12 نشانه بیماری قلبی که نمی دانستید!

امروزه یکی از شایعترین بیماریهایی که افراد زیادی به آن دچار هستند بیماری های قلبی است. این مشکل همراه با بروز نشانه هایی در قسمت های مختلف بدن است که لازم است آنها را بشناسید و در صورت مشاهده ی این نشانه ها به پزشک مراجعه نمایید. در ادامه این مطلب با این علائم آشنا خواهید شد.

12 نشانه بیماری قلبی که نمی دانستید!

بیماری های قلبی یکی از علت های اصلی مرگ در جهان هستند و هر ساله افراد زیادی به دلیل حمله های قلبی جان خود را از دست می دهند. علائم بیماری های قلبی بسیار گوناگون هستند که بسیاری از آنها ظاهری هستند و به راحتی می توان نشانه های آن را در قسمت های مختلف بدن مشاهده کرد. شناخت و توجه به این علائم امری ضروری است. 

آپنه خواب

زمانیکه شما در خواب خروپف می کنید و این خروپف با توقف تنفس شما شکسته شود، ممکن است اکسیژن کافی به مغز شما نرسد. در این حالت بدن شما سیگنالهایی به رگ های خونی و قلب شما می فرستد تا کار بیشتری برای جریان یافتن خون انجام دهند. همین امر خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و ریتم های غیر طبیعی قلب و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. خوشبختانه آپنه خواب قابل درمان است.

بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ

بالا بودن سطح تری گلیسیرید در خون، باعث می شود پوست انگشتان دست و پا دچار بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ شود. بعضی از چربی های موجود در خون، نقش مهمی در تقویت رگها و شریان های بدن ایفا می کنند اما سطح بالای آنها در خون، شما را در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته های مغزی و قلبی قرار می دهد.

قدرت بدنی ضعیف

قدرت دست شما اطلاعات زیادی در مورد قدرت قلب شما ارائه می دهد. تحقیقات نشان می دهد که هرچه قدرت و توانایی فشار دادن دست شما بیشتر باشد احتمال ابتلای شما به بیماری های قلبی کمتر است. قدرت پایین دست می تواند از نشانه های ابتلا به بیماری قلبی باشد. (اما بهبود عملکرد دستها نمی تواند نشانه سلامت قلب شما باشد).

نقاط تیره زیر ناخن

اگر بدون اینکه ناخنهایتان ضربه دیده باشد یا به جایی برخورد کرده باشد، زیر ناخنهایتان لکه هایی از خون مردگی باشد، ممکن است به علت عفونت در قلب یا دریچه های آن باشد. همچنین خون مردگی زیر ناخن ها یکی از علائم ابتلا به دیابت است. افرادی که دچار این نشانه هستند نسبت به سایر افراد دو تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد دچار بیماری قلبی و یا سکته قلبی شوند.

سرگیجه

یکی دیگر از نشانه های ابتلا به بیماری های قلبی سرگیجه است که به علت نرسیدن خون کافی به مغز اتفاق می افتد. علت سرگیجه ممکن است ریتم نامنظم قلب و تضعیف عضله قلب باشد مخصوصا اگر با احساس لرز و نبض تند همراه باشد.

مشکلات جنسی

برخی از مشکلات جنسی می تواند نشانه ی ابتلا به بیماری های قلبی باشد و ریسک بیشتری برای حمله قلبی یا سکته قلبی وجود دارد.  اختلال نعوظ در مردان ممکن است به دلیل اختلال در سیستم گردش خون ناشی از فشار خون بالا یا کلسترول بالا باشد. اخلال در جریان گردش خون ممکن است میل جنسی و توانایی زنان برای لذت بردن از رابطه جنسی را هم کاهش ‌دهد.

تغییرات رنگ پوست

 انگشتان آبی یا خاکستری رنگ ممکن است به علت گردش خون بدون اکسیژن کافی باشد که اغلب به علت نقص در عملکرد قلب و انسداد رگ‌های خونی رخ می‌دهد. همچنین احتمال خونریزی در پوست دست و پا هم وجود دارد که به صورت لکه هایی از خون مردگی ظاهر می شود.

خونریزی لثه

با وجود اینکه ارتباط میان خونریزی لثه و ابتلا به بیماری‌های قلبی مشخص نیست اما مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد تورم یا خونریزی لثه ممکن است سبب التهاب قلب شود. بنابر نظرمحققان گفته می شود که باکتری‌ها از لثه وارد جریان خون می‌شوند و سبب ایجاد التهاب در قلب می‌شوند. همچنین بیماری‌های لثه که باعث از دست دادن دندان می‌شوند ریسک سکته قلبی را هم افزایش می‌دهند.

لکه های تیره روی پوست