گیاهان نشاط آور (مفرحات)

افزایش اضطراب، افسردگی، خستگی ها، عصبانیت ها و..... موجب تضعیف قلب و مغز انسان می شود بنابراین باید از مفرحات که موجب تقویت قلب و مغز می شوند استفاده کرد. گیاهان دارویی زیادی وحود دارند که نشاط آورند و موجب آرامش و کاهش اضطراب ها می شوند.

گیاهان نشاط آور (مفرحات)

افزایش اضطراب، افسردگی، خستگی ها، عصبانیت ها و..... موجب تضعیف قلب و مغز انسان می شود بنابراین باید از مفرحات که موجب تقویت قلب و مغز می شوند استفاده کرد. گیاهان دارویی زیادی وحود دارند که نشاط آورند و موجب آرامش و کاهش اضطراب ها می شوند.

زعفران

زعفران طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت گرم و خشک است، خواص آن، فرح آور قوی و برای تقویت حواس و مغز نافع است. مدر است و محرک قوای جنسی می باشد. مقوی کبد است و نشاط و خنده ایجاد می کند، کلیه و مثانه را پاک می کند و باز کننده گرفتگی های دماغ، کبد و طحال است.

دم کرده زعفران: 
 یک قاشق مرباخوری زعفران ساییده شده را در یک قوری (2 لیوان آب جوش) به همراه مقداری نبات دم کرده میل کنید.

ترنج( بالنگ)

از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد آن کمی گرم و خشک است و شحم آن یا به عبارت دیگر قسمت گوشت سفید داخلی متصل به پوست زرد آن در ارقامی که این قسمت شیرین است از نظر طبیعت سرد و تر و در ارقامی که این قسمت کمی ترش است سرد و خشک می باشد و تخم آن سرد و خشک و برگ  و شکوفه آن گرم و خشک است. از نظر خواص معتقدند که پوست زرد آن برای باد ها و نفخ و کمک به هضم غذا موثر می باشد، بخصوص مربای آن با عسل. البته در خوردن مربای آن اسراف نباید بشود زیرا هضم آن مشکل می شود. دم کرده پوست زرد خشک شده آن مسکن قی صفراوی و جویدن آن خوش بو کننده دهان است.
مربای بالنگ یا ترنج مناسب برای معده های ضعیف، پوست بالنگ تقویت کننده قلب، مغز و دستگاه گوارش و نشاط آور است.

پرتقال

از نظر ترکیبات شیمیایی پرتقال منبع غنی از ویتامین c می باشد. در پوست آن اسانس یافت می شود که دارای دی ـ لیمونن، دسایکلیک آلدئید لینالول، دی ال ـ ترپی نئول و ... می باشد. اسانس روغنی فرار که از گل های آن گرفته می شود به اسانس نرولی معروف است.
اسانس پرتقال در آروماتراپی یا رایحه درمانی برای درمان افسردگی به کار می رود. بوی پرتقال موجب ایجاد نشاط می شود. همچنین بوییدن پرتقال می تواند در کاهش استرس نقش داشته باشد. برای آرام کردن خود هنگام استرس و عصبانیت چند قطره اسانس پرتقال  به مچ دستتان بزنید. استشمام این بو باعث می شود به سرعت خلق و خوی شما عوض شود.

گلابی

میوه گلابی به طور کلی قابض و آرام بخش و تب بر است. از نظر طبیت نوع شیرین و درشت آن طبق نظر حکمای طب سنتی معتدل مایل به گرم و در ضمن تر می باشد. از لحاظ خواص، مقوی و فرح آور و قابض و در عین حال ملین است. دماغ را تر و تازه می کند. مقوی قلب و معده و هاضمه است.
زیاد خوردن آن برای افراد سردمزاج و کسانی که معده ضعیف دارند باعث ایجاد نفخ و کولیت می شود. خوردن گلابی با معده خالی و نوشیدن آب بعد از خوردن آن برای بدن مضر می باشد.

لیمو ترش

در هندوستان از لیمو ترش به عنوان یک نوشابه صبحگاهی استفاده می شود، به این ترتیب که دو قاشق عصاره لیمو ترش تازه را با دو قاشق عسل و 30 گرم آب مخلوط می نمایند، نوشابه مفرح و مفیدی می شود.
لیمو ترش طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت سرد و تر است و عده ای آن را سرد و خشک می دانند و معتقدند که برای ورمهای گرم حلق، خفقان سو داوی، غلیان خون، صفرا، التهاب معده، قی صفراوی، رفع آشفتگی و دل به هم خوردگی مفید است. برای عصب و برای سرفه مضر است و برای اشخاص سرد مزاج نیز مضر می باشد.
بوییدن لیمو ترش موجب نشاط و حس تازگی می شود.  

