عادت های اشتباه که به پوستتان آسیب وارد می کند

عادت های اشتباهی که به آن ها توجهی ندارید می تواند آسیب های جدی به پوستتان وارد کند. این عادت های اشتباه را با مطالعه این مقاله بشناسید.

عادت های اشتباه که به پوستتان آسیب وارد می کند

عادت های اشتباه می تواند به پوست آسیب وارد کند اما شاید افراد متوجه این عادت های اشتباه نباشند. در این مقاله به معرفی عادت های اشتباه که به پوستتان آسیب وارد می کند، می پردازیم.

استفاده از لوازم آرایش کهنه

این بار که می خواهید آرایش کنید، به شت های آرایشی توجه بیشتری نشان دهید. چند وقت است که از شت هایتان استفاده می کنید؟ شت ها و اسفنج های آرایشی کهنه حاوی باکتری هایی هستند که می توانند پوست را ملتهب کنند یا حتی منجر به عفونت پوستی شوند. بنابراین این بار که روی صورت تان قرمزی، التهاب، خارش یا حتی جوش دیدید، بدانید که لوازم آرایش کهنه می تواند یکی از دلایل آن باشد. بنابراین هر چند وقت یک بار آنها را عوض کنید تا پوست تان از باکتری ها در امان باشند.

مواد غذایی آلرژی زا

بین پوست و غذاهایی که مصرف می کنیم رابطه ای مستقیم وجود دارد. به عنوان مثال افرادی که مقدار زیادی کربوهیدرات های مضر مصرف می کنند، بیش از دیگران در معرض آکنه قرار دارند. یا شیر از هم دیگر موادی ست که مصرف بیش از حد آن می تواند به پوست آسیب برساند. تحقیقی نشان داده آنهایی که شیرهای پر چرب به مقدار زیاد مصرف می کنند، ۴۴ درصد بیش از دیگران با خطر لک های پوستی مواجه اند. در واقع این نوع شیرها با برهم زدن هورمون ها نه تنها منجر به لکه بلکه آکنه نیز می شوند.

استفاده زیاد از نی

بهتر است که دور استفاده از نی های پلاستیکی را به کل خط بکشید زیرا این نی ها نه تنها به محیط زیست آسیب می رسانند، بلکه موجب چین و چروک دور لب های شما نیز می شود.

لایه برداری بیش از حد

همانطور که انجام ندادن لایه برداری پوست می تواند برای شما مضر باشد، لایه برداری بیش از حد نیز به پوست تان آسیب می رساند. در واقع افراط در این کار روغن های طبیعی پوست را از بین می برد که در نهایت می تواند منجر به التهاب و آکنه و خشکی پوست می شود. بنابراین شما نه تنها باید لایه برداری پوست تان را محدود کنید، بلکه باید در نوع آن هم دقت کنید. از آنجا که مدل های زیادی از لایه برداری پوست وجود دارد، بهتر است که مدل مناسب پوست تان را انتخاب کنید تا نتیجه ای عکس ندهد.

استفاده از دستمال مرطوب

شاید هر از چند گاهی وقت تمییز کردن صورت تان را نداشته باشید و به جای آن از دستمال های مرطوب استفاده کنید اما اگر این کار تبدیل به یک عادت شود، می تواند به پوست شما آسیب برساند. دستمال های مرطوب نمی توانند به خوبی پوست شما را تمییز کنند، علاوه بر آن مواد شیمیایی را روی پوست تان باقی می گذارند که به مرور منجر به التهاب و خشکی پوست می شود.

لمس کردن پوست

خیلی از ماها عادت داریم که پوست مان را مدام با دستمان لمس می کنیم اما اگر بدانیم که این عادت چقدر برای پوست مان مضر است، مطمئنا این عادت را کنار می گذاریم. از آنجا که دست مان پر از جرم و کثیفی ست، با لمس کردن پوست، به سادگی منتقل می شود. بنابراین بار دیگری که دست تان به طور ناخوداگاه به سمت صورت تان می رفت، جلوی آن را بگیرید.

دوش گرفتن بیش از اندازه

شما هر چند وقت یک بار دوش می گیرید؟ اگر جزو افرادی هستید که هر روز این کار را می کنید، بدانید که به پوست تان آسیب می رسانید. در واقع شستشوی زیاد پوست، روغن های طبیعی آن را از بین می برد و موجب خشکی پوست می گردد. علاوه بر تعداد دوش هایی که می گیرید، شما باید به دمای هوا نیز توجه کنید. آب داغ پوست تان را خشک می کند، از این رو از آب ولرم استفاده کنید.

دمای هوای بالا

از آنجا که دمای هوای بالا پوست را خشک می کند، بهتر است که دمای فضایی که در آن هستید را متعادل نگه دارید، در غیر این صورت پوستی ملتهب، قرمز و پوسته پوسته خواهید داشت.

تمیز نکردن تلفن همراه

شما تلفن همراه تان را همه جا، حتی گاهی در دستشویی، با خود می برید، از این رو صفحه آن یکی از آلوده ترین لوازمی ست که با خود به همراه دارید. زمانی که گوشی را به دست یا حتی در کنار گوش تان قرار می دهید، در واقع باکتری ها را به پوست تان منتقل کرده اید. از این رو بهتر است که هر از چند گاهی آن را با الکل تمیز کنید تا از ورود باکتری ها روی پوست تان جلوگیری شود.

 صحبت کردن طولانی مدت با تلفن

به دلیل این که تلفن، به خصوص تلفن های هوشمند و موبایل ها، مدام با دستان ما در تماس است، روی سطح آن باکتری هایی وجود دارد که در اثر برخورد صفحه تلفن با پوست به آن آسیب فراوان می رسانند. حال تصور کنید که این باکتری ها به مدت ۳ یا ۴ ساعت روی پوست بمانند!

 استفاده از عینک آفتابی یا طبی

گذاشتن عینک بالای سر و برخورد آن با مو، گذاشتن آن روی میز، روی زمین یا هر جایی که در معرض میکروب ها قرار داشته باشد باعث میکروبی شدن سطح آن می شود. حال اگر شما این عینک را روی صورت خود قرار دهید، تمام میکروب ها به پوست صورت منتقل می شود. برخی از جوش ها و مشکلات پوستی ناشی از همین میکروب هاست. اما راه حل چیست؟ با یک دستمال کوچک آنتی باکتریال عینک خود را مرتباً تمیز کنید تا از آسیب رسیدن به پوستتان جلوگیری شود.

 بارداری های پشت سر هم

مطمئنا بارداری لحظه ای زیبا و باورنکردنی است. اما خون مادر، تحت تاثیر هورمون ها غلیظ تر می شود و در نتیجه سخت تر جریان پیدا می کند و حاصل آن لکه هایی است که روی پوست صورت و بدن پدیدار می شود. بارداری های پشت سر هم آسیب فراوانی به پوست وارد می آورد.

غذا نخوردن

مصرف نکردن ویتامین ها که یکی از اساسی ترین عناصر برای زیبایی پوست و همچنین رطوبت آن هستند حاصلی جز خراب شدن پوست صورت ندارد. زیبایی صورت و پوست بستگی به عوامل بسیاری دارد که یکی از آن ها مصرف ویتامین هایی است که قدرت ویژه ای در جلوگیری از پیری و از بین رفتن زیبایی پوست صورت دارد. غذاهای خانگی سرشار از ویتامین های ضروری برای زیبایی پوست است.

منبع الودکتر
چطوری با کیوی پوستی زیبا داشته باشیم؟

  
ساختمان پزشکان
}