخوان می تواند علت درد آن باشد. وقتی عفونت استخوان حاد است تشخیص آن راحت تر و واضح تر است. با این حال عفونت های مزمن استخوان میتواند موجب دردهایی شود که تشخیص آن مشکل تر است. آزمایشات پاراکلینیکی و روش های تصویربرداری میتواند به تشخیص علت درد کمک کند.

سرطان استخوان 

 تهاجم سلول های سرطانی به استخوان می تواند موجب درد آن شود. سرطان استخوان ممکن است اولیه باشد یعنی منشا سرطان از خود استخوان باشد. در بعضی موارد هم سرطان استخوان متاستاز از نواحی دیگر است. در این موارد بافت دیگری از بدن سرطانی میشود و سپس تهاجم این سلول ها به استخوان ها موجب درگیر شدن آنها و درد استخوانی می شود. سرطان هایی مانند لوسمی یا سرطان خون هم میتواند موجب درد استخوان شود.

اختلال جریان خون استخوان 

وقتی به عللی خونرسانی به استخوان متوقف میشود استخوان دردناک میگردد. بطور مثال در آنمی داسی شکل به علت انسداد مسیر جریان خون مویرگی به قسمت هایی از استخوان، درد استخوان ایجاد میشود. این درد ها میتواند بصورت حملاتی از درد باشد که شدت آن کم و زیاد می شود.

پزشک برای تشخیص علت درد استخوان ابتدا با بیمار صحبت کرده و از او اطلاعاتی راجع به مشخصات درد و سابقه مشکلات دیگر را میگیرد. سپس محل درد و کل بدن را معاینه میکند. بررسی های آزمایشگاهی و تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی به تشخیص علت درد استخوان کمک می کند.

درد استخوان در کودکان نگران کننده است؟!

امتياز 5 از 5 بر اساس نظر2 نفر


ساختمان پزشکان