بهارنارنج

 از گلهای تازه نارنج یا بهار نارنج مقداری اسانس روغنی به نام اویل اف نرولی بیگاراد و عرق بهار نارنج استخراج می شود. عرق بهارنارنج از شکوفه های نارنج که عطر و بوی مطبوعی دارند گرفته می شود. این عرق طبیعت گرمی دارد و از آن به عنوان آرام بخش اعصاب، درمان کننده بی خوابی، تقویت کننده عمومی بدن، تقویت کننده قوای جنسی و افزایش دهنده اشتها استفاده می شود.البته مصرف بیش از اندازه عرق بهارنارنج برای کبد مضر است.
برای تهیه دم کرده بهار نارنج بر روی 2 گرم از گل های خشک آن یک لیوان آب جوش ریخته پس از 10 دقیقه صاف شود.

رزماری

رزماری از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است. موجب رفع خستگی و افزایش گردش خون در بدن می شود. در زمان ضعف و پایین بودن فشار خون، دم کرده رزماری میل کنید.
برای تهیه دم کرده رزماری 2 تا 5 گرم از برگ و گل آن را به یک لیوان آب جوش اضافه کرده و پس از 15 دقیقه صاف کرده و میل شود.  

دارچین

دارچین از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی ایران و هند گرم و خشک است و نیروی دارویی آن تا 15 سال باقی می ماند. از نظر خواص معتقدند که بسیار لطیف کننده و باز کننده گرفتگی ها و انسداد مجاری و فرح آور است. عفونت اخلاط را رفع می کند و تریاق سموم حیوانی، نباتی و معدنی است. نیرو بخش و مقوی است و برای خفقان، وسواس، وحشت و جنون و تقویت معده و کبد و رفع بد بویی دهان، قطع سرفه های رطوبی، تنگی نفس، رفع خشونت صدا و آواز که از بلغم غلیظ باشد، پاک کردن سینه، حنجره، باز کردن گرفتگی های کبد، رفع استسقا و ضدعفونی زخمها بسیار مفید است.
دارچین درحد مصرف معمول دارای عارضه نیست ولی مصرف مقادیر زیاد آن ممکن است باعث تاکیکاردی، بی خوابی و دپرسیون گردد.
روزانه می توان از 2 تا 4 گرم از پودر دارچین استفاده کرد.  

بادرنجبویه

بادرنجبویه از نظر طبیعت گرم و خشک است. مفرح، تقویت کننده قلب و مغز و حواس و باز کننده انسداد عروق مغزی بوده و در رفع کابوس سوداوی، غش، سکسکه، تحلیل سودا و امراض بلغمی و بیماری های کلیه موثر می باشد. 
برای تهیه دم نوش بادرنجبویه بر روی 2 گرم از برگ خرد شده بادرنجبویه یک لیوان آب از جوش افتاده بریزید و بعد از 10 تا 15 دقیقه صاف کرده و میل شود.

گل گاوزبان (برای گذاشتن عکس گل گاوزبان لطفا با اسم علمی سرچ شود Echium amoenum
گل گاوزبان از نظر طبیعت گرم و تر است. مفرح، مقوی روح و قلب و مغز و کبد، ملین و مسهل صفرا و اخلاط سوخته و سودا بوده و در رفع بیماری های سوداوی، خشونت نای و سینه، سرفه، تنگی نفس، گلو درد، وسواس، سنگ کلیه و مثانه مفید می باشد.
برای تهیه دم کرده گل گاوزبان و لیمو عمانی 3 قاشق غذاخوری گل گاوزبان را با 2 عدد لیمو عمانی که سوراخ کرده اید در قوری ریخته و روی آن ها 4 لیوان آب جوش بریزید و بگذارید 30 دقیقه دم بکشد. سپس آن را در لیوان ریخته و با عسل یا نبات میل کنید.
گردآورنده: محبوبه پرتوی کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی و مدیر آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای گیاه دانه
567 | 1397/08/15 |

ساختمان پزشکان
}