بایدها و نبایدهای مصرف دارو در دوران بارداری

در دوران بارداری مصرف بسیاری از داروها ممکن است برای جنین خطرناک باشد و بر کودک تاثیرات مضری داشته باشد و در عین حال مصرف بسیاری دیگر از داروهای در دوران بارداری برای کمک به رشد و سلامت جنین واجب می شود. پس لازم است ابتدا داروهای مفید و مضر در این دوران را بشناسیم و همچنین به دستور العمل های روی بسته بندی آنها دقت نماییم. در ادامه این مطلب با بایدها و نبایدهای مصرف داروها در دوران باردری بیشتر آشنا خواهیم شد.

ممکن است شما در دوران بارداری برایتان اتفاق افتاده باشد که مثلا بر اثر تغییر آب و هوا احساس ناخوشی کنید و مطمئن نباشید که می توانید داروهای بدون نخسه را مصرف کنید یا خیر. مصرف بعضی از داروها در زمان بارداری بدون مشکل و ایمن هستند اما مصرف داروهای دیگر ممکن است خطرناک باشند و یا تاثیرات آنها بر روی جنین مشخص نباشد. در دوران بارداری اصولا به جز برخی ویتامینها و مکملهای غذایی تجویز سایر داروها باید با احتیاط صورت گیرد زیرا خطر سقط جنین یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی جنین وجود دارد. ولی نباید مصرف تمامی داروها را نفی کنیم و بگوییم هیچ دارویی در این زمان نباید مصرف شود .چرا که گاهی اوقات براساس نوع بیماری، پزشک داروهای مختلفی را برای زن باردار تجویز می کند.

زمانیکه شما با پزشک خود برای تصدیق بارداریتان ملاقات می کنید، از او بپرسید که مصرف چه داروهایی ضرر ندارد و برای چه داروهایی باید جایگزین پیدا کنید. مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری، به شما با سنجیدن خطرات و منافع، به شما کمک می کند یا بفهمید چه چیزی برای شما ایمن است.

همچنین لازم است که شما در مورد مصرف هرگونه دارو و یا مکمل های جایگزین با پزشک خود مشورت کنید. حتی در صورتی که بر روی این مواد برچسب گیاهی و طبیعی وجود داشته باشد. و لازم است که شما هر بار که باردار می شوید، در طول دوره بارداری مطمئن شوید که افرادی که برای شما دارو تجویز می کنند از بارداری شما مطلع هستند.

مصرف چه داروهایی در دوره ی بارداری بلامانع است؟

مصرف ویتامین ها قبل از تولد کودک ایمن و برای بارداری بسیار مهم هستند. از مرکز ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، در مورد مصرف ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها پرس و جو کنید. اثر مصرف اکثر داروهای گیاهی و مکمل ها  در دوران بارداری، ثابت نشده اند. به طور کلی در طول مدت بارداری نباید داروهای بدون نسخه را مصرف کرد، مگر اینکه ضروری باشد.

مصرف داروها و درمان های خانگی زیر در زمان بارداری، اگر بر اساس دستورالعملهای روی بسته بندی آنها باشند، مضر نیستند. در مورد داروهایی که در اینجا ذکر نشده اند می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای مربوط به آلرژی

  • دیفن هیدرامین
  • لوراتادین
  • اسپری استروئیدی بینی

قبل از مصرف این داروها در سه ماه اول بارداری با پزشک مشورت کنید.

داروهای مربوط به سرماخوردگی و آنفولانزا

  • استامینوفن
  • قطره بینی یا اسپری سالین
  • آب گرم، آب نمک

قبل از مصرف داروهای دیگر مخصوصا در سه ماه اول بارداری به پزشک مراجعه کنید.