چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟!

اگر هرشب برای خواب دچار مشکل می شوید و به اصطلاح خواب راحت ندارید، به ما اعتماد کنید و در این مقاله بخوانید که چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟

چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟!

داشتن خواب راحت و سریع به خواب رفتن یکی از نعمت هایی است که هرکسی دوست دارد داشته باد. زیرا هر فردی حداقل یک سوم از عمر خود را خواب است و اگر خواب راحت و مناسبی نباشد می تواند دو سوم بقیه زندگی اش را تحت تاثیر قرار دهد. اما به دلیل مشغله و مشکلات موجود در جامعه، فکر و خیال های مختلف ذهن افراد را درگیر می کند و به همین دلیل این روزها داشتن خواب راحت سخت شده است. اینجا سوال پیش می آید که چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟

چگونه می توان خواب راحت داشت؟

قبل از آماده شدن برای استراحت شبانگاهی باید ذهن خود را آرام کنید زیرا عصبانیت به خواب شما نیز منتقل می شود. بسیاری از افراد زمانی که روز بد سرشار از حادثه و نگرانی، دعوا و تنش را به پایان می برند شب نیز دچار کابوس می شوند، علت این امر ناتوانی در کنترل ذهن و ایجاد آرامش است و مسبب ابتلای فرد به بیماری های مختلف می شود. 

دانشمندان دانشگاه ایالتی آیووا در آمریکا به تازگی با مطالعه برروی 436 داوطلب بزرگسال و اندازه گیری میزان خشم آن ها دریافتند هرچه میزان ناراحتی و استرس روحی بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت خواب نیز کاهش می یابد. بی خوابی، بد خوابی، دیدن خواب های آشفته و کابوس، خواب سبک، خواب آلودگی و سردرد پس از بیدار شدن از خواب همگی در اثر کنترل نکردن خشم و عصبانیت قبل از خواب به وجود می آید. 

براین اساس کارشناسان به افراد توصیه می کنند با انجام راهکارهایی، چون مکالمه با فردی که دچار عصبانیت نسبت به او شده اید، انجام ورزش هایی، چون یوگا و مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و یا تماشای فیلم مورد علاقه، نوشیدن آب و مایعات، کم کردن نور، صحبت با دوستان، نوشتن احساسات برروی کاغذ و روش هایی از این طریق خشم را کنترل و خود را آرام کنید تا خوابی راحت داشته باشید.

بد خوابی و بی خوابی چه عوارضی در پی دارد؟

 کارشناسان هشدار می دهند دیدن کابوس، بدخوابی و بی خوابی در دراز مدت می تواند سبب آسیب به سلامت جسمی و روحی و ابتلا به بیماری هایی، چون سرطان، دیابت، فشارخون بالا، آلزایمر، افسردگی و چاقی شود. برای داشتن خوابی راحت فضای اتاق خواب نیز بسیار مهم است، نظافت اتاق، استفاده از نور هایی ملایم در دکوراسیون، رنگ دیوار ها و پرده، استفاده از گل یا میوه سیب برای ایجاد رایحه خوش، درجه تاریکی و دمای اتاق همگی در کیفیت خواب اثر دارند. 
بارعایت موارد بالا می توانید حتی در پراسترس ترین زمان ها در زندگی، خوابی راحت با فراغ بال داشته باشید و با تمرکز و انگیزه بالا ازخواب بیدار شده به انجام کار های خود بپردازید.

 با این روش ها در 60 ثانیه به خوابی راحت بروید


ساختمان پزشکان