خوردنی هایی که از پوکی استخوان جلوگیری می کنند!

پوکی استخوان تنها در سنین بالا به سراغ افراد نمی آید گاهی حتا بدون مراقبت، عدم تحرک کافی و رژیم غذایی نادرست ممکن است در سنین جوانی اتفاق بیفتد.

خوردنی هایی که از پوکی استخوان جلوگیری می کنند!

پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که تراکم بافت استخوانی از بین رفته باشد و استخوان نسبت به هر ضربه ای آسیب پذیر باشد. در این مقاله به خوردنی هایی که از پوکی استخوان جلوگیری می کنند اشاره خواهیم کرد.

علل پوکی استخوان

مشکلات شامل رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش و عادات ناسالم می تواند به این وضعیت منجر شود.
کمبود کلسیم یا ویتامین دی
نداشتن فعالیت بدنی کافی
سیگار کشیدن
استفاده زیاد از الکل
نوشیدنی های گازدار

خوراکی هایی که از پوکی استخوان جلوگیری می کنند

– آلو

خوردن آلو به صورت روزانه به جلوگیری ازشکستگی و پوکی استخوان کمک خواهد کرد. آلو به دلیل غلظت بالای پلی فنل، که آنتی اکسیدانی است که مانع از؛ از دست دادن استخوان ها می شود؛ کمک بزرگی به استخوان های شما را می کند. به علاوه، آلو خشک منبع خوبی از بور و مس، دو مواد معدنی لازم برای ساخت استخوان است.

– روغن نارگیل

روغن نارگیل تمام اثرات کمبود استروژن از جمله از دست دادن تراکم استخوان را جبران می کند. ترکیبات آنتی اکسیدان در روغن نارگیل دارای پتانسیل برای حفظ ساختار استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان به علت تغییرات هورمونی می شود.
روغن نارگیل همچنین به بدن برای جذب کلسیم و منیزیم، دو ماده مغذی ضروری برای توسعه و حفظ استخوان های قوی؛ کمک می کند.
مصرف روزانه سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند و پنج قاشق غذاخوری روزانه می تواند حتی روند پوکی استخوان را معکوس کند.
شما همچنین می توانید روغن نارگیل را به صورت خارجی استعمال کنید ؛ آن را روی پوست مالیده و برای چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. سپس یک حمام گرم بگیرید. انجام این کار به صورت منظم می تواند تاثیر شگرفی بر سلامت استخوان ها داشته باشد.
روغن نارگیل را همچنین می توانید به صورت خوراکی مصرف کنید.

– شیره بادام

به طور کلی، شیر بادام حاوی مقدار زیادی از کلسیم است و از این رو آن را یک درمان خوب برایپوکی استخوان می دانند. فلاونوئیدها موجود در شیر بادام به کاهش تعداد رادیکال های آزاد موجود در بدن کمک می کند، و به نوبه خود باعث محافظت در برابر پوکی استخوان می شود.
یک فنجان بادام را برای طول یک شب در آب ساده بخیسانید. روز بعد،پوست آن را بگیرید و بادام ها را در مخلوط کن ریخته همراه با دو و یا دو و نیم فنجان آب مخلوط کنید تا پوره ی نرمی به دست آید. مخلوط حاصل شده را با کمی پودر دارچین و عسل ( بسته به مزه ای که دوست دارید ) مخلوط کنید و روزانه بنوشید.

– تخم کنجد

یک راه موثر برایجلوگیری از پوکی استخوان گنجاندن دانه کنجد در رژیم غذایی روزانه تان است. دانه کنجد سرشار از کلسیم است؛ که از ضروریات برای داشتن استخوان های سالم و محکم است.
هر روز صبح یک مشت دانه کنجد سفید بو داده را بجوید و یا یک قاشق چایخوری از دانه کنجد را در شیرگرم مخلوط کرده و روزانه میل نمایید.

– روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی به دلیل داشتن امگا ۳ و اسید های چرب لازم و ویتامین دی باعث افزایش تراکم معدنی استخوان ها می شوند.
اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی مانع از فعال شدن فاکتور هایی که به منجر به کاهش تراکم استخوان ها و عضلات می شوند ؛ می شوند.
یک گزینه ساده مصرف روزانه ی ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل های روغن ماهی روزانه همراه با یکی از وعده های غذایی است.
علاوه بر رژیم غذایی انجام برخی از تمرینات ورزشی، ترک سیگار و همچنین اجتناب از استفاده بیش از حد از الکل و نوشابه نیز خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد. به علاوه داروهایی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد. اما این داروها معمولا وقتی تجویز می شوند که شما دچار پوکی استخوان شده اید و در شرایط جدی بیماری قرار دارید؛ نه پیش از آن. پوکی استخوان پیشرفت کرده اند. داروهایی که اغلب برای پوکی استخوان تجویز می شوند شامل بیس فسفونات ها، رالوکسیفن و جایگزین های هورمونی هستند.
منبع الودکتر
داروهای عامل پوکی استخوان را بشناسید


ساختمان پزشکان