افسردگی در کمین خانم هایی که برای بار اول باردار می شوند!

حملات افسردگی بیشتر در خانم هایی مشاهده می گردد که برای بار اول باردار می شوند.

افسردگی در کمین خانم هایی که برای بار اول باردار می شوند!

افسردگی در دوران بارداری و بعد از زایمان امری شایع و طبیعی است زیرا تمام بدن و اندام های آن را تحت تغییر و تاثیر خود قرار می دهد. در این مقاله بیشتر در مورد افسردگی در بارداری و راه های درمان آن بحث خواهیم کرد.

 

افسردگی در بارداری های اول

وقتی زنی در دروران بارداری مبتلا به افسردگی می شود و یا طی درمان افسردگی به طور نا خواسته بار دار می گردد ، و یا در دروره درمان نگهدارنده تصمیم  به باردار شدن می گیرد ، باید با پزشک خود مشورت کند . در بیمارانی که به دفعات متعدد دچار حملات افسردگی می شوند اگر درمان نگهدارنده انجام نگیرد احمال عود بیماری بسیار بالاست و به طور متوسط 38 هفته پس از قطع درمان ، حمله افسردگی مشاهده می گردد. انجمن روانشناسی آمریکا یک راهنمای علمی بالینی برای افسردگی عمده در افراد بالغ پیشنهاد کرده است که شامل روان درمانی و درمان با شوک الکتریکی می باشد . یک نمونه گیری وسیع از خانم های بستری در یک بیمارستان روانی نشان داد که نسبت خانم هایی که در دوران بارداری و سه ماهه اول زایمان دچار حملات افسردگی شده بودند ، حدود 9 درصد می باشد ولی وقتی این نمونه ها فقط به خانم هایی محدود گردید که یک بار حامله شده بودند ، یک نفر از هر 7 نفر دارای حمله در دوران بارداری بودبنابراین می توان نتیجه گرفت حملات افسردگی بیشتر در خانم هایی  مشاهده می گردد که برای بار اول باردار می شوند.

 

روش های درمان افسردگی در دوران بارداری
اگر به شدت دچار افسردگی شده اید مشاوره فردی و درمان شناختی - رفتاری به شما کمک خواهد کرد.


مشاوره فردی درباره ارتباطات تان و کنار آمدن با مشکلات زندگی هست که شما را از لحاظ عاطفی حمایت کرده و در حل مشکلات و تعیین هدف کمک می کند.


درمان شناختی فردی به شما کمک می کند تا مسئولیت رفتار و احساسات تان را به عهده گرفته و آنها را مدیریت و کنترل کنید و همچنین به شما یک رابطه حمایتی می دهد.


در صورتی که مشاوره به تنهایی کافی نبود، یا علائم افسردگی تان شدید بود، در باره درمان های ممکن دیگر با پزشک تان صحبت کنید.

در نور درمانی از مقادیر منظم نور روشن استفاده می کنند (نور با طیف کامل که نور ماوراء بنفش جزء آن هست مورد استفاده قرار نمی گیرد). در این روش درمانی شخصی که باید درمان شود معمولا در مقابل لامپ فلورسنت باشدت نور بسیار بالا می نشیند که به طور معمول یک تا دو ساعت در صبح انجام می شود. عوارض احتمالی این روش درمانی شامل خستگی چشم، سردرد، احساس عصبانیت، و اختلالات خواب، البته وقتی که نوردرمانی در ساعات غیر از صبح انجام شود.


داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی، اغلب مهار کننده های انتخابی با جذب سروتونین مثل فلوکستین یا سرترالین هستند. فلوکستین و سیتالوپرام اغلب در دوران شیردهی مصرف نمی شوند چرا که در مقادیر زیاد وارد شیر می شوند.


زنانی که از مهار کننده های انتخابی با جذب سروتونین در دوران بارداری استفاده می کنند شانس تولد نوزاد ناقص در آنها کمی بیشتر است. اما عدم درمان افسردگی نیز باعث بروز مشکلاتی در دوران بارداری و تولد می شود. اگر باردار شوید شما و پزشکتان باید خطرات استفاده از مهار کننده های انتخابی با جذب سروتونین و خطرات عدم درمان افسردگی را مقایسه و بررسی کنید.

مقابله با افسردگی در دوران بارداری
مهم نیست از چه نوع درمانی استفاده می کنید. به عبارت دیگر ممکن است درمان شما مشاوره، دارو، نوردرمانی یا ترکیبی از همه ی آنها باشد اما مطمئن شوید به طور منظم ورزش می کنید، مواد غذایی سالم مصرف می کنید، هوای تازه تنفس می کنید، و وقت تان را با کسانی که به شما اهمیت می دهند می گذرانید.

نقش داروهای افسردگی در بارداری


ساختمان پزشکان