خواص سحرآمیز گیاه بادرنجبویه در درمان بیماری ها

گیاه بادرنجبویه یکی از گیاهان دارویی است که فواید زیادی دارد و در بعضی از موارد به دلیل خواص بسیار آن، به آن گیاه سحرآمیز گفته می شود. این گیاه که خاصیت ضد درد و افسردگی دارد در درمان بسیاری از بیماری به صورت مستقیم و یا ترکیبی استفاده می شود. در ادامه این مطلب با خواص این گیاه شفابخش بیشتر آشنا خواهیم شد.

خواص سحرآمیز گیاه بادرنجبویه در درمان بیماری ها

بادرنجبویه گیاهی هزار ساله از تیره ی نعنایان است. این گیاه که دارای برگهایی با بوی ملایم لیمو است، به عنوان دارو در درمان بسیاری از بیماری های روانی و جسمی استفاده می شود. گیاه بادرنجبویه به تنهایی و یا به صورت محصولات ترکیبی در ترکیب با چند گیاه، مورد استفاده قرار می گیرد. بادرنجبویه خواص فراوانی دارد و در موارد مختلف می تواند به عنوان دارو مورد استفاده قرار گیرد. از فواید این گیاه می توان به درمان مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی های معده، التهاب، نفخ روده، حالت تهوع و استفراغ ، تسکین دهنده ی دردهایی مانند دردهای قاعدگی، سردرد و دندان درد، درمان اختلالات روانی مانند حمله های عصبی و افسردگی، اشاره کرد.

بسیاری از مردم بر این باورند که این گیاه خاصیت آرامش بخش وآرام کننده دارد به طوریکه از آن برای کاهش استرس و اضطراب، مشکلات خواب و بی قراری استفاده می کنند. گیاه بادرنجبویه همچنین می تواند برای بیماری آلزایمر، اختلالات بیش فعالی، بیماری خود ایمنی مربوط به تیروئید، شش های متورم، ضربان بالای قلب ناشی از عصبانیت، فشار خون بالا، زخم، تومورها و نیش حشرات موثر باشد.

استنشاق این گیاه به عنوان آروماتراپی برای بیماری آلزایمر به کار برده می شود. همچنین بعضی از مردم از این گیاه برای درمان تبخال استفاده می کنند. شما می توانید عصاره و روغن بادرنجبویه را به عنوان طعم دهنده به غذا مصرف کنید.

نحوه ی عملکرد گیاه بادرنجبویه چگونه است؟

گیاه بادرنجبویه حاوی نوعی مواد شیمیایی است که به نظر می رسد خاصیت تسکین دهنده و آرامش بخش دارند و همچنین مانع از رشد کردن بسیاری از ویروس ها می شود. این گیاه حاوی موادی مانند اسیداولئیک، سیترال و رزماری اسید است و دارای اسانس روغنی فرار است که به عنوان منبعی سرشار از سیترال است. سیترال بوی تند لیمویی دارد. همچنین در برگهای بادرنجبویه تانن ها وجود ندارند و حاوی لیمونن و فلاونوئیدها است.

خواص اثربخش گیاه بادرنجبویه

کاهش دهنده اختلالات اضطراب

برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف بعضی از محصولات خاص گیاه بادرنجبویه سبب کاهش علائم استرس و اضطراب در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می شود.

نفخ در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند

برخی از تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از گیاهان دارویی حاوی رازیانه، بادرنجبویه و بابونه به نوزادان شیرخوار که به نفخ شکم مبتلا هستند، به مدت دوبار در هفته، باعث می شود که نفخ و گریه آنها کمتر شود. همچنین نتایج این تحقیقات ثابت کرده است که ترکیبی از گیاهان بادرنجبویه، بابونه و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس برای نوزادان شیرخوار به صورت دو بار در روز به مدت 4 هفته، گریه نوزادان ناشی از نفخ شکم را به همان مقدار که استفاده از پروتئین پروبیوتیک لاکتوباکیلوس کاهش می دهد، کم می کند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که خوراندن دمنوش ترکیبی گیاهان بابونه، گل شاهپسند، شیرین بیان و رازیانه و بادرنجبویه به نوزادان به صورت 3 بار در روز به کاهش نفخ کودکان کمک می کند.

جنون و افسردگی

برخی از تحقیقات نشان می دهد که خوردن گیاه بادرنجبویه هر روز و به مدت 4 ماه، به کاهش پریشانی و آشفتگی درونی و همچنین به بهبود بیماری آلزایمر و خوش خلقی افراد کمک می کند. همچنین تحقیقات اولیه نشان داده است که استفاده از لوسیون های حاوی روغن بادرنجبویه برای افرادی که به زوال عقل دچار هستند، موجب کاهش تحریک پذیری آنها می شود.