علل ایجاد خشکی دهان و روش های درمان آن

خشکی دهان که با کاهش تولید بزاق دهان توسط غدد بزاقی ایجاد می شود یکی از مشکلاتی است که معمولا همراه با بیماری های دیگر و یا مصرف داروها ایجاد می شود. این مشکل می تواندسبب به وجود آمدن بیماری های دهن مانند ورم لثه ها شود. خشکی دهان می تواند به راحتی و با رعایت نکات ساده درمان شود. در ادامه این مطلب با علل خشکی دهان و روش های درمان آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

علل ایجاد خشکی دهان و روش های درمان آن

همه ی ما به بزاق دهان برای مرطوب نگه داشتن و تمیز کردن دهان و هضم غذا نیاز داریم. بزاق دهان همچنین از طریق کنترل باکتری ها و قارچ ها، از عفونت دهان جلوگیری می کند. وقتی دهان شما به اندازه ی کافی بزاق تولید نکند، دهان شما خشک و وضعیت ناراحت کننده ای خواهد داشت. خوشبختانه بسیاری از درمان ها می توانند به رفع خشکی دهان کمک کنند که به آنها زروستومیا گفته می شود.

دلایل خشکی دهان چیست؟

علل خشکی دهان شامل موارد زیر است:

عوارض جانبی داروهای خاص

خشکی دهان یک عارضه جانبی رایج بسیاری از داروهای تجویزی و غیر تجویزی استه که این داروها شامل داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی، اضطراب، درد، آلرژی و سرماخوردگی (آنتی هیستامین ها و دکونژستان)، داروهای ضد چاقی، آکنه، صرع، فشار خون بالا (دیورتیک)، اسهال، تهوع، اختلالات روان پریشی، بی اختیاری ادرار، آسم (برونش دیالیتور) و بیماری های پارکینسون است. خشکی دهان همچنین می تواند یکی از عوارض جانبی آرام کننده عضلات و آرامبخش ها باشد.

عوارض جانبی برخی بیماری ها و عفونت ها

خشکی دهان می تواند از عوارض جانبی شرایط پزشکی خاص مانند سندرم شوگرن، بیماری ایدز، آلزایمر، دیابت، کم خونی، فیبروز کیستیک، آرتریت روماتوئید، فشار خون بالا، بیماری پارکینسون، سکته مغزی و سرخک باشد.

عوارض جانبی برخی از درمان های پزشکی

آسیب رسیدن به غدد بزاقی (غددی که بزاق تولید می کنند) سبب کاهش مقدار بزاق تولید شده می شود. به عنوان مثال این آسیب ها می تواند شامل تابش اشعه به سر و گردن و شیمی درمانی برای درمان سرطان باشد.

آسیب عصبی

خشکی دهان می تواند به علت آسیب یا جراحی ناشی از آسیب عصبی به ناحیه سر و گردن باشد.