هشدار! پوسیدگی دندان را جدی بگیرید

پوسیدگی دندان را جدی بگیرید زیرا زمینه ساز دیگر بیماری ها از جمله زوال عقل خواهد شد.

هشدار! پوسیدگی دندان را جدی بگیرید

پوسیدگی دندان می تواند موجب عفونت، بوی بد دهان شود و زمینه را برای پوسیده و خراب شدن دیگر دندان ها فراهم کند. در این مقاله به بررسی این که چرا باید پوسیدگی دندان را جدی گرفت، پرداخته شده است.

عوارض دندان پوسیده روی بیماری های قلبی-عروقی:

داشتن بهداشت دهان دندان ضعیف، خطر بیماری قلبی را در فرد افزایش می دهد. اگر لثه ها به علت باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال می شوند ،ملتهب شود این باکتری ها می توانند در جریان خون وارد شوند و موجب ایجاد پلاک و سخت شدن می شوند.
این سخت شدن شریان ها، آترواسکلروز نامیده می شود که بسیار جدی است باعث مشکلات جریان خون و انسداد قلبی می شود و احتمال حمله قلبی را نیز افزایش می دهد. همچنین، تاثیر مخربی بر عروق و رگ های خونی دارد و می تواند منجر به فشار خون بالا هم شود و سکته مغزی را زیاد می کند. همچنین می تواند باعث افزایش آندوکاردیت شود، که یک بیماری خطرناک و جدی است و زمانی رخ می دهد که پوشش قلب آلوده باشد.

زوال عقلی از عوارض دندان پوسیده:

بهداشت دهان و دندان ضعیف ،بر مغز نیز تاثیر گذار است. مواد هایی که از لثه های ملتهب شده، توسط عفونت آزاد می شوند، می توانند سلول های مغزی را از بین ببرند و منجر به از دست دادن حافظه شوند . بیماری زوال عقل و احتمالاً بیماری آلزایمر، می تواند به علت ژنژیویت ایجاد شود، که باکتری در دهان به کانال به کانال عصبی گسترش می یابد و وارد جریان خون نیز می شود.

عوارض دندان پوسیده در عفونت های تنفسی :

سیستم تنفسی می تواند از بهداشت ضعیف دهان و دندان آسیب ببیند ، باکتری در دهان از دندان های آلوده و لثه های متورم می تواند به ریه نفوذ کند، و یا از طریق جریان خون به آنجا وارد شود. این باکتری ها می توانند منجر به عفونت تنفسی ،برونشیت حاد و حتی COPD شوند.

دیابت ناشی از عوارض دندان پوسیده:

نه تنها افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بلکه بیماری های پریودنتال و عفونت های لثه ای ،به نوبه خود باعث افزایش دیابت می شوند و کنترل آن را سخت می کنند. از آنجایی که بیماری لثه ها و پوسیدگی دندان ها ،سطح قند خون را بالا می برند، پس افرادی با بهداشت دهان و دندان ضعیف در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند.

عوارض دندان پوسیده در دوران بارداری:

برای مادران باردار، رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. تغییرات هورمونی باعث می شود که عفونت به راحتی در دهان گسترش یابد . هر گونه عفونت در بدن زن باردار ، عوارض حاملگی را افزایش می دهد. این مشکلات، سبب زایمان زودرس نیز می شوند. پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه، مادر و کودک را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.

راه های پیشگیری از پوسیده شدن دندان ها:

بهترین راه برای پیشگیری رعایت بهداشت دهان و دندان میباشد و به طور منظم،دندان پزشکی بروید.دندان ها و لثه هایتان را حداقل دو بار در روز شستشو دهید.از کشیدن سیگار و محصولات تنباکویی اجتناب کنیدفاز خمیر دندان ها و دهان شویهای استفاده کنید که حاوی فلوراید هستند.غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.
دندان های سالم پاک، بدون درد و ناشی از حفره ها هستند.
لثه های سالم نیز صورتی رنگ هستند و با مسواک زدن خونریزی نمیکنند.
منبع الودکتر
علل پوسیدگی دندان
ساختمان پزشکان
}